Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

ARILARIN MUCİZESİ: PROPOLİS

3 Dakika

Propolis, arıların bitkilerden ve özellikle bazı ağaçlardan topladığı maddeleri ağız salgıları ile çiğneyerek oluşturduğu reçineye benzeyen, zamk gibi yapışkan bir maddedir. Fakat propolisin rengi ve içeriği alındığı kaynağa göre değişiklik göstermekle birlikte genellikle koyu kahverengi tonlarındadır.

PROPOLİS İÇERİĞİNDE NELER VAR?

Propolis, bitkilerin özleri ile bazı ağaçların kabukları yanında arıların ağızlarındaki tükürük salgıları haricinde başka hiçbir şey içermediği için doğallığı tartışılmaz bir üründür. Vitamin, mineral ve enzim yönünden de çok zengindir. Vücudumuz için çok önemli olan çinko, bakır, mangan, cobalt, selenyum gibi eser elementler yanında, B, C ve E vitamini yönünden de oldukça zengindir. Bu özellikleri nedeniyle bile birçok hastalığın şifası için en doğru adreslerden biri olarak gösteriliyor.

ESER ELEMENT NEDİR?

Elementler doğada farklı miktarlarda ve çeşitli formlarda bulunuyorlar. Vücudumuzda da birçok element bulunur. Oksijen, karbon, hidrojen, kalsiyum gibi elementler fazla miktarda bulunurken; demir, çinko, bakır, manganez, cobalt, selenyum, krom, flor, iyot, molibden, silikon, vanadyum gibi az miktarda bulunurlar ve bu yüzden bunlara “Eser Elementler” ya da “İz Elementler” denilir. Vücudumuzda eser elementlerin toplam oranı %1’in altındadır.

Eser ya da iz elementlerin oranı son derece düşük olmasına rağmen vücudumuzun sağlıklı ve normal çalışabilmesi için eser elementler son derece önemlidir. Eser elementler başta hücresel seviyede gerçekleşen birçok hücresel fonksiyonu yerine getirmede rol almalarının yanında özellikle enzim reaksiyonlarının yapı taşı veya katalizörü olarak görev alıyor. Bu nedenle bu elementlerin eksiklikleri alternatif hücresel yolları uyarabilir ve bu da bir takım hastalıklara neden olabilir.

Vücutta son derece az bulunan bu eser elementlerin besinlerden yeterince ve düzenli alımı da çok önemlidir. Sağlıklı bir organizma için yeterince eser element alımı için propolis gibi çeşitli doğal gıda takviyelerinin önemi de ortaya çıkıyor.

PROPOLİSİN FAYDALARI

Doğal Antibiyotik

Vücutta oluşan yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Diş eti hastalıkları ile ağız ve boğazda çıkan yaralar ve aftlara karşı da son derece etkilidir.
Zararlı Organizmalara Karşı Savaşçı

Arıların zararlı organizma ve bakterilerin kovana girişini engellemek için kovandaki yarıklar ve açıklıkları propolis ile kapattığı gibi vücudumuzda da koruyucu bariyer görevi görüyor.

Bağışıklık Sistemi Güçlendirici

Grip ve nezle gibi hastalıkların iyileşmesine yardım ederek tedavi sürecini hızlandırır.

Mide ve bağırsak sitemi hastalıklarında da etkili olan propolis, mide iltihabı ile ülser gibi hastalıkların iyileşme sürecine de olumlu katkıda bulunur.

Saç ve Deri Bakımı İçin Birebir

İçerdiği yüksek antioksidanlar sayesinde cildi korur ve gençleştirir. Sabun ve şampuanlara ilave edildiğinde saçı besler, korur ve saçlı deriye sağlık katarak kepeklenmeyi azaltır.

Kanser Tedavisinde Destekleyici

Özellikle hücre yenileyici özellikleri sayesinde kanserli hücreleri yok etmeye yardımcı olurken yeni ve sağlıklı hücre gelişimini de hızlandırır.

KİMLER KULLANMAMALI?

Propolis, insan sağlığı için sayısız fayda ve yarar sağlasa da içeriğinde bulunan bazı maddelerden dolayı bazı kişilerin kullanımına uygun değildir. Özellikle arı, arı ürünleri ve bala alerjisi olan kişiler propolisten uzak durmalıdır. Yine kanama riski olan kişiler ile büyük cerrahi işlem yapılacak kişilerin de ameliyat öncesi kullanmaması tavsiye edilir. Alkol ile beraber alındığında da bulantı ve kusmaya neden olabilir.

NASIL KULLANILIR?

Kovanlarda katı halde bulunan propolis, kovandan alındığı şekliyle tüketime uygun değildir. Bu ham hali içinde başta balmumu olmak üzere birçok gereksiz madde ve yanında çeşitli kirlilikler de bulunur. Bu nedenle propolisi insan vücudunda kullanabilmek için özütleme yani ekstraksiyon işlemi yapılır, çevresindeki yabancı ve zararlı maddelerden ayrılır. Bu işlem sırasında kullanılan tekniklere göre madde içindeki propolis miktarı değişiklik gösterebilir.

Propolis suda tam olarak erimediğinden bazı su bazlı ürünlerde etken madde miktarı düşüktür. Ancak bazı firmalar farklı teknikler kullanarak bu oranı arttırabiliyorlar. Bazı firmalar da bu oranı arttırmak için su bazlı ürün yerine zeytinyağı bazlı ürünleri de kullanıma sunuyor.

Yine bazı firmalar tarafından propolise ampul benzeri flakonlar içine yerleştirilmiştir. Hem çocuklar ve hem de yetişkinler için farklı formları bulunur. Bunun yanında farklı teknikler kullanılarak piyasaya sürülmüş birçok propolis kaynağı da bulunur.

Propolisin saf hali doğrudan alındığında ağızda acı bir tat bırakır. Bu nedenle doğrudan kullanıma çok uygun değildir. Çoğu üretici ürünlerini doğal katkı maddeleri ve tatlandırıcılar (bal, meyve suyu vb.) ile kombine ederek tüketime sunar.

Propolis tamamen doğal, arılar tarafından üretilen vücudumuz için de oldukça faydalı bir besin. Fakat propolisler farklı teknikler kullanılarak üretiliyor ve her teknik sonucunda üretilen propolislerdeki etken madde miktarı değişebiliyor. Kendinize en uygun olan propolisi bulmak için hem üreticilerin propolis kullanma talimatlarını göz önünde bulundurabilir veya bir uzmana danışabilirsiniz.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.