Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Güzün En Güzeli: Mürdüm Eriği

3 Dakika

Sonbahar aylarının vazgeçilmez bir magnezyum ve potasyum kaynağı olan mürdüm eriği A, B2 ve C vitaminleri açısından da oldukça zengin. Kara erik olarak da adlandırılan bu meyve Eylül ayının gelmesiyle raflarda yerini alır. Mürdüm eriğinin pek bilinmeyen faydalarını sizler için derledik.

Erik, gülgiller familyasından, birbirinden farklı ve lezzetli çeşitleri olan bir meyve. Eriği genelde yazla özdeşleştiririz ancak mürdüm eriği diğer çeşitlerin aksine tezgahlardaki yerini yaz bitiminde alır. Halk dilinde, kara erik veya bardak erik olarak da adlandırılan mürdüm eriği, diğer erik çeşitlerine göre daha iri, tatlı ve suludur. Taze halindeyken mor renkte olup, olgunlaştıkça sararan bu erik çeşidi aynı süreçte yumuşayarak daha tatlı bir hal de alır. Olgunlaştıkça saklama süresi kısalır.

A, B2 ve C vitaminleri bakımından zengin olan ve kan şekerini dengeleyici özelliği ile bilinen mürdüm eriği, diyet listelerinin de yıldızı. Bunun yanında daha birçok faydası var;

  • Etkili bir antioksidan olması nedeniyle pek çok rahatsızlığa karşı kullanılmakta. Yine bu özelliği sayesinde idrar söktürücü özelliği var, buna bağlı olarak ödem atmak için tüketilebilir.
  • Vücut direncini artırır! İçeriğindeki yüksek orandaki C vitamini sayesinde özellikle mevsim geçişlerinde karşılaşılan enfeksiyonlara karşı vücudu korur. Bağışıklığı güçlendirirken daha zinde hissetmenizi sağlar.
  • Kan yapıcı özelliği olduğu bilinen mürdüm eriği, tansiyon ve kötü kolesterolü düşürücü etki gösterir. Kan şekerini düzenleme etkisiyle sağlıklı beslenme düzeni için en uygun meyvelerden biri.
  • Düşük glisemik endeksi ile kan şekerini dengelemesinin yanı sıra metabolizmayı hızlandırıcı etkisi de var. Sindirim sistemindeki parazitleri temizleyerek daha iyi çalışmasını sağladığı için diyet listelerinde ara öğün olarak tüketilebilir. Ayrıca kabızlık problemine karşı da kullanılır.
  • Vücut direncini artırdığı için karaciğer, böbrek ve romatizmaya bağlı rahatsızlıklara karşı da destek olur.
  • İçerdiği A vitamini sayesinde göz ve cilt sağlığında etkilidir.
  • Regl düzenleyici etkisi bilinir. Bunun yanı özellikle kurusunun tüketilmesi, kardiyovasküler hastalıkların tedavisine yardımcı olduğundan, kemik hastalıkları riski artan menopoz dönemindeki kadınların tüketmesi tavsiye edilir.

Erik Kurusunun Faydaları

Tazesinin bulunmadığı dönemlerde tüketebileceğiniz erik kurusu da aynı tazesi gibi vücut için oldukça faydalıdır. K vitamini açısından zengin olan erik, kuru haliyle de çokça faydası olan bir meyvedir. Özellikle kilo verme süreçlerinde ve spor öncesinde tüketilmesi tavsiye edilir. Tatlı ve kurabiye yapımında da şeker yerine kullanılarak daha düşük kalorili tatlılar elde edilmesini sağlar. İçeriğinde A, B (B1, B2, B3, B6), C, E vitaminleri ve demir, fosfor, kalsiyum, magnezyum, manganez, potasyum ve sodyum mineralleri bulunmaktadır. Kuru erik tüketilecekse özellikle güneşte kurutulmuş halinin tercih edilmesi tavsiye edilir.

Mürdüm Eriğinin Zararları

Tüm erik türleri gibi mürdüm eriği de vücutta birikebilen oksalatlar içerir. Bu sebeple özellikle böbrek ve safra kesesi sorunlarına yol açabilirler. Böbrek ve safra taşı sorunu yaşayan kişilerin erik tüketirken dikkatli olmasında fayda var. Ayrıca, kurutulan mürdüm eriğinin şeker oranı artar. Diyabet veya insülin direnci rahatsızlığı olan kişiler mürdüm eriğinin kurusu yerine tazesini tercih etmelidir.

Mürdüm Eriğine Sofralarınızda Yer Açın

Hem muhteşem tadı hem de içeriğiyle, tüketilmesi en faydalı meyvelerden biri olan mürdüm eriği birçok tarife eklenerek sofralarınızda yer bulabilir. Özellikle mürdüm eriği suyu kıpkırmızı rengiyle herkesin seveceği oldukça sağlıklı bir içecek seçeneği. Çocuklarınıza da gönül rahatlığıyla içirebileceğiniz mürdüm eriği suyu için 1 kg mürdüm eriğini 2 litre su ve dilediğiniz kadar şeker ile kaynatıp süzmeniz yeterli. Ayrıca, çocukların sağlıklı gelişimine katkı sağlayan mürdüm eriği ile ek gıdaya başlamış 6 aydan büyük bebekleriniz için de lezzetli tarifler hazırlamanız mümkün;

Malzemeler:

1 çay bardağı içme suyu

1 yemek kaşığı yulaf ezmesi

1 adet mürdüm eriği

Yarım nektarin

1 çay kaşığı keçiboynuzu özü

Hazırlanışı:

Yulafı suda 5-10 dakika pişirerek yumuşatıyoruz. Daha sonra soğuması için bir kaseye alıyoruz. Rendeleyerek püre haline getirdiğimiz meyvelere son olarak keçiboynuzu özünü ilave ederek servis ediyoruz

 

Besin Değeri 100 gramda % Günlük Değer *
Kalori 54 kcal % 2.7
Karbonhidrat 11.0 g % 3.7
     Lif 2.2 g % 8.8
Protein 0.2 g % 0.3
Yağ 0.5 g % 0.8
     Kolesterol 0.0 mg % 0.0
A Vitamini 300.0 IU % 6.0
C Vitamini 4.8 mg % 8.0
Potasyum 140.0 mg % 4.0
Kalsiyum 8.0 mg % 0.8
Demir 0.1 mg % 0.7

 

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.