Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Oda Parfümü Nasıl Seçilir?

3 Dakika

Günün üçte birini iş yerinde geçiriyoruz, bu nedenle bir dinlenme ve güvenlik alan olan eve döndüğümüzde, etrafımızın rahat ve güzel kokulu bir ortamla çevrili olmasını istiyoruz. İnsanlar temizlik, taze hazırlanmış yemek veya çiçek gibi kokan evlerde vakit geçirmeyi severler. Dostlar ve tanıdıklar mis kokulu bir eve geldiklerinde daha mutlu hissederler, orada daha fazla zaman geçirirler ve ev sahiplerinin estetiği ve temizliği bu koku ile kendini anlatır.

Koku alma yeteneği, anıları tetikleyen temel insan duygusudur, bu nedenle evdeki kokuların size tatilleri ve yılın en güzel günlerini hatırlatması şaşırtıcı değildir. Yılbaşında mandalina, ladin, tarçın, doğum gününde parfüm veya unlu mamul kokuları, baharda doğa, çiçek ve taze ekmek kokuları, yazın ise taze, çilek veya orman.

Hoş kokular her şeyden önce ruh halimizi yükselttiği, yatıştırdığı, olumlu düşünmemize yardımcı olduğu için olumlu bir etkiye sahiptir ve bu nitelikler günümüzün meşgul ve stresli insanı için büyük değer taşır. Peki, eviniz için hangi kokuyu seçmelisiniz? İpuçları paylaşıyoruz!

Oda Kokusu Seçmek İçin Temel İpuçları

  1. Her Evin Kendi Kokusu Vardır

Çoğu zaman, seçtiğiniz bir ev kokusunu satın alma hatası, yalnızca kişisel zevkinizi dikkate almaktır. Ne de olsa her evin, içinde yaşayan ve onları ziyaret eden insanlara, çamaşırlarına veya ürettikleri yiyeceğe bağlı olarak, kendi kişisel kokusu ve eşsiz aroması vardır. Odayı koklamak istediğiniz kokunun, odadaki mevcut kokuya uyup uymadığını dikkate alın.

  1. Başkalarının Görüşlerini Hesaplamak

Evler, ailenin yaşadığı ve misafirlerinin ziyaret ettiği yerdir, bu nedenle koku, ailenizin sevdiği şeylere göre olmalıdır. Evin kokusu rahatsız etmemeli, aksine ruh halini iyileştirmeli. Bu nedenle, ailenizdeki herkesin seveceği bir koku seçmek en iyisidir. En önemli şey, özellikle ailenizde çok farklı zevk ve yaşlardan insanlar varsa, aşırı keskin, eksantrik kokulardan kaçınmaktır.

Gerçekten de, pek çok çalışma, biraz hoş bir kokunun herhangi bir kişinin ruh halini yaklaşık yüzde 40 oranında yükselttiğini defalarca göstermiştir. Bu nedenle, çok yoğun olmayan herhangi bir klasik, samimi koku en iyi çözümdür. Çoğu zaman, bu aromalar sandal ağacı, çiçekler, vanilya ve misk notalarıyla daha hafif kokulara dönüşür.

  1. İç Mekan İle Uyumlu Hale Getirin

Bir ev içini yaratırken rahat ve davetkar bir ortam yaratırız, bu nedenle kokunun ortamın genel tasarımıyla tutarlı olması çok önemlidir. Kokular, iç mekanda hem stil hem de renk ile kombine edilebilir. Belki de eviniz birçok renkle ışıl ışıldır? O zaman daha tatlı ve daha parlak bir aroma size çok yakışacaktır. Ya da belki eviniz aydınlık ve yazlıktır? O zaman çiçek ve taze veya meyveli kokuların mükemmel kombinasyonu çok yakışacaktır.

  1. Koku Alma Amacınızı Düşünün

Bir koku seçmeden önce, neden gerekli olduğuna dair net bir amacınız olsun. Belki diğer kokuları etkisiz hale getirmesini istersiniz? Yoksa iç renkleri ve ruh halini mi vurgulamak istiyorsunuz? Ve uzun süreli yorgunluk hissettiğinizde, kokunun canlanıp size pozitif enerji bulaştırmasını ister misiniz? Bu soruları cevaplamak, hangi koku kategorisinin hedefinize ulaşmanıza yardımcı olacağını size söyleyecektir.

 

Farklı kokuların çevre ve çevrelerindeki insanlar üzerinde farklı etkileri vardır. Örneğin lavanta, çiçek aromaları yatıştırır, narenciye kokuları ruh halini yükseltir, enerji verir. Evinizde veya başka bir alanda hoş olmayan yabancı kokularınız varsa, bu kokuları gidermek için vanilya, narenciye gibi daha basit, daha az kokulu bir oda parfümü seçin. Çok fazla farklı harmanlanmış tatlar genellikle biraz olumsuz bir sonuca neden olur.

  1. Kokuyu Nerede Kullanacağınızı Belirleyin

Nerede koklamak istediğinize bağlı olarak bir ev kokusu seçin. Örneğin yatak odasında hafif ve narin kokuların kullanılması tavsiye edilir. Oturma odaları ve mutfaklar daha fazla kokuya sahip olma eğilimindedir, bu nedenle amber veya narenciye notaları gibi daha güçlü kokular kullanabilirsiniz. Banyo ve tuvaletler genellikle taze ve temiz bir koku isterken, çiçek ve taze veya meyveli kokular için mükemmel olacaktır.

  1. Sizin İçin Hangi Kokuların Uygun Olduğunu Düşünün

En sevdiğiniz kutlamayı, yemeği veya filmi seçin ve sizinle ilişkilendirdikleri kokuyu düşünün. En sevdiğiniz şeylerin kokuları nostaljik bir ruh hali uyandırmakla kalmaz, aynı zamanda evinizi rahat, kişiselleştirilmiş bir ortama dönüştürür.

Bu ipuçlarının eviniz için mükemmel kokuyu bulmanıza yardımcı olacağını umuyoruz, ancak kurallara her zaman uyulması gerekmediğini unutmayın. Eşsiz aromalara şaşırmaktan korkmayın çünkü koku ilham kaynağıdır. Dinamik, mevsimsel, değişken… Tıpkı ruh haliniz gibi. Yani farklı kokuları farklı mekanlara uygulamaya karar verdiğinizde, bazı kokuları sadece kışın, bazılarını ise sadece yaz aylarında aldığınızda gerçekten sorgulamazsınız.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.