Beslenme Sağlıklı Yaşam

Baharatlar

Baharatlar bir çok kültürde olduğu gibi ülkemizde de yiyecek içecek gibi gıda maddelerinin hazırlanmasında yemeğin lezzetini arttırmak koku veya tat vermek amacıyla kullanılmaktadır.

Acı kırmızı biber: Kökeni Güney Amerika olan acı ve tatlı taze kırmızı biberlerin kurutulup dövülmesiyle elde edilir. Sıcak servis edilen yöre yemeklerinde hem renk hem acılık vermek için kullanılırlar. Genel olarak iştah açıcı bir baharat olmasının yanında sindirim sistemine faydaları ve metabolizmayı hızlandırıcı özellikte oldukları bilinmektedir. 100 gramı 318 kalori içermektedir.

Karabiber: Kökeni Hindistan olmasına rağmen dünyanın en çok kullanılan baharatıdır. Baharlı ve acı bir tadı olan karabiber hemen hemen her türlü yemekte kullanılabilir. Toz olarak tüketilebildiği gibi taze olanı da yoğun bir koku ve lezzet sunar.
100 gramı 255 kalori içermektedir.

Kimyon: Anavatanı Doğu Akdeniz ve Ortadoğu olan maydonozgillerden bir bitkidir. Genel olarak Ortadoğu,Çin,Hint ve Meksika mutfağında kullanılmakla birlikte Türk mutfağında da sıklıkla kullanılır. Köftelerde,bazı et yemeklerinde, sucuk yapımında ve bazı kurubaklagillerin (nohut,kurufasulye gibi) bulunduğu yemeklere çok yakışır. Mide rahatsızlıklarına iyi gelmesi ve gaz giderici özelliği ile bilinir.
100 gramı 375 kalori içermektedir.

Nane: Taze ya da kurutularak kullanilebilen nane ferah kokusu ve tadı sayesinde çorbalardan salatalara kadar birçok yemekte kullanılabilir. Koyun ve kuzu eti ile yapılan yemeklere ise çok yakışır.
100 gramı 285 kalori içermektedir.

Kekik: Bir Akdeniz baharatı olan kekik Türk mutfağında ve dünya mutfaklarında önemli yer tutar. Hem taze hem kurutularak tüketilebilir. Etlerde,ızgaralarda,sebzelerde ve balıklarda büyük uyum yaratır.Yoğun kokusu ve lezzeti olmasına rağmen diğer tatları bastırmaz ve hoş tat bırakır. Kekik özellikle mide rahatsızlıklarına iyi gelmesiyle bilinir.
100 gramı 275kalori içermektedir.

Köri: Özellikle Uzak Doğu mutfağına özgü bir baharat olarak bilinen köri; kimyon, acı kırmızı biber , zerdeçal, kişniş, karanfil, zencefil gibi 13 farklı baharatın harmanlanmasıyla oluşur. Et, kümes hayvanları, balık yemeklerinin yanı sıra bazı sebze yemeklerinde kullanıldıklarında hoş lezzet ve koku verir.
100 gramı 325 kalori içermektedir.

Kişniş: Kökeni Akdeniz olan kişnişin bütün kısımları yemeklerde kullanılır. Etli, zeytinyağlı dolmalar, köfteler ve sebze yemeklerinde tercih edilen bir baharattır.
100 gramı 280 kalori içerir.

Fesleğen: Yaprakları taze veya kurutularak kullanılabilen bir baharattır. Akdeniz ve İtalyan mutfaklarında önemli bir yer tutan fesleğen sıcak yemeklerde kullanılırken genellikle son dakika yemeğe katılır. Çünkü piştikçe istenen ferah kokusunu kaybeder. Sarımsaklı soslarda, taze salatalarda, kabuklu deniz mahsulleriyle hazırlanan yemeklerde kullanılabilir.
100 gramı 252 kalori içermektedir.

Biberiye: Yine Akdeniz’e özgü olan bu baharat hem taze hem de kurutularak tüketilebilir. Kurutulmuş olanları özellikle kümes hayvanlarının etlerinde, et yemeklerinde ve soslarda kullanılır. Tazesi ise salatalarda oldukça yoğun bir şekilde kullanılmaktadır.
100 gramı 331 kalori içermektedir.

Baharatların yemeklere genellikle son dakikalarda katılması baharatın yanmaması, koku ve tadının değişmemesi için önemlidir.
Yemeklere ekleyeceğiniz 1 çay kaşığı baharat(5-6 gram) ortalama 15 ile 21 kalori sağlayacaktır.

Yorum