Sağlıklı Kilo Alma İpuçları

2 Dakika

Günümüzde birçok kişi, evden çalışma ya da hareketsiz yaşamaya alışma gibi durumlar yüzünden kilo almaktan mustarip ve sağlıklı kilo vermek için kendilerine en uygun yöntemi arıyor. Sağlıklı kilo vermek için tercih edilebilecek pek çok yöntem var. Peki, zayıf bir insanın kilo almak için uygulayabileceği sağlıklı yöntemler var mı? Tabii ki…

Siz de sağlıklı bir şekilde kilo alarak sizin için ideal kiloya ulaşmak istiyorsanız, bu yazımızda yer alan ipuçları tam size göre…

Burada yer alan ipuçları genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmış olup, uzman önerileri değildir. Sağlıklı bir şekilde kilo almak gibi bir niyetiniz var ise, doktorunuz/diyetisyeniniz ile konuşup hareket etmenizi öneririz.

Ara Öğünler Oluşturun

Yemek düzeninizi devam ettirerek kilo alamıyorsanız, ilk olarak kendiniz için ara öğünler oluşturmaya başlayın. İki öğün arasına ekleyeceğiniz ara öğünlerde tüketeceğiniz gıdaların seçimini iyi yaparak sağlıklı kilo almak için ilk adımı yapabilirsiniz.

Ayrıca ana öğünlerinizden önce veya sonra tokluk hissi yaratacak olan sudan kaçınarak, öğünlerinizde daha büyük porsiyonlar yemeye başlayabilir ve yavaş yavaş sağlıklı bir şekilde kilo alabilirsiniz.

Egzersiz Yapmaya Başlayın

Bu madde sağlıklı bir şekilde kilo almak istediğiniz için size saçma görünebilir ama şöyle bir durum var: Kilo almaya başladığınız anda bu kiloların vücudunuzun hangi bölümünde yer alacağını bilemezsiniz. Bunun için egzersizler ile bölgesel yağlanmayı engelleyebilirsiniz.

Buna ek olarak gıdalardan aldığınız proteinler, yağ kütlesinin yanı sıra kas kütlesini de artırmak için önemlidir. Basit bir egzersiz programı ile kas kütlenizi destekleyebilir ve sağlıklı kilo alma yolculuğunuzu sıkıntısız bir şekilde sürdürebilirsiniz.

Yüksek Kalorili Sağlıklı Besinleri Tüketin

İlk ipucunda ana öğünlerin yanı sıra ara öğünler oluşturmanızı tavsiye etmiştik. Oluşturacağınız öğünler ne kadar önemliyse, öğünlerde alacağınız besinler de bir o kadar önemlidir. Ana öğünlerinizde protein ağırlıklı beslenerek yağ ve kas kütlenizi artırmayı hedefleyebilirsiniz.

Ara öğünlerde ise yüksek enerji sağlayan sağlıklı besinler tüketmeniz, sağlıklı kilo almanıza yardımcı olacaktır. Peki nedir bu yüksek enerjili besinler? Mesela kuru meyve, tahin, üzüm pekmezi, fındık ve Antep fıstığı gibi kuruyemişler ve bal… Yüksek enerjili besinlere örnek olarak verebileceğimiz bu ürünleri, ara öğünlerinizde tüketerek sağlıklı bir şekilde kilo alabilirsiniz.

Yüksek Kalorili Sağlıklı İçecekler İçin

Yüksek kalorili besinlerin sağlıklı kilo almak için önemini öğrendiğinize göre sırada, yüksek kalorili içecekler var. Yüksek kalorili içecekler de gün içerisinde tercih edebileceğiniz ürünlerdir. Sağlıklı kilo almak için çıktığınız bu yolda muzlu ballı süt karşımı, evinizde farklı ürünler kullanarak hazırlayabileceğiniz mikshake’ler ve smoothie’ler, yüksek kalorili içecekler olarak size kilo almak adına önemli katkılarda bulunacaklardır. Ayrıca içerisine doğal süt kreması ekleyerek yapabileceğiniz kahveler, sahip olduğu yüksek kaloriyle tam olarak ihtiyacınız olan içeceklerden…

Kalori Fazlalığı Yaratın

Yukarıdaki 4 ipucunda da aslında ortak olarak bahsi geçen bir konu var: Kalori fazlalığı… Sağlıklı bir şekilde kilo almak için kesinlikle kalori fazlalığı yaratmalısınız. Vücudunuzun her gün ihtiyaç duyduğu belirli bir kalori vardır. Siz, gün içinde bu kalori miktarına göre besinler aldığınız takdirde kilo almanız çok olası görünmüyor. Bunun için yüksek kalorili besinler ve içecekler tüketerek ve gün içerisinde ara öğünler yemeye başlayarak kalori fazlalığı yaratmalısınız.

Tabii burada “Zaten yüksek kalorili besin ve içecek tükettim.” diye düşünüp ana öğünlerde alacağınız kaloriyi kısıtlamamalısınız. Böyle yaparsanız kilo almak için aldığınız besinlerin ve içeceklerin çok faydası olmayacaktır.

Sağlıklı kilo almak için neler yapabileceğinize detaylıca değindik. İdeal kilonuza ulaştıktan sonra bu alışkanlıklarınızı terk etmeli ve normal beslenme alışkanlıklarınıza dönerek ulaştığınız ideal kiloyu korumaya çalışmalısınız.

Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.