Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Yiyerek Kilo Vermek Mümkün!

2 Dakika

Hem daha sağlıklı yaşamak hem de istediğimiz dış görünüşe sahip olmak için ideal kilomuza ulaşabilmek çok önemli. Hareketin azaldığı, paket gıdaların arttığı bir çağda yaşayan insanlar olarak zayıflamak için sık sık diyet yapıyoruz. Diyetlerde kalıcı ve etkili sonuç almanın yollarından biri de doğru besinleri tüketmek. Diyet listenizde yer alan besinlerin metabolizma hızlandırıcı, tokluk hissi verici ve yağ yakımına yardımcı besinler olması size oldukça yardımcı olacak. Sizin işinizi kolaylaştırmak için kilo vermede yardımcı olacak besinlerden 10 tanesini sizlere sunuyoruz.

  • KAHVE

Kilo vermeye yardımcı besin dendiğinde ilk akla gelen besinlerden birisi kahve. Kafeinin metabolizma hızını artırması, yağ yakımına yardımcı olması ve performansı artırması nedeniyle kahve her diyet listesinde kendine yer buluyor. Üstelik bu kadar işlevsel olan kahve sıfır kalori. Elbette dengeli bir şekilde tüketmek gerekiyor ve mide rahatsızlığı olanların daha temkinli yaklaşması tavsiye ediliyor.

  • YEŞİL ÇAY

Kilo verenlerin dostu olan bir diğer içecek de yeşil çay. Yeşil çay, kahve gibi kafein içermesinin yanında ek olarak kateşin de içeriyor. Bu iki maddenin birleşimi metabolizmayı ve yağ yakımını hızlandırarak kilo vermeye yardımcı oluyor.

  • YULAF

Yulaf her geçen gün diyet listelerinde kendine daha çok yer buluyor ve yulaflı tariflerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Bunun sebebi yulafın sağlıklı bir besin olması ve içerdiği çok yüksek lif oranıyla çok uzun süre tokluk hissi yaşatması. Ayrıca içerdiği beta glukan ile bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi bulunuyor.

  • SOMON

Balıklar diyet listelerinde genel olarak ihmal edilen besinler. Somon ise diğer balıklardan da çok ihmal ediliyor. Oysaki somon yüksek protein oranı, dengeli ve sağlıklı yağ miktarı ve uzun süre yaşattığı tokluk hissiyle daha sık tüketilmeyi hak eden bir besin. Ayrıca somonda bulunan Omega-3 metabolizmayı düzenleyici işlev görüyor.

  • TAVUK

Sporcu sofralarının vazgeçilmezinden bahsetmezsek kilo vermede yardımcı besinleri eksikbırtakmış oluruz. Tavuk düşük karbonhidrat ve yağ oranı ile içerdiği çok yüksek protein oranı sayesinde sporcuların favori besini haline geldi. Kilo vermede karbonhidrat ve yağ alımının azaltılması, protein miktarının artırılması gerektiği göz önünde bulundurulduğunda özellikle spor da yapan kişiler için vazgeçilmez oluyor.

  • BROKOLİ

Aslında yüksek lif oranına sahip olan tüm sebzeler kilo vermede yardımcı besin kategorisine dahil edilebilir. Ancak diğer sebzeler brokoliye göre daha çok tüketilirken bu mucizevi sebzenin kıymetinin bilinmemesi büyük haksızlık. Brokoli içerdiği yüksek lifle tokluk hissi sağlar ve kalorisi oldukça düşüktür. Önyargıları bir kenara koyup brokoliyle tanışmanın zamanı geldi.

  • YUMURTA

Sporcuların bir diğer favori besini olan yumurta inanılmaz bir besin. Düşük kalorili olması, yağ ve karbonhidrat oranının az olması ve yüksek protein miktarı ile kilo vermek isteyenlerin mutlaka listesinde bulundurması gereken bir besin. Ayrıca yumurta diğer protein kaynaklarından farklı olarak içerisindeki proteinin neredeyse tamamı insan vücudu tarafından sindirilebiliyor.

  • KURUYEMİŞ

Kuruyemişler kilo vermek isteyen herkesin en sevdiği öğünlerinden biri. Sağlıklı yağ içermesi ve protein oranının yüksek olması kuruyemişi fazla kilolarından kurtulmak isteyenlerin gözünde kahraman haline getiriyor. Tabi ki miktarı çok abartmamak gerektiğini de ekleyelim

  • ÇİLEK

Çilek, meyveler arasında en düşük kaloriye sahip olan meyvelerden birisi. Üstelik lif oranı da yüksek, yani tokluk hissi veriyor. Bunun yanında tabi ki fazlasıyla lezzetli. Bu nedenlerden dolayı diyet listelerindeki meyve hakkını çilekle kullanmak akıllıca bir tercih olacaktır.

  • BAHARAT

Her ne kadar pul biber herkesin dilinde olsa da aslında neredeyse tüm baharatların az ya da çok yağ yaktırıcı özelliği bulunuyor. Pul biber kadar diğer baharatların yemeklerde kullanılması kilo vermeye yardım ediyor. Yemeklere enfes tatlar katan, bir de üstüne zayıflamaya yardımcı olan baharatları da çok abartmadan kullanmak da fayda var.

kilo vermede yardımcı besinler

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.