Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Mide Dostu: Kudret Narı

3 Dakika

Az bilinen ama çok şifalı olan bir meyve; kudret narı. Mide rahatsızlıklarından cilt hastalıklarına birçok faydası olan kudret narını yakından incelemeye ne dersiniz?

Kabakgiller familyasına ait olan kudret narı ince gövdeli ve yıllık yetişen bir bitkidir. Genellikle meyveleri taze olarak tüketilen bu meyvenin ayrıca tohumlarından macun ve yapılarak da faydalanılır. Oldukça şifalı olduğu bilinen ve tamamlayıcı bir tedavi olarak tüketilen kudret narı, içinde bulunun mineral ve vitaminler sayesinde vücut için son derece faydalı bir meyve olarak bilinir.

Genellikle Asya, Afrika, Uzak Doğu ve Güney Amerika’da yetişen kudret narı, aynı zamanda ülkemizde de özellikle Bursa ve Yalova’da yetiştirilebilen bir meyvedir. A vitamini yönünden çok zengin olmasıyla bilinen bu besin, B1, B2 ve C vitaminleri, demir, kalsiyum, fosfor, bakır ve potasyum bakımından da son derece zengindir. Çok alışık olmadığımız bu meyveye sofralarımızda yer açmak içinse birçok sebep var…

  • Doğal bağışıklık güçlendirici

Kudret narı içeriğinde bulunan vitaminler sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirici etki gösterir. Düzenli olarak tüketildiğinde vücudun güçlenmesini, özellikle mevsim geçişlerindeki soğuk algınlığı gibi hastalıkların kolay atlatılmasını sağla. Vücudu bakteri, mikrop ve virüslere karşı koruyan kudret narı hızlanma sürecini de iyileştirir.

  • Sindirim sistemine iyi gelir

Çok eski dönemlerden beri mide ve bağırsak rahatsızlıklarının tedavisinden yardımcı olarak kullanılan kudret narı sindirim sistemi enfeksiyonları üzerinde son derece etkili bir meyvedir. Mide ve bağırsaklarda üreyen bakterilerle savaşan bu şifalı besin özellikle bal ile birlikte tüketildiğinde oldukça etkili olur. Tabii hiçbir besinin tek başına tedavi olmadığını, önce bir doktora danışmak gerektiğini unutmamak şartıyla…

  • Vücudu toksinlerden arındırır

Antioksidan ve antimikrobiyal özellikleri olduğu bilinen kudret narı vücudun zararlı maddelerden temizlenmesine yardımcı olur. Özellikle kandaki toksinleri temizleyerek kan bozukluklarına karşı etkili olur.

  • Afrodizyak etkisi gösterir

Cinsel isteksizlik başta olmak üzere birçok cinsel soruna iyi geldiği bilinen kudret narı, afrodizyak etkisi gösteren besinlerden biridir.

  • Cildi korur

Özellikle güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyucu etki sağlayan kudret narı, egzama ve sedef gibi bazı cilt hastalıklarının tedavisinde de yardımcı olur. Aynı zamanda ciltteki çıban, akne ve koyu lekeler gibi dönemsel sorunlara karşı da etkilidir.

  • Tümör oluşumuna karşı vücudu destekler

Kudret narının içeriğinde bulunan likopen ve lutein vücutta tümör oluşumunu engellemeye yardımcı olduğu gibi var olan tümörlerin de büyümesinin de önüne geçebilir. Kanser hücrelerinin hızlı gelişimi için engelleyici rol üstlenen kudret narı, kanserli hücrelerin yok olmasına sağlıklı hücrelere zarar vermeden destek olur.

  • Kan şekerini düzenler

Kandaki şeker seviyesini doğal olarak dengeleyen p-insülin adlı insülin benzeri bileşimi içeren kudret narı düzenli olarak tüketildiğinde, kan şekerini düzenler. Yapılan çalışmalar, özellikle tip 2 diyabet hastalarında kan şekeri düzeyini önemli ölçüde düşürdüğünü göstermiştir.

*Her besin gibi kudret narının aşırıya kaçmadan tüketilmesi gerekir. Düzenli olarak tüketimi, aşırıya kaçılmadığı sürece risk içermemekle birlikte hamileler ve emziren annelerin tüketmemesi tavsiye edilir. Ayrıca, hipoglisemik hastaların, şeker hastalığı için ilaç kullananların, düşük kan şekerine sahip kişilerin, kan sulandırıcı ilaç kullananların tüketmemesi gerekir. Fazla tüketiminin mide ve bağırsak sorunlarına neden olabileceği unutulmamalıdır.

Kudret Narı Macunu Nasıl Yapılır?

Sadece meyve olarak tüketildiğinde dahi oldukça faydalı olan kudret narı, macun formunda da son derece faydalı ve tüketmesi daha kolay. Hazır olarak da bulabileceğiniz bu macunu evde yapmak ise çok kolay. Üstelik istediğiniz kadar hazırlayabileceğiniz kudret narı macununu kavanozla dolapta saklayıp, her gün aç karnına 1 tatlı kaşığı kadar yiyerek uzun süre tüketebilirsiniz.

Malzemeler:

3 adet olgunlaşmış kudret narı

1 yemek kaşığı bal

Zeytinyağı

Yapılışı:

Kudret narını iyice yıkadıktan sonra süzelim. Süzülüp kuruyan kudret narlarını ortadan ikiye bölerek çekirdeklerini çıkaralım. Çekirdek dışında kalan etli kısımları bir bıçak yardımıyla ince ince kıyalım. Kavanoza alıp, buzdolabında 2 gün suyunu salması için bekletelim. 2 gün sonra acı suyunu süzelim ve üzerine bal ve zeytinyağını ekleyerek meyveleri daha da ezerek karıştıralım. Son olarak üzerini geçecek kadar zeytinyağı koyalım ve kavanozun kapağını kapatıp 1 hafta kadar oda sıcaklığında, kudret narı iyice yumuşayıncaya kadar bekleyelim. 1 hafta sonra dolaba kaldırıp tüketmeye başlayabiliriz. Afiyet olsun!

Besin Değeri 100 gramda % Günlük Değer *
Kalori 30 kcal % 1.5
Karbonhidrat 3.3 g % 1.1
     Lif 0.0 g % 0.0
Protein 5.3 g % 10.6
Yağ 0.7 g % 1.1
     Kolesterol 0.0 mg % 0.0
A Vitamini 87.0 IU % 1.7
C Vitamini 88.0 mg % 146.7
Potasyum 0.0 mg % 0.0
Kalsiyum 0.0 mg % 0.0
Demir 0.0 mg % 0.0

 

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.