Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Doğal Antioksidan: Yaban Mersini

2 Dakika

Üzüm grubunda yer alan ve ılıman iklim kuşağında yetişen yaban mersininin üç farklı türü vardır. Başta Amerika olmak üzere birçok ülkede tarımı yapılabilen bu meyve yapılan ıslah çalışmaları sonucunda doğada bulunan çeşitlerine göre çok daha iri, sulu ve tatlı meyveler veren bir forma bürünmüştür. Aynı zamanda bu yeni hali ile hastalık ve zararlılara karşı daha dayanıklıdır ve çok daha geniş alanlara adapte olarak yetiştirilebilmektedir. Ülkemizde de Doğu Karadeniz Bölgesinde Artvin, Trabzon ve Rize’de rakımı yüksek dağ ve yaylalarında yabanı formları bulunabilir. Ayrıca farklı bölgelerde çay üzümü, turna yemişi, mavi yemiş ve kekre yemişi gibi isimler ile tanınır.

Birçok sağlık sorununa karşın yaygın olarak kullanımı olan yaban mersini son derece besleyici bir meyve olmasının yanında A, C, E, K vitaminleri açısından da çok zengindir. Ayrıca içeriğinde kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum gibi faydalı birçok mineral de bulunur. Diğer yandan çok etkili bir antioksidandır.

Kan şekerini düzenler

Düzensiz kan şekerinin salgılandığı Tip2 diyabet, insülin direnci gibi rahatsızlıklara karşın yardımcı olarak kullanılabilir. Tek başına yeterli olmamakla birlikte beslenme düzenine eklenerek kan şekerinin düzenlenmesinde yardımcı rol oynayabilir.

İdrar yolları hastalıklarına çözüm

Doğal bir antibiyotik rolü üstlenen yaban mersini idrar yolu enfeksiyonları için tedavi edcici özellik gösterir. Sistit gibi idrar yolu sorunlarına neden olan ve idrarla birlikte atılamayan bakterilerin atılmasını sağlar, idrar yolunu temizler.

Göz sağlığı için faydalı

Oldukça yüksek oran antosiyanin içeren yaban mersini bu içeriği sayesinde görme kaybını engelleyici rol de üstlenir. Bunun yanı sıra gözleri güçlendirerek katarakt, miyop gibi birçok göz hastalığına karşı koruma sağlar.

Unutkanlığa iyi gelir

İçeriğinde bulunan vitaminlerin yanı sıra magnezyum, fosfor, bakır, çinko gibi önemli ögelerin de yardımıyla beyin hücre ve sinirleri üzerinde koruyucu özellik gösterir. Aynı zamanda hafızayı da güçlendirerek ilerleyen yaşlarda görülebilen Alzheimer gibi hastalıkların önüne geçebilir. Ayrıca yapılan araştırmalar, günlük beslenme düzenlerine yabanmersini ekleyen çocukların öğrenme kapasitelerinin tüketmeyenlere oranla daha yüksek olduğunu göstermiştir.

Kalp hastalıklarına karşı koruma sağlar

Antioksidan açısından çok zengin olmasının yanında yüksek lif oranına da sahip olan yaban mersiniz kötü kolesterol üzerinde düşürücü etki gösterir ve böylece kalp sağlığını korur.

Sindirim sistemini düzenler

Yüksek lif içeriği sayesinde kalbe iyi gelmesinin yanında sindirim sistemini düzenleyici etki de gösterir. Aynı zamanda içeriğinde bulunan bakır ve früktoz da sindirimi hızlandırır. Özellikle kabızlık problemi olanların tüketmesi tavsiye edilir.

Strese iyi gelir

Sakinleştirici ve enerji metabolizmasını düzenleyici özelliklere sahip yaban mersini stresli dönemlerde adete doğal bir antidepresan görevi görür. Uykudan önce tüketmek daha rahat bir uyku çekmenize de yardımcı olur.

Yaban Mersininin En Tatlı Hali

Günlük beslenmemizde pek sık yer vermediğimiz belki de tadına pek alışık olmadığımız yaban mersinini tek başına tüketmek yerine leziz bir kurabiyeye eklemeye ne dersiniz?

Yaban Mersinli Kurabiye

Malzemeler

100 gr tereyağı
¾ su bardağı şeker
1 tane yumurta
1, 5 su bardağı un
1 paket vanilya ya da birkaç damla vanilya özütü
1 çay kaşığı kabartma tozu
Tuz
100 gr bitter çikolata
100 gr yaban mersini

Hazırlanışı

Yumurta ve şeker iyice çırpılır, şekerin erimesi ve yumurtanın kabarması için bu işlem birkaç dakika sürdürülür. Ardından yağ eklenir ve karıştırmaya devam edilir. Üzerine un, vanilya, kabartma tozu ve tuz eklenerek yoğurulur. Bir yandan bitter çikolata iri iri doğranır ve hamura eklenir. Son olarak yaban mersinleri de eklenir ve hepsi birbirine geçene kadar yoğurulur. Hazırlanan hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalara koparılarak yuvarlanır ve hafifçe bastırılarak tepsiye dizilir. Kurabiye pişerken yayılacağı için aralıklı olmasına dikkat edilir. 180 derecede önceden ısıtılmış fırında hafif kızarana kadar ortalama 15 dakika pişirilir.
Fırından çıkarılarak soğuması beklenir. Soğuduktan sonra servis edilir. Afiyet olsun!

Besin Değeri 100 gramda % Günlük Değer *

Kalori 44 kcal % 2.2
Karbonhidrat 8.5 g % 2.8
Lif 2.7 g % 10.9
Protein 0.5 g % 0.9
Yağ 0.3 g % 0.5
Kolesterol 0.0 mg % 0.0
A Vitamini 6.0 IU % 0.1
C Vitamini 30.0 mg % 50.0
Potasyum 98.0 mg % 2.8
Kalsiyum 13.0 mg % 1.3
Demir 0.6 mg % 3.1

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.