Çocuklar İçin Hobi Önerileri

2 Dakika

Çocukların zihinsel ve fiziksel gelişimlerini tamamlayabilmeleri için gün içerisinde yaptıkları aktiviteler son derece önemlidir. Bu aktiviteler sayesinde çocuklar; beyinlerini geliştirmekte, iletişim becerilerini ileri seviyelere taşıyabilmekte ve yeni şeyler öğrenerek bilgi birikimlerini yavaş yavaş artırabilmektedirler.

Bunları göz önünde bulundurduğumuzda, çocukların günlük hayatta gerçekleştirdiği aktiviteler ne kadar eğitici ve öğreticiyse, çocuklara faydası da o kadar fazladır. Bunun için çocuklarınıza uygun hobilerin neler olabileceğine dair bir araştırma içine girmeniz çok doğal…

Çocuklarınızın geliştirici hobiler ile meşgul olmalarını istiyorsanız, buradaki hobi önerilerimizi dikkate almanızı tavsiye ederiz.

Hobi önerilerimiz 3-13 yaş arası çocuklara uygun olarak seçilmiştir. Tabii ki 13 yaşından sonra da bu hobiler edinilebilir ama küçük yaşta bu hobilere başlanılması, ilk gelişim çağlarında daha efektif sonuçlar doğuracaktır.

İşte çocuklar için 6 hobi önerisi:

Enstrüman Çalma

Çocuğunuz için bir hobi düşünüyorsanız, ilk olarak enstrüman çalma konusu üzerine eğilebilirsiniz, çünkü enstrüman çalmak; çocuğunuzun sosyalleşmesine, beynini çalıştırmasına ve öz güven kazanmasına yardımcı olacak bir hobidir. Yeni bir enstrüman çalma kursuna gitmeye başladığı andan itibaren sürekli kendini geliştirme imkanı bulabilecek olan çocuğunuz, ayrıca yaşadığı odaklanma sorunlarından da adım adım uzaklaşacaktır.

Boyama ve Çizim Yapma

Bir diğer hobi önerimizse boyama ve çizim yapma… Çocuklar için boyama ve çizim yapmak, en sevilen aktivitelerden bir tanesidir. Boyama ve çizim yapan çocuklarda; hayal gücü genişler, odaklanma yeteneği gelişir ve kasları efektif bir şekilde çalışmaya başlar. Çocuğunuzun hangi alanda yeteneği olduğunu hemen bilemezsiniz, bunun için boyama ve çizim ile kendini geliştirmesine fırsat tanıyın.

Kitap Okuma

Kitap okuma, aslında bir hobiden çok yaşam biçimi haline gelmesi gereken bir aktivitedir. Özellikle de küçük yaşlarda başlayan kitap okuma alışkanlığı, ileriki yaşlarda da devam eder ve çocukluktan itibaren öğrenerek gelişen birey, hem kendine hem de topluma faydalı olur. Küçük yaştan itibaren kendi yaşına uygun kitaplar okuyan çocukların hayal gücü genişler, kendilerini ifade etme yetenekleri gelişir ve farklı dünyaları tanıyarak hayata bakış açıları değişir.

Lego – Puzzle Yapma

Lego ya da puzzle yapma gibi bir hobi de çocuğunuz için son derece uygun olabilir. Sonuçta yapboz ile ilgilenen çocukların bilişsel becerileri daha hızlı gelişir ve el – göz koordinasyonları ilerleme gösterir. Aynı zamanda parçaları bir bütün haline getirerek yeni şeyler üretmeyi de öğretecek olan lego ve puzzle yapma, dikkat eksikliğinin giderilmesine de yardımcı olacaktır.

Dil Öğrenme

Dil öğrenme çocuğum için bir hobi olabilir mi diye düşünüyorsanız, cevabımız kesinlikle evet… Küçük yaşlardan itibaren ikinci bir dil öğrenmeye başlayan çocuklar, ilerleyen yaşlarda bu yeteneklerini yaşıtlarına göre daha hızlı bir şekilde geliştirebilirler. Bunun için küçük yaştan itibaren çocuğunuza İngilizce, Fransızca, Almanca ya da Çince gibi diller öğretmeye başlayabilirsiniz.

Tabii ki bu süreci siz götürmeyeceksiniz. Profesyonel destekler ile çocuğunuzun dil öğrenmesini sağlayıp, küçük yaşlarda hobi olarak başladığı etkinliğin ilerleyen yaşlarda hayatına büyük katkılarda bulunmasına vesile olabilirsiniz.

Satranç

Çocuğunuz için son hobi önerimizse, satranç… Satranç, küçük yaşlardan itibaren tercih edilebilecek bir hobidir. Dünyada turnuvaları da yapılan ve beynin çalışmasına katkı sağlayan bu hobi, ayrıca çocuğunuzun her aktiviteye kolay bir şekilde odaklanmasına ve sosyalleşerek daha dışa dönük bir birey haline gelmesine yardımcı olur. Tüm bunları dikkate alarak çocuğunuzun hobi olarak satranca yönelmesine ön ayak olabilirsiniz.

Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.