Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Elmanın faydaları

3 Dakika

Gülgiller familyasının malus cinsi ağaçlarına ait bir meyve olan elmanın 7 binden fazla çeşidi olduğu bilinir.. Birçok kültürde “mucize meyve” olarak da bilinen bu lezzetli besin; hem düşük kalorili hem de lif ve vitamin açısından zengin olması nedeniyle rahatlıkla tüketilebilir. Aynı zamanda elmanın besin değeriyle vücut için güçlendirici etkisi olduğu ve birçok hastalıkla mücadelede yardımcı olduğu da biliniyor.

A, B6, C, E, K vitaminleri ve bakır, fosfor, magnezyum, manganez mineralleri bakımından zengin bir meyve olan elma, kabuk ve kabuğun alt kısmında bolca antioksidan madde de bulundurur. İçerdiği polifenol adlı antioksidan sayesinde kan şekerinin ani yükselmesini önler. Elmanın içinde bulunan ‘kuersetin’ adlı maddenin ise özellikle felç riskinin azalmasında etkili olabileceği bilinir. İşte günde sadece 1 adet elma tüketmenin sağlığınız için faydaları;

• Kalp damar rahatsızlıkları üzerinde etkili olduğu bilinir. İçerdiği flavanoid ve lif sayesinde kalp hastalığı riskini azaltıcı etkisi vardır.

• Kilo verme diyetlerinde, ara öğün olarak tüketilen bir adet elma kilo kontrolü sağlar ve LDL kolesterolünü düşürmede etkili olur. Elmadaki su içeriğinin yüksek olması ve lif oranı daha çabuk doymanızı sağlarken, iştahı da kontrol altına alır. Ayrıca tarçın ile tüketilerek tatlı krizlerinin önüne de geçebilir. Ancak özellikle diyet döneminde, kırmızı ya da sarı elma yerine ekşi yeşil elma tüketilmesi önerilir.

• Elma yüksek lif oranı sayesinde sindirim sisteminin düzenlenmesinde ve kabızlığı önlemede etkili olabilir. 100 gramında 2 gram lif içerdiği bilinen elma bu lif sayesinde bağırsak hareketlerini hızlandırır. Sabahları aç karnına tüketilen bir adet elma, gün boyunca sindirim sisteminin daha rahat çalışmasını sağlar.

• Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi bulunan elma, aynı zamanda iltihabı azaltmaya da yardımcı olur. Önemli bir C vitamini kaynağı olan elma, güçlü bir antioksidan olan bu vitamin sayesinde hücrelerin yenilenmesinde etkilidir. Özellikle havaların soğuduğu kış mevsiminde vücudu dışarıdan gelen zararlı etkilere karşı korur.

• Beyin ve sinir sistemi sağlığı için faydalıdır. Özellikle strese bağlı başlayan unutkanlık probleminin çözümü olabilir. Her gün tüketeceğiniz 1 adet elma, içeriğinde bulunan demir ve fosfor ile hafızanın güçlenmesini sağlar.

• Diş ve kemik sağlığına iyi geldiği bilinen elma aynı zamanda ağızdaki bakteri seviyelerini düşürmede etkilidir. Böylece dişlerin çürümesini, tabii etkili bir diş bakımıyla birlikte, engeller.

• Antioksidan içeriği ile yaşlanmanın etkilerini azaltır. Elmada bulunan güçlü antioksidanlar, ilk yaşlanma belirtileri, kırışıklık, ciltte kuruluk ve lekelenme gibi cilt sorunlarına çözüm olabilir.

• Elma, bağırsak parazitlerinin dökülmesinde etkili bir meyvedir. Elma içeriğinde bulunan pektin maddesi sayesinde sindirim sistemini düzenler ve bağırsakta bulunan iyi bakterilerin artmasını sağlar. Bu etkisiyle, zararlı bakteri ve vücuda dışarıdan girmiş olan toksinleri de ortadan kaldırır.

• Böbrek taşı oluşumunu engelleyici etkisi bilinen meyve böbrek sağlığının korunmasını da sağlar.

• Elma özellikle tarçınla bir araya geldiğinde kolesterolün dengelenmesinde önemli bir rol oynar. Aynı zamanda yine bu şekilde tüketildiğinde kan şekerini dengeleyici etkisi olduğu da bilinir.

• Elmanın kendisi gibi suyu da oldukça faydalıdır. Vücuda ihtiyacı olan nemi sağlayan elma suyu özellikle saç ve saç derisi sağlığında etkin olarak kullanılabilir. Duştan önce saç derisine elma suyu uygulanarak
birkaç dakika bekletildikten sonra yıkanması, kepek gibi birçok saç derisi problemine çözüm olur.

Elmalı Kurabiyenin En Sağlıklı Hâli!

Hepimizin belki de en çok sevdiği tatlılardan biri elmalı kurabiye! Ama elma ne kadar sağlıklı olursa olsun kurabiyesi şeker ve unla oldukça kalorili bir seçenek. Tabii sağlıklı versiyonunu denemiyorsanız…

Besin Değeri 100 gramda % Günlük Değer *

Kalori 52 kcal % 2.6
Karbonhidrat 11.4 g % 3.8
Lif 2.0 g % 8.0
Protein 0.3 g % 0.7
Yağ 0.4 g % 0.6
Kolesterol 0.0 mg % 0.0
A Vitamini 9.0 IU % 0.2
C Vitamini 12.0 mg % 20.0
Potasyum 144.0 mg % 4.1
Kalsiyum 7.0 mg % 0.7
Demir 0.5 mg % 2.7

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.