Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Kışın Vazgeçilmezi: Nane Limon

2 Dakika

Çok eski dönemlerden günümüze kadar birçok hastalığa iyi gelmesiyle bilinen nane limon, özellikle bağışıklık sistemi üzerindeki etkisiyle kış aylarında sıkça tercih edilir. Vücut için birçok faydası sayılabilecek olan nane limon, stresten kaynaklı halsizlik ve yorgunluğa karşı da etkili bir içecek olarak takviye tedavi olarak rahatlıkla kullanılabilecek bitki çaylarından biridir. İçeriğindeki limon sayesinde C vitamini açısından zengin bir içecek olmasının yanında çok güçlü bir antioksidandır ve omega-3 yağ asidine de sahip.

– Alternatif tıpta çok uzun yıllardır tavsiye edilen bu bitki çayı özellikle sürekli hasta hissettiğiniz, vücut direncinizin düştüğü ve gribal enfeksiyonlara çok yakalandığınız dönemlerde ilaçlara ek olarak kullanılabilir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalığın çok daha hızlı geçmesini sağlar.

– Özellikle soğuk algınlığına çok iyi geldiği bilinen nane limon vücutta oluşan hasarların çok daha hızlı onarılmasına yardımcı olur.

– Beyaz kan hücrelerine güç vererek hastalıkları önlemede etkili olan nane limon aynı zamanda vücudun temizlenmesini ve toksinlerden arınmasını da sağlar.

– Hastalık dönemlerinden oluşan boğaz kuruluğuna ve ona bağlı oluşan kuru öksürüğe de iyi gelir.

– Mide rahatsızlıkları için de en çok tavsiye edilen bitki çayı olan nane limon, midenin rahatlamasını sağlar. Özellikle hazımsızlık ve mide bulantısı durumlarında çok etkili olduğu bilinir.

– Stres seviyesini azaltarak rahatlamanıza yardımcı olur. Özellikle yoğun ve yorucu geçen bir günün ardından uyumadan önce içilen bir bardak nane limon çok daha kolay uykuya dalmanızı ve rahat bir uyku çekmenizi sağlar.

– Kas ağrıları üzerinde de etkilidir. Yorgunluğa bağlı eklem ve kas ağrıları için ek tedavi olarak kullanılması önerilir. Aynı zamanda, düzenli olarak nane limon tükettiğinizde kas sıkışmalarını da azaltmak mümkündür.

– Stres kaynaklı baş ağrılarına da iyi geldiği bilinir. Sürekli ilaç kullanmak yerine baş ağrısı için bir bardak nane limon tüketmek tercih edilebilir. Düzenli olarak nane limon tüketmek beyindeki kan damarlarının gevşemesini sağlayarak baş ağrısının önüne geçer.

– Gün içinde çok fazla çay ve kahve tüketmeye bağlı ortaya çıkan kalp ritmi bozuklukları için de iyi bir çözümdür.

– Kan şekerini dengeleyici ve kandaki pH değerini düzenleyici özellikleri de bulunur. Nane limon, kanı temizlemekte de etkili bir bitki çayıdır.

– Sindirim sistemini düzenler, gaz sıkışmasına karşı da oldukça etkilidir.

– Ayrı ayrı tüketildiklerinde dahi metabolizma üzerinde hızlandırıcı etkileri olan nane ve limon bir araya geldiklerinde oldukça etkili bir kilo verme aracı olabilir. Metabolizmayı hızlandıran bu içecek günde bir defa tüketildiğinde yağ yakımını da hızlandırır.

– Vücuttaki kasların daralması ağrıların çok daha şiddetli hissedilmesine neden olur. Nane limon bunun önüne geçtiği için özellikle regl dönemi başta olmak üzere sancıların çok olduğu dönemlerde kasların gevşemesini sağlayarak süreci daha rahat atlatmanızı sağlar.

*Reflü gibi mide rahatsızlıkları yaşayanların tüketmesi tavsiye edilmez. Nadiren de olsa alerjik reaksiyonlara neden olma ihtimali vardır. Her yiyecek ve içecek gibi tüketiminin abartılmaması gerekir.

Nane Limon Nasıl Yapılır?

Malzemeler

1 bardak su
Yarım limon
1 yemek kaşığı kuru nane
İsteğe bağlı 1 tatlı kaşığı şeker
İsteğe bağlı 1 dilim zencefil ve 1 çay kaşığı tarçın

Hazırlanışı

Küçük bir cezveyi ocağa alın, içerisine suyu ve naneyi ekleyin. Ocağın altını en kısık ateşe getirerek bir süre kaynatın. Sonra limonu küçük küçük doğrayıp ekleyin ve kaynatmaya devam edin. Arada karıştırın ve son olarak isterseniz şekeri ekleyip altını kapatın. Bardağa aldıktan sonra birkaç dilim daha limon ekleyin. Afiyet olsun!

Besin Değeri 100 gramda % Günlük Değer *

Kalori 1 kcal % 0.1
Karbonhidrat 0.1 g % 0.0
Lif 0.1 g % 0.3
Protein 0.1 g % 0.2
Yağ 0.0 g % 0.0
Kolesterol 0.0 mg % 0.0
A Vitamini 3.0 IU % 0.1
C Vitamini 0.8 mg % 1.3
Potasyum 6.3 mg % 0.2
Kalsiyum 10.0 mg % 1.0
Demir 0.2 mg

Sosyal Medya: Bitki çaylarının belki de en yararlısı nane limonun kilo vermeye de yardımcı olduğunu biliyor muydunuz? İşte nane limonun onlarca faydası…

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.