Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Turpun faydaları

2 Dakika

Kırmızı, beyaz ve siyah olmak üzere üç farklı çeşidi olan turp gerçek bir besin deposu. İçeriğinde A, B6, C, K vitaminleri ile bakır, demir, fosfor, kalsiyum, potasyum, selenyum mineralleri bulunan turp bu içeriklerinin yanı sıra yüksek lif oranı sayesinde de tüketilmesi tavsiye edilen bir besin. Özellikle yağ içermeyen ve en düşük kaloriye sahip olan kırmızı turp diyet listelerinin vazgeçilmezi. Öksürükten kurtulmanın doğal bir yolu olan siyah turp ve eklem ağrılarına iyi geldiği bilinen beyaz turp da tüketilmesi tavsiye edilen besinler arasında.

– Kırmızı turp yüksek lif içeriği ile bilinen bir yiyecektir. Bu özelliği sayesinde uzun süre tokluk sağlar ve kilo verme sürecinde rahatlıkla tüketilebilir. Aynı zamanda karaciğerin ve midenin temizlenmesinde rol oynar.

– Turp, tüketildiğinde kan şekerin düşmesini de engeller ve acıkma hissini azaltır. Aynı zamanda ödem attırıcı özelliği de kilo vermeye destek olur. Bir yandan da metabolizmayı hızlandırarak yağ yakılmasını sağlar.

– Kırmızı turp aynı zamanda folik asit açısından da zengin bir yiyecekti. Böylece DNA ve RNA onarımına yardımcı olur ve bunun sonucu olarak da yaşlanmanın etkileriyle savaşır.

– Siyah turp ise öksürük başta olmak üzere birçok rahatsızlığa iyi gelir. Bronşit gibi hastalıklar üzerinde oldukça etkili olduğu bilinir. Siyah turpun içini oyulduktan sonra, boşalan kısma 1 yemek kaşığı bal eklenir ve bir gece bu şekilde bekletilir. Sabaha kadar bekeleyen turp suyu ve bal karışımı içildiğinde öksürük için doğal bir çözüm sağlanmış olur.

– Halk arasında alabaş olarak adlandırılan beyaz turp ise ağrılara iyi gelmesiyle bilinir. Özellikle romatizmal eklem ağrıları üzerinde çok etkilidir. Ayrıca, kan basıncını düzenleyici etkisi sayesinde stres
kaynaklı siniri de yatıştırıcı özelliği vardır.

– Bir diğer adı da Japon Turpu olan beyaz turp kalsiyum zengini bir besindir. Düzenli tüketildiğinde kişinin ihtiyacı olan kalsiyumun büyük kısmını karşılar. Özellikle menopoz döneminde kadınların yaşama ihtimali yüksek olan kemik erimesinin tedavisinde yardımcı olur.

– Beyaz turpun bir başka özelliği de içinde birçok antioksidan bulunmasıdır. Bu antioksidanlar sayesinde mide başta olmak üzere farklı kanser türlerine karşı koruyucu etki sağlar.

Turpun Zararları

Turpun içeriğinde kükürtlü bileşikler de bulunur. Bu sebeple gastrit, ülser gibi mide rahatsızlığı olan kişilerde ishal, gaz gibi şikayetlere neden olabilir. Aşırı tüketimi de sindirim sisteminde sorunlara sebep olabilir. Safra taşı rahatsızlığı, bağırsak problemi ve mide rahatsızlıkları olanların dikkatli tüketmesi gerekir. Hamile ve emzirme döneminde olanların da tüketmeden önce mutlaka doktoruna danışması önerilir.

Turpu Bir de Böyle Deneyin

Turp genellikle salatalarda çiğ olarak tüketmeye alışık olduğumuz turp, aslında pişirilerek de oldukça lezzetli, hem de her çeşidi… Hem siyah hem de kırmızı turp ile yapabileceğiniz iki farklı tarifi sizler için yazdık…

Turp Kavurması

1 kilo kara turp
2 adet yumurta
200 gram kıyma
2 kaşık tereyağı

Turpu yıkayıp soyalım, ardından rendeleyelim ve tuzlu suda haşlayalım. Haşlanan turpu süzdükten sonra bir kenara alalım. Bir başka tencerede tereyağına 2 yumurta kıralım ve kıymayı da ilave edip iyice kavuralım. İyice süzülen turpu bu karışma ekleyelim biraz daha kavuralım. Son olarak tuz ve isteğe göre baharatlar ekleyip altını kapatalım.

Fırında Turp

6 adet kırmızı turp
4 dal taze soğan
1 yemek kaşığı dolmalık fıstık
1 yemek kaşığı file badem
Zeytinyağı
1 yemek kaşığı limon suyu
1 tatlı kaşığı nar ekşisi
1 tatlı kaşığı soya sosu
1 adet limonun kabuğu
Tuz
Karabiber

Turpları küp küp, yeşil soğanları ince ince doğrayıp bir fırın kabına alalım. Üzerine dolmalık fıstık, file badem ve zeytinyağını ilave edelim. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında 20 dakika pişirelim. Sosu için gerekli olan tüm malzemeyi bir kasede karıştıralım ve pişmiş turpların üzerine gezdirip ılık servis yapalım.

Besin Değeri 100 gramda % Günlük Değer *

Kalori 16 kcal % 0.8
Karbonhidrat 3.9 g % 1.3
Lif 1.6 g % 6.4
Protein 0.8 g % 1.6
Yağ 0.1 g % 0.2
Kolesterol 0.0 mg % 0.0
A Vitamini 7.0 IU % 0.1
C Vitamini 14.8 mg % 24.7
Potasyum 270.0 mg % 7.7
Kalsiyum 25.0 mg % 2.5
Demir 0.3 mg % 1.9

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.