fbpx

Corona Virüsü Nedir?

1 Dakika

Coronavirüs’ler insanları ve çeşitli hayvan türlerini enfekte edebilen RNA virüsleridir. İnsanlarda soğuk algınlığından pnömoni (zatüre)’ye kadar değişen çok çeşitli solunum yolu enfeksiyonlarına neden olurlar.

Bu virüs grubuna bağlı virüsler, genellikle soğuk algınlığına benzer şekilde, hafif ve orta derecede üst solunum yolu hastalığı olan insanları hasta edebilir. Corona / Covid-19 (Korona) virüsü semptomları arasında burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, muhtemel baş ağrısı ve bazen de birkaç gün süren ateş sayılabilir.

Özellikle Bağışıklık sistemi zayıf olan ileri yaştakiler ve çok genç olanların bulaşma riski daha fazladır.

31 Aralık 2019 tarihinde Çin’de Hubei eyaletine bağlı 11 milyon nüfuslu Wuhan şehrinden bildirilen olgunun da bugüne kadar hiç görülmemiş yeni bir Coronavirüs ile enfekte olduğu saptanmıştır. 2019-nCoV olarak adlandırılan bu virüsün de SARS-CoV ve MERS-CoV gibi bir zoonotik enfeksiyon yani hayvanlardan insanlara bulaştığı düşünülmektedir. Çin’de özellikle 60 yaş üstü enfekte olan hastalarda bağışıklık sistemi zayıflığı nedeniyle daha ağır etkileri gözlemlenmiştir.

Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için standart öneriler arasında düzenli el yıkama, öksürme ve hapşırma sırasında ağız ve burnun kapatılması, et ve yumurtaların iyice pişirilmesi yer alır. Öksürme ve hapşırma gibi solunum yolu rahatsızlığı belirtileri gösteren kişilerle yakın temastan kaçınmalıyız.

Şu an MERS-CoV enfeksiyonuna karşı geliştirilmiş bir aşı henüz yoktur.

Corona virüs dahil tüm solunum yolu hastalıklarından korunabilmek için aşağıdaki önlemler tercih edilebilir:

  • Hijyene önem verin. Özellikle eller sık sık ve en az 20 saniye süre ile su ve sabunla yıkanmalı.. Su ve sabun bulamazsanız, alkol bazlı bir el dezenfektanı kullanılabilir.
  • Bağışıklık Sisteminize Önem Verin. Hem beslenmenize hem de dinlenmenize gerekli önemi verin. Ek olarak Doktor ve Eczacı tavsiyesiyle takviye edici gıdaları tercih edebilirsiniz.
  • Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu kağıt mendille kapatın, ardından mendili mutlaka çöpe atın. Kirli ellerle ağzınıza, burnunuza ve gözlerinize temas etmeyin.
  • Corona Virüs belirtileri olan ya da teşhisi konulmuş hastalarla kişisel temastan kaçının.
  • Kapı kolları, telefon ve oyuncak gibi sık dokunulan yüzeylerin temizliğine özen gösterin.
  • Dünya Sağlık Örgütü, riskli bölgelere seyahat eden herkesin, çiftlikler, pazarlar, ahırlar ve hayvanların bulunduğu diğer yerleri ziyaret ederken genel hijyen kurallarına uymalarını, hayvanlarla temas öncesi ve sonrası düzenli olarak ellerini yıkamalarını, hasta hayvanlarla temastan kaçınmalarını, çiğ ya da iyi pişmemiş hayvan ürünlerini tüketmemeleri konusunda uyarmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.