Bağışıklık

Beta glukan ile ilgili merak edilen sorular

Beta-Glukan emniyetli midir? FDA onayı var mıdır?

Beta-Glukan FDA (ABD Gıda ve İlaç İdaresi) tarafından GRAS kategorisinde değerlendirilen bir beslenme desteğidir. GRAS “Generally Recognized As Safe” in baş harflerinden oluşur. Anlamı “Genel Olarak Emniyetli Olduğu Kabul Edilen”dir. Bu tanım, bu kategorideki maddelerin besin ve beslenme desteği ürünlerde kullanımının emniyetli olduğunu, yan etki veya toksik etkilerinin bulunmadığını ifade eder.

Yan Etkiler, Kontrendikasyonlar ve Uyarılar

Beta-Glukan’ın bildirilen herhangi bir yan etki veya toksik etkisi yoktur. Beta-Glukan detaylı toksisite çalışmaları yapılmış tamamen doğal bir maddedir. ABD’de Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından “genel olarak emniyetli” kategorisinde tanımlanan (Generally recognized as safe – GRAS) bir beslenme desteğidir. Bildirilmiş herhangi bir yan etkisi veya toksisitesi yoktur.

Beta-Glukan’ın kullanılmaması gereken herhangi bir durum var mıdır?
Kullanılmaması gereken herhangi bir durum saptanmamıştır.

Beta-Glukan kullanımına bağlı herhangi bir yan etki var mıdır?
Beta-Glukanın bildirilen herhangi bir yan etki veya toksik etkisi yoktur.
ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından GRAS(Genel Olarak Emniyetli) kategorisinde değerlendirilen Beta-Glukanın bildirilen herhangi bir yan etki veya toksik etkisi yoktur.

Beta-Glukan diğer ilaçlarla birlikte kullanılabilir mi?
Beta-Glukanın diğer ilaçlarla birlikte kullanıldığında herhangi bir etkileşime girmez.

Beta-glukan yeni bir ilaç mıdır?

Beta-glukan, ilaç değil % 100 doğal bir maddeden üretilen beslenme desteği bağışıklık güçlendiricidir.

Kimler Beta-glukan kullanabilir?
1 yaşından itibaren her yaş grubunda güvenle kullanılmaktadır, bugüne kadar bildirilmiş bir yan etkisi bulunmamaktadır.

Diğer ilaçlarla etkileşir mi?
Hayır, hiç bir ilaçla etkileşimi yoktur, güvenle kullanılabilir.

Bağımlılık yapar mı?
Hayır, kullandığınız sürece etkisi olur, bağımlılık yapmaz. Etkisini vücudun savunma sisteminde görevli hücreleri (makrofajları) aktivite ederek yapar, bu hücrelerin ömrü 2-3 gündür. Beta-glukan kullanılmadığında bu etki de ortadan kalkmış olur.

Kilo yapar mı?
Hayır, 10 mg beta-glukanın 6-8 mg’ı vücut tarafından emilmekte, bu sentezlendikten sonra 1-2 gr’lık bir şeker molekülü olarak parçalanmaktadır. Bu da kilo yapması beklenmeyecek bir miktardır.

Beta-glukan doğada bulunur mu?
Evet, doğada birçok lif (çavdar, yulaf) ve mantar yapısında bulunmasına karşın saf halde olmadığından (altın madeni de toprakta bulunur ama işlenmesi gerekir) aynı etkiyi vermez, saflaştırılması gerekmektedir. Ancak saflaştırıldığı durumda klinik olarak etkili bir cevap alınabilir.

Yorum