Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Bitkiler

3 Dakika

Tıbbın henüz bu kadar ilerlemediği zamanlarda, büyüklerimiz hastalıklarına çare olarak şu anda da ilaçların ham maddesi olan bir takım bitkilerden şifa bulurlarmış. Şu an alternatif tıp olarak da hayatımızda bulunan bu bitkilerin bir çoğunun bilimsel olarak doğruluğu kanıtlanmış ve insanların iyileşmesine yardımcı oluyor. Şimdi bu bitkileri daha yakından tanıyalım.

Ada çayı (Sage Tea): Ülkemizde İzmir bölgesi civarında yetişen ada çayı yumuşak tadı ve hoş kokusu ile hem doğal hem de sağlıklı bir içeçek olarak tüketilmektedir. Bünyesinde su, protein, karbonhidrat, kalsiyum, demir gibi elementlerin yanı sıra a ve c vitaminleri ile b3 vitaminini barındırmaktadır. Ada çayının günlük hayatımızdaki yeri oldukça derindir. Geçmişten beri ada çayının;
– Bronşit ve astıma
– Karaciğere
– İdrar yolu enfeksiyonlarına
– Mantar enfeksiyonlarına karşı iyileştirici özelliğinin yanı sıra, sakinleştirici ve stresi azalttığı da kanıtlanmıştır.
Ada çayının günlük tavsiye edilen miktarı bir iki fincanı geçmemelidir. Hamilelerin ve emziren kadınların kullanımında yan etkiler görülebilir.

Papatya: Papatya hemen hemen bütün bölgelerde yetişen, yüzyıllardır uyku bozukluğu, soğuk algınlığı ve mide rahatsızlıklarına karşı kullanılan bir bitkidir. Papatya bitkisinin biyoyararlılığı üzerinde 20 yıldır yapılan çalışmalarda bilimsel olarak kanıtlanmış ve modern tıpta birçok ilacın ham maddesi olmuştur.
Papatyanın bilinen faydalarının yanında;
– Stresi azaltıcı
– kasları gevşetici ve rahatlatıcı
– ağız iltihaplarını iyileştiriciliği
– barsak hareketliliğini arttıcı gibi birçok özelliği daha vardır.
Papatya çayının rahatlatıcı özelliği uyku yaptığı için araba kullanmadan önce içilmesi tavsiye edilmez.
Sürekli ve çok kullanımı hormonlara etki edebileceği için 1 fincan tüketimi uygun olacaktır.

Ekinezya:Ekinezya bitkisi uzun yıllardır kullanılan bir bitkidir. Kızılderililer tarafından bir çok konuda kullanılan ekinezya bakır ve demir mineralleri ile protein, yağ asitleri A, E, C vitaminleri içerir. İçerdiği vitamin ve minarellerde dengeli beslenmeye yardımcı olan ekinezya bağışıklık sistemi için de oldukça faydalı bir bitkidir.
Ekinezya bağışıklık sistemi hastalıklarına;
– Boğaz ağrısına
– Eklem ağrına
– İdrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelir ve ayrıca kansere karşı koruyucu özelliği ispatlanmıştır.

Melisa: Melisa çayı eskiden beri sakinleştirici özelliği ile bir çok kişiye yardımcı olmuştur. Melisa bitkisi özellikle çok yoğun stres altında olan, uyku bozukluğu çeken kişiler tarafınca kullanılmıştır. Limona benzer hafif bir kokusu olan melisa bitkisi çay olarak tüketilebildiği gibi kapsül, krem ve yağ formlarında da kullanılabilir.
Melisa çayının ayrıca ;
Ateş düşürücü
Gaz giderici
Sinir yatıştırıcı özellikleri de bilinmektedir.
İlaç kullananlar melisa çayı konusunda daha dikkatli olmalıdırlar. İçeriğinden emin olmak için kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Yeşil çay:
Yeşil çayın tarihi binlerce yıl öncesine dayanır. İlk olarak Çin’de tüketilen bu bitkinin faydaları 15-20 yıllık çalışmalar sonucuna dayanıyor. Yeşil çayın kansere karşı koruculuğundan tansiyonu düşürdüğüne kadar birçok olumlu sonucu bilimsel çalışmalar neticesinde ortaya çıkmıştır.
Yeşil çay;
-Çok güçlü bir anti oksidan
– Kalp sağlığına iyi gelir
– Kan basıncını düşürücü
– Metabolizmanın hızlanmasına yardımcı
– Bağışıklık sistemini güçlendirici bir çok faydası bulunmaktadır

Ihlamur: Avrupada yüzyıllardır çeşitl hastalıkların tedavisinde kullanılan ıhlamur bitkisi ılıman iklimlere özgü, sağlığa faydalı ve hoş kokulu bir bitkidir.

ıhlamur bitkisi;
İshal tedavisinde kullanılır.
Kan basıncını düşürür.
Damar sertliğine karşı koruyucudur.
Boğaz ağrısına iyi gelir.
Toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

Isırgan otu: Isırgan otu üzerinde bulunan ince tüyler cildi tahriş eden kimyasallar içerir ve bitkiye dokunulmasıyla bu kimyasallar salgılanır. Isırgan otunun toplanması acı vermesine rağmen yüzyıllardır çeşitli tedaviler için kullanılmaktadır. Özellikle Avrupa geleneksel olarak vücuttan fazla suyun atılması amacıyla idrar söktürücü ve detoks amacıyla kullanır.
Isırgan otu ;
Yüksek miktarda demir minerali içerir ve dolayısıyla anemi tedavisinde kullanılır.
Kuvvetli bir idrar söktürücüdür.
Karaciğer ve böbreği toksinlerden arındırır.
Sindirimi düzenler

Funda Bitkisi: Funda bitkisi çok dekoratif bir bitki olarak popülerlik kazansa da yüzyıllardır sağlık ve güzellik gibi birçok alanda insanlar tarafından kullanılmıştır.
Sağlık amacıyla ;
İdrar yolu hastalıklarında
Sistit tedavisinde
Gut tedavisinde
Soğuk algınlığında kullanımı oldukça yaygındır.

Bahsettiğimiz bitkilerin hepsi çay olarak da tüketilebilmektedir. Yalnız her şeyde olduğu gibi bu konuda da dozu ayarlamak çok önemli. Çay olarak önerilen hemen hemen bütün bitkilerde 1-2 fincandır. Sürekli kullanımı tavsiye edilmez. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde herhangi bir durumla karşılaşmamak adına güvenli tarafta durmak ve tüketmemek tavsiye edilir.

Kaynaklar :
1-“Gesundheit aus der Apotheke Gottes” “Tanrı’nın Eczanesinden Sağlık”, Maria Treben,Anahtar Kitaplar Yay., Çev.: N.Eröztürk, 1994
2-Türkiye’de Bitkilerle Tedavi, Prof.Dr. Turhan Baytop, I.U Eczacılık Fak.,1984,İstanbul
3-“Bir Yudum Sağlık”, N.Eröztürk,Anahtar Kitaplar,2000
4-“Yabancı Otlarla Sağlıklı Yaşam”, Prof.Dr. Zeki Özer, 4Renk Yayınları,2001 Ankara
5- Heather benefits ,dosage and side effect
6-Calluna vulgeris

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.