Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Vitaminler

2 Dakika

Vitaminler

Sağlıklı yaşamın vazgeçilmez bir parçası olan vitaminler vücudun düzgün çalışmak için ihtiyaç duyduğu temel maddelerden biridir. Vücudun makro besinlerden iyi bir şekilde yararlanabilmesi için mikro besinler ile de desteklenmesi gerekir Vücudunuz için vazgeçilmez öneme sahip bu mikro besin maddeleri iyi bir beslenme programı ile birlikte uygulandığında vücudun bağışıklık sistemi de güçlenir.

Vitamin A

Süt, tereyağı, havuç, lahana, papaya, kayısı, greyfurt, mango, yumurta, ciğer ve balık yağında bulunur. Büyüme ve gelişme için gerekli olan A Vitamini eksikliğinde gece körlüğü ve gelişim geriliği yaşanabilir.

Vitamin B1 (Tiyamin)

Süt, fasulye, patates, mısır, ciğer, kabak, kuşkonmaz (pişmiş) ve soya fasulyesinde bulunur. Sinir ve kas sistemine olumlu etkisi vardır. Sindirime yardımcı olur. B1 Vitamini eksikliğinde sinir sistemi bozukluğu ve iştah artışı yaşanabilir.

Vitamin B2 (Riboflavin)

Süt, peynir, sebzeler, domates, soya fasulyesi, yumurta, et, tavuk ve ciğerde bulunur. Cilt, ağız ve göz sağlığını destekler. B2 Vitamini eksikliğinde ışığa duyarlı gözler, ağız kenarında çatlaklar, dil ve dudaklarda iltihaplanma ve ciltte kaşıntı yaşanabilir.

Vitamin B3 (Niyasin)

Et, balık, yumurta, sebzeler, kuruyemiş ve mantarlarda bulunur. Eksikliğinde bir deri hastalığı olan Pelagra görülebilir.

Vitamin B5 (Pantotenik Asit)

Et, brokoli, avokado ve mantarda bulunur. Eksikliği parestezi (dokunma yanılgısı) rahatsızlığına neden olabilir.

Vitamin B6 (Piridoksin)

Süt, muz, mısır, fasulye, kuru meyve ve kuruyemiş, bakliyat, balık, koyun eti ve ciğerde bulunur. Beyin fonksiyonları, protein sindirimi ve hormonlar için gereklidir. Vücut direncini artırır. Eksikliği anemi, direnç ve konsantrasyon kaybına neden olabilir.

Vitamin B7 (Biyotin)

Yumurta sarısı, ciğer, fıstık ve sebzelerde bulunur. Eksikliği Dermatit ve bağırsak iltihabına neden olabilir.

Vitamin B9 (Folik Asit)

Yapraklı sebzeler, makarna, ekmek, kuru baklagil, tahıllar ve ciğerde bulunur. Eksikliği gebelik problemlerine ve megaloblastik anemiye neden olabilir.

Vitamin B12 (Siyanokobalamin)

Süt, peynir, yumurta, koyun eti ve ciğerde bulunur. Kandaki oksijen seviyesini iyileştirir, hücre oluşumunu hızlandırır ve doğurganlığı artırır. Eksikliği Pernisyöz anemiye (kötücül anemi) neden olabilir.

Vitamin C (Askorbik Asit)

Limon, portakal, kivi, üzüm, çilek, salatalık, yeşillik, domates ve lahanada bulunur. Vücutta kemiklerin, dişlerin, cildin ve eklemlerin gelişmesini ve güçlenmesini sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Eksikliğinde bağışıklık sistemi zayıflar, vücut direnci azalır.

Vitamin D

Vitamin D’nin en önemli kaynağı güneştir. Güneş sayesinde vücudumuzda sentezlenir. Süt, tereyağı, yumurta, balık ve balık yağından da alınabilir. Kemik gelişimi ve diş sağlığı üzerinde etkilidir. Eksikliği kemik erimesi ve güçsüz dişlere neden olur.

Vitamin E

Süt, tereyağı, yumurta, muz, elma, yeşillikler, buğday özü yağı ve bitkisel yağda bulunur. Antioksidandır. Hücre yapısının bozulmasını engeller. Bağışıklığı güçlendirir. Üreme fonksiyonları için önemlidir. Cilt sağlığına etkilidir. Eksikliğinde sperm sayısı azalır. Vücut direnci zayıflar. Kas krampları ve gerilme görülebilir.

Vitamin K

Domates, brokoli, brüksel lahanası, adaçayı, soya fasulyesi, yeşillikler, bitkisel yağ, ciğer ve ette bulunur. Kanın pıhtılaşmasında etkindir. Kemik kırıklarının iyileşmesinde görev alır. Eksikliği Hemoraji (kanama) görülmesine neden olabilir.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.