Beslenme Sağlıklı Yaşam

Diyetlerde yaşam tarzı değişikliği için ipuçları

Diyetisyen Prof. Dr. Murat Baş – Diyetlerde yaşam tarzı değişikliği için ipuçları

• Egzersiz yapın. Egzersiz diyet yapanların en yakın arkadaşı olmalıdır. Sadece kalori yakmaz aynı zamanda metabolizmanızı da hızlandırır. Egzersize zaman bulamıyorsunuz diye üzülmeyin çünkü araştırmalar göstermektedir ki gün içinde ayrı ayrı 10 dakikalık yapılan egzersizin tek seferde 30 dakika yapılan egzersizle benzer etkilere sahiptir. Önemli olan az da olsa hareket etmektir her adım işe yarar (Asansör yerine merdiven kullanmak gibi).

• Düzenli uyuyun. Düzensiz uyuyan kişiler obeziteye daha yatkındır. Uyanık kaldıkça yemek yersiniz. Ortalama 8 saat uyumayı alışkanlık haline getirin.

• TV karşında daha az zaman geçirin. TV izlerken uyuduğunuz zamandan daha az kalori yakarsınız, aynı zamanda TV başında tüketilen yiyeceklerde düşünülürse TV izlemek aslında kilo alımına neden olabilir. En sevdiğiniz birkaç programı seçin ve bunların karşısında küçük egzersizler yapmayı deneyin.

• Kendi yemeğinizi kendiniz pişirin. Bunu yapmanız hem porsiyon kontrolünü hem de o yemeğin içine neler girdiğini görmenizi sağlar. Dışarıda yenilen hazır yiyecekler daha fazla sodyum, yağ ve kalori içerir ve porsiyonları çok daha büyüktür.

• Açken alışverişe gitmeyin. Alışveriş listesi hazırlayın ve listeyi aldıktan sonra oyalanmayın.

• Az az, sık sık yiyin. Güne sağlıklı bir kahvaltı ile başlamanız metabolizmanızı hızlandırır ve gün içinde gereksiz atıştırmalarınız engeller. Gün içinde 2.5 saatte bir bir şeyler tüketin, kendinizi çok aç bırakmayın. Az az sık sık yemek yiyin.

• Su içmeyi unutmayın. Günlük su ihtiyacınızı karşılamak hem vücudunuzun daha iyi çalışmasını sağlar, hem de açlık hissinizi bastırmaya yardımcı olur. İdrar renginizin açık sarı olması, vücut suyunuzun yeterli olduğu anlamına gelir.

SAFE SLIMMER Veg Carbo Blocker için yapılan söyleşiden alınmıştır.

kilo vermek

Yorum