Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Kabuğunda Sağlık Var: Armut

2 Dakika

Sindirim sisteminin desteklenmesinden eklem ağrılarının giderilmesine birçok faydası olan armudun en faydalı yerinin kabuğu olduğunu biliyor muydunuz?

Çin kökenli bir meyve olan armut tarih öncesi dönemlerden itibaren tüketilen bir meyve çeşididir. Binlerce yıldır insanların beslenme düzenlerinde yer bulan armut, oldukça kolay yetiştirilebilen bir meyve olarak ılıman ve serin iklime sahip yerlerde kolaylıkla büyüyebilir.

Tüm armut çeşitleri mineral ve vitamin açısından oldukça zengindir. Armudun içeriğinde bolca potasyum, C vitamini, K vitamini, fenolik bileşikler, folik asit, diyet lifi, bakır, manganez ve magnezyum bulunur. Lif, vitamin ve mineral açısından zengin bir meyve olan armut aynı zamanda şekeri dengeleme özelliği ile şeker hastalarına da sıkça önerilir.

Armut mutlaka kabuklarıyla birlikte tüketilmesi gereken meyvelerin başında gelir. Hatta armut kabuğunun iç kısımlarına oranla 4 kat daha fazla besleyici ve yararlı madde içerdiği bilinir.

Armudun Faydaları

  • Kabızlığın giderilmesi ve sindirim sisteminin desteklenmesinde rol oynar. Günde sadece bir adet armut tüketmek vücudun günlük lif ihtiyacının yüzde on sekizini sağlar. Aynı zamanda diğer yiyeceklerin bağırsaktan geçişinin kolaylaştırıcı etkisi vardır. Bir yandan da mide ve sindirim sularının salgılanmasını sağlar ve bağırsak hareketlerini düzenler.

 

  • Meyveler çok faydalı olsalar dahi içeriklerindeki doğal şeker nedeniyle kalorileri de oldukça fazladır. Armut ise en düşük kalorili meyvelerden biri olarak çok daha rahat tüketilebilir. Ortalama bir armudun kalorisi günlük kalori ihtiyacının ancak yüzde beşini sağladığı için diyet sürecinde de tüketilebilir. Düşük kalorisine rağmen sağladığı faydalar ve lifli içeriği ile verdiği tokluk hissi oldukça fazladır.

 

  • İçeriğindeki antioksidan ve anti inflamatuar (iltihap önleyici) maddeler sayesinde eklem sağlığının korunmasını sağlar. Aynı zamanda kas kramplarının engellenmesinde de etkilidir.

 

  • İçeriğindeki yüksek C vitamini ile bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olur. Soğuk algınlığı, grip ve özellikle kış aylarında görülen diğer hafif hastalıklara iyi gelen armut aynı zamanda vücuttaki yaraları iyileştirici özellik de gösterir.

 

  • Diş ve kemik sağlığının desteklenmesinde de armut rol oynar. İçerisinde yüksek miktarda K vitamini bulunması sayesinde kemik gelişiminde oldukça etkilidir. Aynı zamanda diş ve diş eti rahatsızlıklarının da önüne geçer.

 

  • Antioksidan açısından zengin olması ve yüksek lif değeri bakımından kalp sağlığında da olumlu etkileri vardır. Ayrıca glisemik indeksi düşük olduğu için kan şekerinin dengelenmesinde de rol oynar.

 

* Armudun tansiyonu düşürücü etkisi olduğu unutulmamalı. Bu sebeple düşük tansiyonu olan kişilerin armudu dikkatli tüketmesi gerekir. Ayrıca günde bir armut yenmesi yeterlidir, aşırı tüketimi ishal gibi bağırsak sorunlarına neden olabilir.

 

Armudun En Tatlı Hali: Karamelli Armut Tatlısı

Malzemeler:

4 tane büyük boy armut

3 su bardağı su

4 yemek kaşığı toz şeker

1 adet çubuk tarçın

1 paket vanilin

4 adet karanfil

Karamel için:

1 su bardağı toz şeker

2 yemek kaşığı su

Limon suyu

40 gram tereyağı

Yarım paket sıvı krema

Hazırlanışı:

4 adet armudu bol suda yıkayalım ve sunumda şık durması için saplarına zarar vermeden soyalım. Taban kısımlarından biraz keserek düzleştirelim çekirdekli kısımlarını armutları parçalamadan bütün olarak çıkartalım. Su ve toz şekeri bir tencereye alıp şekeri eriyene kadar karıştıralım. Çubuk tarçını ve vanilini ekleyelim.  Üzerlerine bir adet karanfil yerleştirdiğimiz armutları, tencereye dik bir şekilde yerleştirelim. Tencerenin kapağını kapatıp, kısık ateşte yarım saat pişirelim.

Diğer yandan toz şeker, su ve birkaç damla limon suyunu derin bir sos kabına alalım. Şeker erimeye başlarken, hiç karıştırmadan sadece tenceremizi aralarda sallayarak şekerin karamelize olmasını bekleyelim. Karamel rengini alan şeker karışımına tereyağını soğukken ekleyip karıştıralım. Rengi koyulaşınca kremayı da katıp karıştırmaya devam edelim. Kısık ateşte 2-3 dakika daha pişirdiğimiz karamel karışımını ocaktan alalım.

Hazırladığınız karamel sosu biraz dinlendirdikten sonra soğumuş armutların üzerlerine gezdirelim, isteğe göre dondurma ile servis edelim.

 

Besin Değeri 100 gramda % Günlük Değer *
Kalori 55 kcal % 2.8
Karbonhidrat 12.0 g % 4.0
     Lif 2.6 g % 10.4
Protein 0.5 g % 0.9
Yağ 0.3 g % 0.4
     Kolesterol 0.0 mg % 0.0
A Vitamini 3.0 IU % 0.1
C Vitamini 4.7 mg % 7.8
Potasyum 116.0 mg % 3.3
Kalsiyum 8.0 mg % 0.8
Demir 0.2 mg % 1.3

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.