Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Hafızanızı Yiyerek Güçlendirin: Unutkanlığa Ne İyi Gelir?

1 Dakika

Birçok farklı nedeni olan unutkanlıkla baş etmek için ilk atmanız gereken adımın doğru beslenmek olduğunu biliyor muydunuz? Hem de unutkanlığa iyi gelen besinler, hafızanızı güçlendirmekle kalmayacak kadar çok faydaya sahip.

Düzenli ve doğru beslenmek sağlıklı bir yaşamın ilk kuralı. Sadece fiziksel olarak değil zihnen de sağlıklı olmak için bu beslenme düzeninde özellikle dikkat edilmesi gereken noktalar var. Birçok farklı nedeni olan unutkanlığın da çözümü tabii ki yiyecekler de. Özellikle Omega 3, Likopen, Demir, Kolin beyin fonksiyonlarında önemli role sahip olan ve unutkanlığa iyi gelen maddeler.

Yine de bu besinleri beslenme düzeninize eklemeden önce unutkanlığınızın sebebini öğrenmek için mutlaka doktorunuza danışın. Gerekli tüm ölçümler yapılıp çözüm olarak beslenmeyi gördüğünüzse ise, işte unutkanlığa çözüm olacak besinler;

Zerdeçal: Zerdeçal ve curcumin olarak bilinen aktif maddesi, birçok nöroprotektif özelliğe sahip ve beyinde hasara yol açan serbest radikallerle savaşmak için güçlü bir antioksidan görevi görüyor. Bu sebeple de unutkanlığınıza en iyi gelecek baharat.

Kabak çekirdeği: Unutkanlığın başlıca sebeplerinden birisi çinko eksikliği ve magnezyum, çinko ve bakır açısından zengin olan kabak çekirdeğinden günde bir avuç tüketerek çinko ihtiyacınızı tamamen karşılamanız mümkün.

Domates: Antioksidan bakımından zengin olan domates kan dolaşımını düzenliyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Böylece beynin sağlıklı bir şekilde çalışması için uygun ortamı hazırlamış oluyor.

Ceviz: Hafıza sorunlarının başlıca nedenlerinden biri de E vitamini yetersizliği. Ceviz ise içerdiği E vitamini ile hatırlama, konsantrasyon sağlama ve karar verme süreçlerini hızlandırıyor.

Hindistancevizi yağı: Son yılların en popüler süper besini Hindistancevizi yağı, hafıza sorunlarına da yardımcı oluyor. Yapılan araştırmalar, Hindistancevizi yağının Alzheimer hastalarında bilişsel yetenekleri geliştirdiğini gösteriyor.

Ispanak: Hepimizin bildiği gibi bolca demiş içeren ıspanak beynin sağlıklı çalışması için vücudun temel ihtiyacı olan minerallerden birini sağlayarak, hafıza sorunlarına yardımcı oluyor.

Karnabahar: Karnabaharda bolca bulunan lutein maddesi yaşlanmanın neden olduğu bilişsel kabiliyetlerin azalması sürecini engellerken hafızayı da geliştiriyor.

Brokoli: Bilişsel yetenekleri artırmaya yardımcı olan K Vitamini açısından oldukça zengin olan brokoli ayrıca belleği geliştirdiği bilinen Kolin de içeriyor.

Adaçayı: Yapılan araştırmalar, onlarca faydası olduğu bilinen adaçayının, unutkanlıktan kurtulmaya da yardımcı olduğunu gösteriyor. Düzenli adaçayı tüketimi, Alzheimer ve demans gelişiminin önlenmesinde de oldukça etkili.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.