Beslenme

Balın faydaları

Üretilen bölge, kalıntılar ve eklentiler (şeker, kullanılan kimyasallar vb.) balın kalitesine doğrudan etki eder. Besin değeri ve sağlığa katkısı üretim aşamasına göre değişkendir. Doğal yollar dışında üretilen balların faydadan çok zararı olabilir. Bu yüzden, organik sertifikalı ürünler tercih edilebilir.

Balın vitamin ve mineral içeriği

Eskiden balın içerisinde vitamin olmadığı ya da çok az miktarlarda bulunduğu fikri hakimdi.Fakat son yapılan kimyasal ve biyolojik araştırmalar gösteriyor ki; tiamin, riboflavin, askorbik asit, niasin ve az miktarlarda biotin ve kalp krizi ve kanser riskini azaltan folik asit tespit edilmiştir. Balın içerisindeki mineraller ise %0,02 ile %1,0 civarındadır.
Bunlar: Potasyum ve kalsiyum başta olmak üzere;, klor, kükürt, sodyum, fosfor, magnezyum, silisyum, demir, mangan ve bakır’dır.

Balın kalori içeriği, tüketim sıklığı ve miktarı

1 yemek kaşığı (20 gr) bal yaklaşık 64 kalori içermektedir. Kişilerin alması gereken enerji ve karbonhidrat miktarına bağlı olarak tüketim sıklığı kişiden kişiye göre değişmektedir. Zayıflama diyetlerinde bal tüketim miktarına; yüksek enerji kaynağı olmasından dolayı özellikle dikkat edilmelidir.

Bal ve bağışıklık sistemi ilişkisi

Araştırmalara göre bal, demir minerali ve çeşitli vitaminler açısından çok zengindir. Balın sürekli kullanılması, akyuvar içerisindeki bakteri ve virüslere karşı savunmayı destekler.. Bal tüketiminin, grip virüslerine karşı koruyucu olduğu da gözlemlenmiştir. Bal, içerisine eklenen tarçın sayesinde kalsiyum, magnezyum, demir ve lif yönünden zenginleşir. Potasyum yönünden de zengin olan tarçın, canlılık ve zindelik verirken; kan şekerini de dengeler.

Üst solunum yolu enfeksiyonlarında ve özellikle astımda bal tüketilebilinir mi?

Bal, üst solunum yolu enfeksiyonlarında ve astımda inflamasyonun oluşumu ve gerilemesinin incelenmesinde sıklıkla kullanılmıştır. Astımlı hastalar ve bal ile ilgili yapılan diğer araştırmalarda; bal tüketiminin güvenilir bir yöntem olduğu kabul görmüştür.

Balın sakinleştirici özelliği / strese karşı bal

Çeşitli farmakoloji dernerneklerinin yaptığı çalışmalara gore; yatmadan birkaç saat önce uygun miktarda tüketilen ılık bal; sakin, düzenli ve kesiksiz bir uyku çekmeye yardımcı olur.. Ilık bir bardak suyun içerisine ekleyeceğiniz bal, sizi sakinleştirecektir. Bal rahatlamanızı ve mutlu olmanızı sağlar. Balın içeriğinde yüksek oranda bulunan flavonoidler vücudu strese ve dış etkenlere karşı da koruyor.

Bebekler bal kullanabilir mi?

Bal 1 yaşın altındaki bebekler için önerilmez; bunun sebebi balın alerjen riski olan bir besin olmasıdır. Bebeklerin biberonunun içerisine veya emziğine tatlandırmak için bal kullanmak, bebek beslenmesi adına doğru olmaz. Bebekler ilk 6 ay sadece anne sütü almalı, ikinci 6 ayda ise ek besinlere başlamalıdır. Bu ek besinler, allerjen riski düşük olan besinler (meyve püreleri, sebze çorbaları gibi) olmalıdır.

Balın faydaları:

Antioksidan bakımından zengindir.

Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkilidir.

Üst solunum yolu enfeksiyonları ve astımda etkili bir yöntem olduğu kabul görmüştür.

Doğal şekerler içermesi sebebiyle iyi bir enerji kaynağıdır.

Strese karşı,

Kansızlığın önlenmesinde,

Kas yorgunluklarının giderilmesinde,

Öksürüğe karşı,

Yaraların iyileşmesinde,

Uyku sorunlarına karşı,

Sindirim sistemi sağlığında,

Göz sağlığında,

Serbest radikallerin nötralize edilmesinde,

Kötü kolesterolün düşürülmesinde,

Cilt ve saç sağlığında etkili olabileceği belirtilmiştir.

Uyarı: Doğru tüketim için doktorunuza danışınız.
Doğal şekerler açısından zengindir. Aşırı tüketimi sağlık sorunlarına neden olabilir.
Alerjisi olanlar ve şeker hastaları tüketmeden önce mutlaka doktoruna danışmalıdır.
‘’Clostridium’’ adlı bakteri içermesi nedeniyle 2 yaş altı bebeklerde gıda zehirlenmesine yol açabileceği belirtilmiştir.