Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Eski Giysileri Nasıl Yeniden Değerlendirebiliriz?

3 Dakika

Herkes hızlı modanın (sürekli yeni, ucuz giysiler almanın) çevre ve toplum için kötü olduğunu artık biliyor. Çünkü, tek bir tişört ve bir kot pantolon yapmak için dahi 20.000 litre su gerekiyor. Ve dünya genelinde her yıl 80 milyar parça giysi tüketiyoruz.

Giysilerinizi satmak, gardırobunuzu taze tutmanın ve biraz para kazanmanın harika bir yoludur. Ancak, bağlı olduğunuz bazı şeyler varsa veya bağışlamak için çok fazla eski kıyafetiniz varsa, geri dönüşüm iyi bir seçenek olabilir.

Eski kıyafetlerinizi yeniden kullanmanın birçok yaratıcı yolu var. Doğru yaparsanız, kıyafetlerinizi daha önceki halinden daha çok sevdiğiniz şeylere dönüştürebilirsiniz…

Ayakkabılara Biraz Işıltı Katın

Ayrılmaya dayanamayacağınız eski bir çift bez ayakkabınız varsa biraz ışıltı ile bir ayakkabı elde edebilirsiniz. Tek ihtiyacınız olan bir yığın sim ya da boncuk ve biraz kumaş yapıştırıcısı. En iyi seçeneğiniz, uygularken simleri tutkalla karıştırmak ve ardından her şeyi yerinde tutmak için üstüne fazladan bir tutkal katmanı eklemek. Ayrıca bağcıklarınızı eşleşecek şekilde boyayabilir, hatta bunun yerine ışıltılı kurdele ile değiştirebilirsiniz.

Eski Kazakları Minder Kılıflarına Dönüştürün

Hemen hemen her şeyi bir minder kılıfına dönüştürebilirsiniz. Bu yöntem eski tişörtler için olduğu kadar kazaklar için de işe yarar. Eski pofuduk kazaklar, odanızı daha rahat gösterecek minder kılıfları yapmak için mükemmeldir.

Bu yöntemin yapılması çok kolaydır ve kılıfları dakikalar içinde yapabilirsiniz. Önce  kazağınızın kollarını ve yakasını kesin ve sökülmemesi için iğne yardımı ile dört tarafından dikmeye başlayın. Ancak iç kısmını dolduracağınız kadar dikilmemiş bir alan bırakmayı unutmayın. Daha sonra yastığınızın iç kısmını doldurabilirsiniz.

Kotları Şorta Çevirin

Eski kotlarınızla ne yapacağınızı bilmiyor musunuz? Sadece bir makas alın ve onları şort haline getirin. Doğru uzunlukta olduğundan emin olmak için önce deneyin. Ardından kenarları katlayabilir veya gevşek bırakabilirsiniz. Bunları daha da kişiselleştirmek için, bir miktar desenli kumaş alın ve cepleri yapmak veya örtmek için kullanın.

Bol Bir Tişörtü Elbiseye Dönüştürün

Sizin için çok büyük bir tişörtünüz varsa veya bir aile üyesi bir tişörtten kurtulmaya çalışıyorsa, onu dönüştürmenin yollarını deneyin. Tişörtü kesebilir, sadece bir kemerle kullanabilir ya da zevkinize göre farklı modeller deneyebilirsiniz. Yaratıcılığınızı kullanmaktan çekinmeyin!

Pamuklu Gömlekleri Makyaj Temizleme Pedi Yapın

Artık giymediğiniz pamuklu gömlekleriniz mi var? Onları atmayın! Günlük güzellik rutininizde tek kullanımlık pamuklu pedleri değiştirmenin kolay bir yolu var. Bulduğunuz eski pamuklu kumaştan aynı büyüklükte yuvarlaklar veya kareler kesin ve bunları dış kenarlarda birbirine dikin. Dikişin çamaşır makinesine dayanabileceği sürece, güzel görünmesi veya kesin olması gerekmez. Kullandıktan sonra, havlularınızın ve çarşaflarınızın yanında bir sonraki çamaşır yıkamanıza atabilir ve tekrar tekrar kullanabilirsiniz.

Yeniden Kullanılabilir Gıda Paketleri İçin Eski Giysileri Kullanın

Folyo? Plastik ambalaj? Artık sağlıklı olmadığını bildiğimiz yöntemler. Yiyecek paketleme ve yemek artıklarını örtme söz konusu olduğunda, her tür eski giysi yardımcınız olabilir. Tek ihtiyacınız olan istediğiniz ebat ve şekilde bir kumaş parçası ve balmumu. Balmumu bulamıyorsanız, evde bir miktar jojoba yağı ve çam reçinesi (bezinize özelleştirilebilir bir doku vermek için) ile birlikte bir tencereye yerleştirilmiş bir ölçüm kabında eritin ve erimiş karışımı özel bir boya fırçasıyla kumaşınıza eşit olarak uygulayın. İlk kullanımdan önce tamamladığınız sargıyı serin, karanlık bir yerde kuruması için asın ve ardından dünden kalan yemeğinizi kaplarken istediğiniz gibi bükün!

Yeniden Kullanılabilir Market Çantaları İçin Tişörtler

Eski tişörtlerinizi dönüştürün ve onlardan alışveriş için poşetler üretin. Evde yapmak bu kadar kolayken neden mağazadan satın almakla uğraşasınız ki? Paradan tasarruf etmek ve aynı anda tek kullanımlık plastik poşetlerden kaçınmak için meyve ve sebzelerinizi ev yapımı çantalarınıza koyun.

Arkadaşlar, Aile Ve Komşularla Kıyafet Değişimi

Paylaşmak önemsemektir! Kulağa sevimsiz geldiğini biliyoruz, ama bu basit bir gerçek. Artık sevmediğiniz şey, size yakın biri için bir hazine olabilir. Bu yüzden arkadaşlarınızı, ailenizi ve hatta komşularınızı küçük bir kıyafet takası için davet edin ve herkesin dolabından ayırabileceklerini getirmesine izin verin. Bu sadece giysilerin ileri dönüşümü için süper sürdürülebilir bir ipucu olmakla kalmaz, aynı zamanda paylaşmak, değiş tokuş etmek her zaman çok eğlenceli olduğu için herkesin yüzünde bir gülümseme yaratacaktır.

Bunlar, eski kıyafetleri nasıl yeniden değerlendireceğiniz ve geri dönüştürebileceğiniz konusunda bulabileceğiniz sonsuz fikirlerden sadece birkaçı. Özellikle eski kıyafetlerinizi yeni bir amaca dönüştürmek için gerekli becerilere, zamana veya kaynaklara sahip olmadığınızı düşünüyorsanız, bu ipuçlarını bir ilham kaynağı olarak alın. Günlük yaşamdaki küçük değişikliklerin ve bir zamanlar sevdiğimiz kıyafetleri geri dönüştürmenin sürdürülebilir yaşamın büyük bir parçası olduğunu unutmayın!

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.