Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Depresyon İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

5 Dakika

Depresyon, bir duygu durum bozukluğu olup, sürekli olarak mutsuzluğa neden olur.

Depresyon, bir duygu durum bozukluğu olup, sürekli olarak mutsuzluğa neden olur.

Depresyon hastalarının sahip oldukları düşünce ve davranışları, depresif hallerinden dolayı olumsuz etkilenebilir ve hastalar gündelik yaşama uyum sağlama noktasında çeşitli sorunlarla karşılaşabilirler. Çoğunlukla yaşamanın anlamsız olduğu hissi, hiçbir süreçten keyif alamama gibi duygu halleri yaşanabilir.

Ancak depresyon sadece duygusal olarak tatmin olamama ya da anlık olarak hissedilen bir rahatsızlık olarak değerlendirilmemelidir ve çözümünün anlık bir süreç olarak değerlendirilmemesi gerekmektedir. Depresyon tedavi edilebilir bir tıbbi durum olup hastanın ve vakanın durumuna göre tedavi süreci değişkenlik gösterebilir.

Depresyon hastalarının tedavisinde, uzman kontrolünde kullanılan ilaçlar, psikoterapi ve sağlıklı beslenmemin büyük bir etkisi vardır.

İstatistiki verilere göre depresyon genellikle 30’lu yaşlarda başlar fakat unutulmamalıdır ki herhangi bir yaşta da depresyon rahatsızlığı ile karşılaşılabilir. 

Belirtiler

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

 • Sürekli üzüntü hali, hiçbir şeyden keyif alamama duygusu
 • Değersiz hissetme
 • Geçmişe takılı kalma, suçluluk duygusu
 • Konsantrasyon eksikliği
 • Kararsızlık, unutkanlık
 • Fiziksel eylemlerde yavaşlık

Depresyon Nedenleri

 • Genetik Faktörler (Araştırmalar devam etmektedir.)
 • Beyin yapısındaki fiziksel farklılıklar (Araştırmalar devam etmektedir.)
 • Hormon Seviyeleri
 • Nörotransmitter Maddelerin etkileşimlerinde aksaklık

Depresyonun kontrol altına alınmaması durumunda:

 • Kalp hastalıkları
 • Obezite
 • Diyabet
 • Madde bağımlılığı
 • Anksiyete
 • Beşerî ilişkiler kurmada zorlanma
 • İntihar girişmleri
 • Erken ölüm

Gözlemlenebilir.

Depresyon için Beslenme: Nelere Dikkat Edilmeli?

Mikro besin temini birçok rahatsızlıkta olduğu gibi hiperaktivitede de oldukça önemli bir rol oynamaktadır.

Tüm tedavilerin temelinde sağlıklı, dengeli, mikro besin açısından zengin bir beslenme olmalıdır. Kapsamlı, günlük bir mikro besin kaynağı, sağlıklı bir organizmanın tüm işlevlerini sürdürebilmesinin temelidir. Bu yazıda, konuya genel bir bakış sunuyoruz ve bedeninizi ve zihninizi bütünsel olarak güçlendirmek için nasıl inisiyatif alabileceğiniz konusunda size yardımcı olabilecek ipuçları veriyoruz.

Uzman:

Dr. med. Harald Hüther

Pratisyen Doktor, Naturopatik Tıp Uzmanı

Depresyon Tedavisinde Mikro Besinler

Depresyon durumunda (depresif ruh hallerinin yanı sıra), tüm mikro besinler (vitaminler, mineraller, eser elementler, ikincil bitki maddeleri vb.) mümkün olan en iyi şekilde sağlanmalıdır. Mikro besinler terapide giderek daha da önemli bir rol oynamaktadır.

Ruh hali üzerinde olumlu etkiler veya terapötik başarıda iyileşmeler birçok bireysel mikro besin için ifade edilmiş olsa da (aşağıda daha ayrıntılı olarak açıklandığı gibi), doğal mikro besin kombinasyonlarının tek tek maddelerin uygulanmasından önemli ölçüde daha iyi olduğu kanıtlanmıştır. Uzmanlar bunu maddelerin karşılıklı güçlendirici etkisiyle açıklıyor. Örneğin, Amerika’dan yapılan bir araştırma, meyve veya sebzelerden elde edilen vitaminlerin, içlerindeki ikincil bitki maddeleriyle birlikte bireysel (izole) vitaminlerden 200 kat daha etkili olduğunu göstermiştir.

 • Bu nedenle kullanılan mikro besin takviyeleri sadece tüm vitaminleri ve eser elementleri değil, aynı zamanda fitokimyasalları, omega-3 yağ asitlerini ve L-karnitin’i de içermelidir. Mikro besin takviyesinde bulunulan depresif hastalarla yapılan çalışmalarda, yeterli seviyede mikro besin bulunması ikna edici sonuçlar ortaya koymayı başardı.
 • Omega-3 yağ asitleri anti-depresif tedavinin önemli bir parçasıdır. Omega-3 yağ asitlerinin eksikliğinin, psikolojik semptomlar ile sıklıkla ortaya çıkan fiziksel semptomlar arasındaki bağlantıyı oluşturduğuna inanılmaktadır.
 • L-karnitin, sinir uçlarındaki nörotransmitterlerin salınımını düzenler ve böylece depresyon için uygulanan geleneksel tıbbi ilaç tedavisini daha başarılı hale getirir.
 • B vitaminleri ve folik asit de depresyon için ilaç tedavisini başarıyla destekler. Örneğin, Boston’da şiddetli depresyonu olan 110 hasta üzerinde yapılan bir araştırma, kullanılan ilaçların kandaki düşük folik asit seviyeleri üzerinde önemli ölçüde olumsuz bir etkiye sahip olduğunu gösterdi.

Uzman Tavsiyesi

Bunlara dikkat edilmeli

 • Beslenmenizi her gün mikro besinlerle destekleyin.
 • Gerekli tüm vitaminlerin ve eser elementlerin yanı sıra Omega-3 yağ asitlerini, Koenzim Q10’u ve ikincil bitkisel maddelerini içeren bütünsel bir beslenme programına sahip olduğunuza emin olun.
 • Biyoyaralanımından (hücre emilimi) dolayı sıvı mikro besin konsantrelerini tercih edin.

Doğada mikro besinler asla tek başlarına ortaya çıkmazlar, her zaman sayısız diğer vitaminler, mineraller, eser elementler ve ikincil bitki maddeleri ile kombinasyon halinde ortaya çıkarlar. Mikro Besinler, doğal kombinasyonlarında bırakılırlarsa hücre tarafından en iyi şekilde emilebilirler. Bu sinerji etkileri ayrıca biyoyararlanımı artırır ve böylece semptomlar üzerinde gözle görülür şekilde olumlu bir etkiye sahip olan gelişmiş hücrelerin oluşumunu sağlar.

Modern mikro besin terapisinde, depresyon için temel tedavi olarak, izole edilmiş veya sentetik olarak üretilmiş mikro besinlerden daha üstün olan mikro besinlerin doğal bir karışımı tercih edilir. Birçok uzman, sıvı mikro besin konsantrelerini önermektedir. Mikro besinler mukoza zarlarından emildiğinden sıvı formda, vücut hücrelerimiz tarafından tablet veya tozdan daha iyi emilebilir. Depresyonu olan ve yeterli vitamin ve minerali düzenli ve dengeli olarak beslenerek temin edemeyen kişiler için kullanacakları vitamin takviyeleri için özellikle bahsi geçen bu kriterlerin sağlanması oldukça önemlidir. Almanya gibi gelişmiş Avrupa ülkelerinde “yeni nesil” doğal vitamin takviyesi olarak kabul gören ve oldukça geniş kitleler tarafından kullanılan LaVita gibi Mikro Besin Konsantreleri, hem mikro besinleri (Vitaminler, Eser Elementler…) hem gıdaların doğadaki formunda olduğu gibi meyve ve sebzelerin içerisinde bulunan ikincil bitkisel maddeleri de bir arada bulundurarak üst seviyede biyoyararlanım sağlamayı hedefliyor. Bu konu ile ilgili yapılan bilimsel calışmalarda da bu konseptin çok daha etkili olduğu, mikro besinlerin direkt olarak hücrelere ulaştığı kanıtlanmıştır.

 Tavsiye Edilen Beslenme

Beslenmemiz zihinsel sağlığımız üzerinde büyük bir etkiye sahiptir, çünkü mutluluk hormonlarının üretimi beslenme yoluyla etkilenebilir. Protein bileşeni triptofan burada önemli bir rol oynar. Kuruyemişler, tohumlar ve mikroplar (kaju fıstığı, ayçiçeği çekirdeği, buğday tohumu …) veya Emmental peyniri gibi sarı peynirler özellikle triptofan açısından zengindir. Triptofanın mutluluk hormonunun serotonine dönüşmesi için bir takım vitaminler (örneğin B3 vitamini ve diğer B vitaminleri) ve diğer mikro besinler de gereklidir.

Tavsiye Edilen Gıdalar

 • Anti-inflamatuar gıdalarla ve çeşitli besinler içeren sağlıklı bir beslenme düzenine sahip olduğunuzdan emin olun. Pro-inflamatuar gıdalar, çoğu zaman birçok hastalıkta bir risk faktörü veya tetikleyicidir.
 • Anti-inflamatuar gıdalar, bol miktarda antioksidan, fitokimyasal, omega-3 yağ asitleri ve diğer birçok mikro besinleri içerir.
 • Özetle: Çok sayıda sebze, meyve, tam tahıllı ürünler, yağlı balıklar, kabuklu yemişler, tohumlar ve soğuk preslenmiş bitkisel yağlar.

Yaşam Tarzına Uyarlanması

Ancak, yalnızca beslenme ve mikro besin tedavisi, hastalığı ve semptomlarını hafifletmek veya önlemek için yeterli değildir. Yaşama yönelik alışkanlıklar ve tutumlar da hastalıkların seyri üzerinde önemli bir etkiye sahiptir.

 • Spor, bağışıklık sistemini stabilize eder, otonom sinir sistemini dengeler, metabolizmayı ve bağırsak aktivitesini harekete geçirir. Düzenli egzersizin hem hastalık insidansını hem de komplikasyon insidansını azalttığı gösterilmiştir.
 • Dinlenme ve gevşeme periyotları semptomları hafifletebilir ve uykuyu ve psikolojik sağlığı iyileştirebilir. Yoga ve meditasyon gibi gevşeme tekniklerinin de sağlığımız üzerinde birçok olumlu etkisi vardır.
 • Düzenli ve yeterli uyku, fiziksel ve psikolojik yenilenme için önemlidir.
 • Hayata karşı olumlu bir tutum ve minnettarlık tutumu, yalnızca hastalık durumunda esenliği teşvik etmekle kalmaz ve hayatın zorluklarıyla daha kolay başa çıkmaya yardımcı olur.
 • Nikotin ve alkolden uzak durmak organizmadaki kan dolaşımını, hücrelerin mikro besin ve oksijen arzını iyileştirir ve hastalığın seyrini olumlu yönde etkileyebilir.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.