fbpx

Akdeniz Diyeti

1 Dakika

Akdeniz Diyeti Nedir?

Akdeniz diyeti zayıflama diyetinden ziyade bir beslenme çeşididir. Akdeniz ülkelerinin benimsediği bu beslenme tarzıyla ilgili yapılan çalışmalarda kardiyovasküler hastalıkların, diyabetin, Alzheimer’ın, kanserin oluşma risklerinin düşük olduğu belirtilmiştir.

Akdeniz diyetinin temeli meyve- sebze, beyaz et, kurubaklagil, tereyağı yerine zeytinyağı, rafine edilmiş un yerine tam tahıllı ürünlerin kullanılmasına dayanmaktadır. Kırmızı et tüketimi, kızartma, şekerli ürünlerin tüketimi oldukça azdır.

Akdeniz Diyetinin Özellikleri

Beyaz Et Tüketimi
Haftada 3-4 gün beyaz et, 1 gün kırmızı et tüketimi yapılabilir.

Sebze- Meyve Tüketimi
Günde 3-8 porsiyon sebze meyve tüketimi Akdeniz Diyetinin esaslarındandır. Meyve sebzelerdeki renk çeşitliliğini sağlamaya çalışılmalıdır. Tabağın yarısını sebzeler oluşturmalıdır.

Faydalı Yağların Tüketimi
Hayvansal kaynaklı ( tereyağı, iç yağı) yağlar yerine zeytinyağı, kabuklu yemişler, avokado gibi doymamış yağ asitlerini içeren yağlar tercih edilmektedir. Bu yağlar kötü kolestrol olarak bilinen LDL’yi düşürürken iyi kolestrol olan HDL’yi artırmaktadır.

Tatlı Yerine Meyve Tüketimi
Eklenti şeker tüketimini en aza indirgemek ve kilo kontrolünü sabit tutmak için tatlı yerine meyve tercih edilebilir.

Tam Tahıllı Ürünleri Tüketmek
Rafine edilmiş un ürünleri yerine sindirime yardımcı olan, lifli, vitamin ve mineral yönünden zengin tam tahıllı ürünler tercih edilebilir.

İşlenmiş Et Ürünlerinden Uzak Durmak
Dünya Sağlık Örgütü’nün de (WHO) yayınlamış olduğu son çalışmalarda işlenmiş et tüketmek ( sucuk, salam, sosis gibi) kanser riskini artırmaktadır. İçinde bulunan katkı maddeleri, yüksek miktarda yağ ve tuz içermeleri sağlık açısından negatif etki yaratmakla birlikte kilo kontrolünde de olumsuz sonuçlara yol açmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.