Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Rahat Nefes Almanın Yolu: Tere

3 Dakika

Yüksek miktarda vitamin, mineral ve protein barındıran tere birçok hastalığa karşı mucizevi bir işlev görüyor. Tere özellikle sigara içenlere bol tüketmeleri tavsiye edilen bir sebze. Akciğer kanserinden balgama, amfizemden KOAH’a kadar birçok rahatsızlığa karşı savaşan tere otunun sofralarımızda her daim yeri olması gerekiyor. Birçok kullanım şekli bulunan tereyi günün her saatinde üzerine birkaç damla limon sıkarak tüketmenin faydası zahmetinden çok daha fazla.

Akciğer dostu:

Akciğer dostu olarak bilinen tere otu çok güçlü bir balgam sökücü. Akciğerdeki tahribatı temizleyen, onaran bu sebze sigaranın akciğer üstündeki olumsuz etkilerini de temizlemeye ve azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda kronik bir akciğer rahatsızlığı olan amfizeme karşı savaşır. Bunların yanında akciğerlerde ortaya çıkabilecek birçok başka hastalığa karşı da önemli etkileri bulunmakta. Akciğerler üzerindeki olumlu etkisi sayesinde nefes açmaya yaradığı da bilinen etkilerinden.

İdrar söktürücü:

Tere, idrar yollarını temizleyici etkiye sahip. Bu nedenle idrar söktürme amaçlı kullanımı da bilinmekte. Özellikle idrar yolu enfeksiyonu durumunda tüketimi enfeksiyona karşı daha etkili bir mücadele verilmesini sağlar.
Bunların yanında idrar söktürücü özelliği mesaneyi ve böbrekleri taş ve kum oluşumuna karşı korur.

Yüksek besin değeri:

Tere yüksek besin değerlerine sahip bir sebze. Bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirici etki yaratır. Bağışıklık sistemini gücendirmek için tere tüketimini artırmak oldukça etkili sonuçlar doğurabilmekte. Özellikle kış ayları yaklaştıkça bu faydalı sebzeyi tüketerek hastalıklara karşı direncimizi artırır.

Ödem atar:

Terenin bir diğer faydası da ödem atmaya yardımcı olması. İçeriğindeki antioksidan miktarı vücudun ödem atması için yeterli bir seviyede. Ödem atımı sayesinde vücuda enerji verir, yorgunluğu azaltır ve uykusuzluğa karşı etkili. Ayrıca tere otunun antioksidanlar sayesinde konsantrasyonu artırabileceği de düşünülmekte.

Kansızlığa karşı:

Kansızlık, demir, folik asit eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Demir ve folik asit açısından oldukça zengin bir besin olan tere, kansızlığa karşı güçlü bir silah. Kansızlığı bulunanlar ve kansızlığa karşı önlem almak isteyen kişilerin tere tüketmesi tavsiye edilmekte.

Anne sütünü arttırır:

Emzirme döneminde sağlıklı beslenmenin anne sütünün miktarını artırdığı gibi kalitesini de artırdığı bilinmekte. Ayrıca emzirme döneminde yeterli ve sağlıklı beslenmenin bir diğer faydası da doğum sonrası kilolardan daha çabuk kurtulmayı sağlama. Tere otu bahsedilen faydaları sağlayan besinlerden biri. İçerdiği protein, B6 vitamini ve demir sayesinde sütünün kalitesini ve miktarını artırmasının yanında doğum sonrası oluşan bağırsak problemlerinin çözümünde de etkin rol oynar.

Cilt ve saç dostu:

Tere otunun faydaları saymakla bitmiyor. Bir diğer faydası da tere otunun saça ve cilt dostu olmasıdır. Tere otunu kaynattığınız suyun, duş sonrası durulmada kullanımının saçın daha parlak görünmesini ve daha güçlü olmasını sağladığı düşünülmekte. Tere otu suyunun saçı güçlendirerek dökülmeyi önleyici etki ortaya çıkardığı da gözlemlenmekte. Tere otu cilt için de birçok faydası bulunan bir besin. Tere otundan yapılan lapanın ve doğal kremlerin, ciltte bulunan yaraların iyileşmesine yardımcı olduğu ve lekelerin geçmesinde etkili olduğu da bilinmekte.

Diyet Listelerinin Vazgeçilmezi:

Tere otu, düşük yağ ve karbonhidrat seviyesinin yanında bir sebze için oldukça iyi denebilecek bir seviyede içerdiği protein sebebiyle her türlü diyet listesinde kullanılabilecek bir besin. Ayrıca içeriğinde bulunan lif miktarı sayesinde de metabolizmayı hızlandırıcı ve tok tutucu özelliği bulunmakta. Bu sebeplerden dolayı kilo vermek isteyen ya da formunu korumak isteyenlerin öğünlerinde çekinmeden yer verebilecekleri bir sebze olduğunu söylemek mümkün.

Tere Otunun Zararları

Tere otu, içeriğindeki maddeler sebebiyle midesinde rahatsızlık bulunanlar ve özellikle ülser hastalığından muzdarip insanlar için kullanımı tavsiye edilen bir sebze değil. Hamilelik döneminde ve emzirme döneminde de kesinlikle doktor kontrolünde kullanılması gerekmekte. Aşırı tüketiminin gaz yaptığı ve bağırsak sorunlarına yol açabildiği bilinmekte. Yine aşırı tüketim durumunda tiroid bezlerine olumsuz etkileri ortaya çıkabilir.
Teren otunun sararmaya başladıktan sonra tüketilmesi de tavsiye edilmez. Kısacası tere otunu doktor kontrolünde kullanmak tavsiye edilir.

Besin Değeri 100 gramda % Günlük Değer *

Kalori 11 kcal % 0.6
Karbonhidrat 1.3 g % 0.4
Lif 0.5 g % 2.0
Protein 2.3 g % 4.6
Yağ 0.1 g % 0.2
Kolesterol 0.0 mg % 0.0
A Vitamini 3191.0 IU % 63.8
C Vitamini 43.0 mg % 71.7
Potasyum 330.0 mg % 9.4
Kalsiyum 120.0 mg % 12.0
Demir 0.2 mg % 1.1

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

1 Reply to “Rahat Nefes Almanın Yolu: Tere”

Comments are closed.

Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.