Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Güçlü Kasların Sırrı: Muz

3 Dakika

İçerdiği mineraller, vitaminlerin yanı sıra besleyici özelliği ile portakal ve elmadan sonra en çok tüketilen meyvelerden biri olan muzun insan vücudu için oldukça faydalı olduğu da biliniyor. Özellikle gücünü yitiren kasları güçlendirmek için sporcuların vazgeçemediği muzun faydalarından bazılarını sizler için derledik.

Ekimi çok eski çağlardan beri yapılan muz en çok Afrika’da yetiştirilmiş olsa da kökeninin Okyanusya’da ve Güneydoğu Asya’da olduğu düşünülüyor. İlk olarak denizciler tarafından Kanarya Adaları’na ve Batı Hint Adaları’na taşınmış, İspanyol misyoneri Friar Tomas de Berlanga ile Kuzey Amerika’ya geçerek oradan tüm dünyaya yayılmıştır. On beşinci yüzyılın başında Portekizli denizciler, muzu Batı Afrika’dan Avrupa’ya getirdiklerinde verdiklerinde Gine dilindeki “banema” ismi, onyedinci yüzyıl basılı metinlerinde “banana” olarak yer almıştır.

Ancak bugün tükettiğimiz ve 135 ülkede yetiştirilen sarı, tatlı muz ilk olarak 1836 yılında Jamaika’lı Jean François Poujot tarafından, plantasyonundaki muz ağaçlarından birinin yeşil veya kırmızı yerine sarı meyve verdiğini fark etmesiyle keşfedilen mutant bir türdür.

Orijinal muz şimdiki tatlı sarı muzdan oldukça farklıdır, yeşil ya da kırmızı olan bu muz çeşidi pişirilerek tüketilir. Bugün tükettiğimiz tatlı ve pişirilmeyen sarı muzlardan ayırt etmek için bu muzlar plantain veya pişirme muzları olarak adlandırılır. Anayurdu kesin olarak bilinmeyen muzun, dünya üzerinde 500 çeşidi vardır. Ülkemizde en sık bulunan Anamur muzudur. Korunması çok zor bir meyvedir. Soğuktan çabuk etkilenir ve hemen kuruyarak dökülür.

Muzun Faydaları

Vitamin Deposu: Mineral bakımından çok zengin olan muz hem besleyici bir meyvedir hem de sağlık üzerinde olumlu etkileri vardır. A, B1, B2, C ve E vitaminleri ile oldukça zengin bir içeriğe sahip olan muz yanı sıra potasyum, demir, kalsiyum, fosfor, sodyum ve iyot açısından zengin bir meyvedir. Tatlı isteğini bastırdığı için diyet listelerinde sıkça yer verilse de kalorisi yüksek olduğu için, özellikle diyet sürecinde tüketimine dikkat edilmelidir. 1 elma 60 kaloriyken muzun kalorisi 130’dur. Ancak bir meyveye göre bu kadar yüksek kalorisi olmasına rağmen, hiç kolesterol içermez.

Güçlü Kaslar İçin: İçeriğindeki sodyum ve potasyumun çok olması çok olması sayesinde, kalp kaslarını geliştirir. Özellikle sporcular tarafından çokça tüketilen bir meyvedir çünkü terlemeyle kapasitesi azalan kasları güçlendirir.

Kemik Gelişimine Yardımcı: İnsan vücudunun birçok ihtiyacını aynı anda karşılayan muz hemen herkes için oldukça faydalıdır. Özellikle çocukluk döneminde tüketilmesi kemik gelişimini pozitif etkiler. Sütle birlikte tüketildiğinde demir, kalsiyum ve vitamin ihtiyacını tamamen karşılar. Çocukların sağlıklı gelişimi için birlikte tüketilmeleri önerilir.

Hastalıklara Çözüm: Böbrek ve bağırsak rahatsızlıkları için yardımcı çözüm olarak kullanılabilir. Aynı zamanda çok yüksek oranda potasyum içerir, bu içeriği sayesinde tansiyonu düzenlerken yüksek tansiyonun önüne geçebilir. Ülser yaralarını iyileştirir, mideye iyi gelir. Ayrıca bol vitaminli içeriği ile yorgunluğa da iyi gelir. Özellikle zihni yorgunluk için birebirdir. Akşam yemeğinden önce muz tüketilmesi sinirleri yatıştırarak uykusuzluğa çare olur. Daha huzurlu ve rahat bir uyku için en iyi ve doğal çözüm yollarından biridir.

Tüm faydalarına rağmen muzun çok fazla tüketilmemesi gerekir. Aç karına tüketilmesi hazım bozukluklarına neden olabileceği gibi, midede ekşime ve gaz da yapabilir. Yüksek besin değeri ve şekerinin yüksek olması nedeniyle şeker hastalarına tavsiye edilmez. Ayrıca kilo verme sürecinde de çok tüketilmemelidir.

Muzun En Güzel Hali: Olgun Muz

Genellikle kararmaya başlayan muzların bozulduğu ve artık tüketilmemesi gerektiği düşünülür. Ama aksine muzun besin değeri olgunlaştıkça artar. Muz tüketildiğinde meyvenin içindeki karbonhidrat kolayca şekere dönüşür. Bedene hızlı şekilde enerji verir fakat arkasından da yorgunluk oluşturur. Oysa olgun muz, bedende daha yavaş ama uzun süreli bir hareketlilik verir. Olgun muz tatlılarda şeker yerine kullanılarak hem daha sağlıklı hem de daha düşük kalorili tatlılar elde etmenizi sağlar.

Muzu doyurucu bir öğün haline getirmek içinse smoothie tariflerinize ekleyebilirsiniz. Metabolizmayı hızlandıran kahve ile bir araya geldiğinde harika bir kahvaltı elde etmek de mümkün;

Malzemeler:

2 yemek kaşığı yulaf ezmesi

1/2 adet muz

1/2 su bardağı kahve

1/2 su bardağı süt

Bütün malzemeleri blender ya da mutfak robotuna atıp iyice karıştırdıktan sonra tüketebilirsiniz.

Besin Değeri 100 gramda % Günlük Değer *
Kalori 77 kcal % 3.9
Karbonhidrat 17.6 g % 5.9
     Lif 1.6 g % 6.3
Protein 0.6 g % 1.2
Yağ 0.3 g % 0.4
     Kolesterol 0.0 mg % 0.0
A Vitamini 38.0 IU % 0.8
C Vitamini 9.5 mg % 15.8
Potasyum 159.0 mg % 4.5
Kalsiyum 4.0 mg % 0.4
Demir 0.2 mg % 1.2

 

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.