Diş Macunu Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

2 Dakika

Dişlerimizin değerini nedense hep diş sağlığımızı kaybetmeye başladığı anda anlıyoruz. Dişimiz ağrımadan önce diş doktoruna kontrole gitmiyoruz, dişlerimizi günde 2-3 kez fırçalamamız gerekirken 1 fırçalamayla geçiştiriyoruz veya küçüklükten itibaren süre gelen şekerli yeme ya da içme alışkanlığını zararlarını bilmemize rağmen bırakmıyoruz. Bunlara baktığımızda, dişlerimizi ne kadar ihmal ettiğimizi fark etmişsinizdir.

Bir ihmalin daha önüne geçmek için size diş macunu seçerken dikkat etmeniz gerekenlerin neler olduğunu iletmek istedik. Sonuçta diş sağlığını korumada diş fırçasının kalitesi ne kadar önemliyse, doğru diş macunu seçimi de bir o kadar önemlidir. Bunun için diş macunu geçerken özenli davranmanız ve belirli unsurları dikkate alarak en doğru diş macununu tercih etmeniz gerekiyor.

İşte diş macunu seçerken dikkat etmeniz gereken unsurlar:

Diş Macununuzun Flor İçermesine Özen Gösterin

Diş macunu seçerken dikkat etmeniz gereken ilk ve en önemli unsur, macunun flor içermesidir. Diş minesine zarar verebilecek olan bakterilerin işini zorlaştıran florapatiti oluşturmaya yarayan flor, tercih ettiğiniz diş macununda kesinlikle olmalıdır. Dişlerin yapısını güçlendiren ve diş çürümesi gibi durumlarında önüne geçen flor, tercih ettiğiniz diş macununun içeriğinde yer almalıdır.

Tabii ki bu durum yetişkinler için geçerlidir. Çocukların küçük yaşlarda diş macununu yutma ihtimalleri olduğu için florürsüz diş macunuyla dişlerini fırçalamaları daha sağlıklıdır. Çocuğun bilinçlenmesinden ve yutma ihtimalinin ortadan kalkmasından itibaren çocuklar için de flor içeren diş macunlarına geçiş yapılabilir.

Diş Macununun İçeriğini Dikkatlice Okuyun

Diş macunu seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer unsur da diş macununun içeriğidir. Diş macunu almadan önce içindekiler kısmını kesinlikle okumalı ve bilmediğiniz ibarelerin araştırmasını yaparak en doğru kararı vermelisiniz.

Ayrıca diş macununun içerisinde, dişlerde çürümeye sebebiyet verebilecek olan tatlandırıcıların olmadığına özen göstermeli; diş macununun kurumasını engelleyen gliserol ve sorbitol gibi maddelerin içerikte yer alıp almadığını da kontrol etmelisiniz. Bu durumda tercihinizi gliserol ve sorbitol içeren diş macunundan yana yapmalısınız.

Diş Hassasiyetinizi Göz Önünde Bulundurun

Diş hassasiyetine sebep olabilecek sert fırçalama, diş sıkma ve çürük gibi durumlar, diş bakımınıza özen göstermeniz gerektiğini net bir şekilde ortaya koymaktadır. Diş hassasiyeti olduğu takdirde diş macunu seçerken belirli ibareleri dikkate almalısınız. Yani bu durumda, diş macunu üzerinde “Diş hassasiyeti için uygundur.” ya da “Hassas dişler için” gibi ibareler olmalıdır. Bu diş macunları, kısa süreli olarak hassasiyetin giderilmesine yardımcı olacak ve rahatlamanızı sağlayacaktır.

Dişlerinizde bir hassasiyet var ise öncelikli olarak doktorunuza görünmeniz ve onun tavsiyelerine göre hareket etmeniz, sizin için en sağlıklı süreç olacaktır.

 

Partikül Bulunduran Diş Macunlarından Uzak Durun

Partikül bulunduran diş macunları ile neyi kastettiğimizi kısaca açıklamak isteriz. “Anında beyazlık” veya “Kısa sürede beyaz dişler” gibi ibarelere sahip olan diş macunlarında leke çıkarmak ve beyazlatmak için farklı maddeler kullanılır. Bu maddeler, genel olarak küçük ya da orta büyüklükteki partikül – granül şeklinde macun içerisinde yer almaktadır. Bu diş macunlarını düzenli olarak kullanmak, içerisinde yer alan granüller yüzünden bir süre sonra dişlerde aşınmaya sebep olur ve diş hassasiyeti denilen rahatsızlık ortaya çıkmaya başlar.

Bu sebepleri göz önünde bulundurarak, dişlerinizde kısa süreli leke giderme ya da beyazlık yakalama gibi durumlar için diş sağlığınızdan ödün vermeyin. Tabii ki de diş beyazlatmak için macun tercihinde bulunabilirsiniz ama içindeki granüllerin büyüklüğünü anlayın – satın almadan önce bu durum çok mümkün değilse de satın aldıktan sonra bunu tespit edebilir ve diş sağlığınızı korumak için uygun diş macununa yönelebilirsiniz – ve ona göre hareket edin.

Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.