Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Argan Yağının 5 Farklı Kullanımı

3 Dakika

Argan yağı, çoğunlukla Fas’ta yetişen argan ağacının çekirdeklerinin sıkılmasıyla üretilen bitkisel kökenli bir yağ. Fas’ta kahvaltıda ya da yemeklerin üzerine dökülerek tüketilen argan yağı, dünyanın geri kalanında genelde kozmetik amaçla, saç ve cilt sağlığı için sıkça kullanılıyor. Bu harika yağın beş farklı kullanım şekline göz atın:

Yüz Maskesi: Yenileyici ve Aydınlatıcı

Argan yağının içeriğinde bulunan maddeler cildin parlak ve aydınlık görünmesine yardımcı olur. Ayrıca argan yağının içinde bulunanlar cildin yenilenmesine de destek olur. Argan yağını yüz maskelerinde kullanmanın da farklı yolları vardır. Hazır olarak aldığınız maskeye birkaç damla argan yağı damlatıp kullanabilirsiniz veya evde kendi malzemelerinizi kullanarak maskenizi oluşturabilirsiniz.

Işıldatan Argan Yağlı Maske Tarifi

Malzemeler:

• 3-4 damla argan yağı
• 1 çorba kaşığı limon suyu
• 1 çorba kaşığı bal
• 3 çay kaşığı yoğurt

Malzemeleri bir kapta güzelce karıştırın. Cildinizin kuru ve temiz olduğuna emin olduğunuz zaman eliniz veya bir fırça yardımıyla yüzünüze sürün. Yaklaşık 10 dakika bekletin ve ardından yüzünüzü yıkayın. Bu maskeyi düzenli olarak haftada 1 kez uygulayarak cildinize olan katkılarını görebilirsiniz.

Gözaltındaki Morluklara Son

Düzensiz uyku saatleri, gün içindeki yorgunluklar yetersiz uykuyla birleşince gözaltlarında morluklar ve çökmeler meydana gelebiliyor. Özellikle çalışan kesim için büyük bir sorun haline gelen mor gözaltları birçoğumuz için büyük bir problem. Çoğunlukla kadınlar her gün gözaltlarını çeşitli kapatıcılar yardımı ile kapatmaya, mor ve çökük görüntüyü ortadan kaldırmaya çalışıyorlar. Argan yağı ise gözaltları için mükemmel bir iyileştirici.

Gözaltındaki oldukça hassas olan deriye yumuşak malzemeler yardımıyla aşırıya kaçmayacak şekilde nazikçe argan yağı uygulayabilirsiniz. Argan yağının düzenli kullanımda gözaltındaki halkaları azalttığı ve gözaltını aydınlattığı kanıtlanmış durumda.

Kuru Ciltler için Nemlendirici

Argan yağının en çok bilinen özelliklerinden biri de cilde nem vermesidir. Özellikle kuru cilt tipine sahip olan kişiler için önerilen argan yağını aslında tüm cilt tipleri rahatlıkla kullanabilir. Cildin sürekli canlı görünmesi ve parlamasında oldukça etkili olan argan yağını sabah ve akşam yüzünüzü temizledikten sonra 1-2 damla elinizi sıkarak uygulayabilirsiniz. Kuru bir yağ olduğu için cilt tarafından kolayca emilir ve cilt üzerinde yağlı bir his bırakmaz.

Argan yağı ayrıca kuru dudaklar için de bir çözüm olabilir. Dudaklarınız kuruduğu veya çatladığı zaman birkaç damla argan yağını dudaklarınıza uygulayabilir, masaj yaparak emilmesini sağlayabilirsiniz.

Argan yağı birçok el kreminin de içinde bulunuyor. Özellikle soğuk havalar nedeniyle kızaran ve çatlayan elleriniz için argan yağını kullanabilirsiniz. Argan yağını saf bir şekilde elinize uygulayabileceğiniz gibi kullandığınız el kremine birkaç damla damlatarak da uygulayabilirsiniz.

Saçlar İçin Her Şey

Saçlara bakım yapmak, şekil vermek, saçları beslemek deyince akla ilk gelenlerden biri argan yağı oluyor. İçeriğindeki maddeler sayesinde argan yağı saçlar için adeta bir mucize görevi görüyor.

Argan yağını saçlarınızı şekillendirmek için kullanabilirsiniz. 3-4 damla argan yağını elinizde ovarak ısıtın ve saçınıza uygulayın. Bu işlem sayesinde saçlarınızın şeklini, hacmini ve doğal dalgalarını korumasına yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca nemli saça uygulanan argan yağı saçın kabarmasını da engeller, kuru saçın ise dağılmasını engeller ve parlaklık katar. Burada dikkat edilmesi gereken kısım ise kullanılan argan yağı miktarı. Az miktarda yağ kullanmak yeterli olacaktır, fazla yağ kullanımı ise hem saçı ağırlaştırır hem de saçta yağlı bir görünüm bırakır.

Argan yağının nem verme özelliğini saç derisi ve dipleri için de kullanabilirsiniz. Saç derisindeki kurumanın önüne geçmek ve saç derisini nemlemdirmek için argan yağı ile masaj yapabilirsiniz. Masaj yaparken dairesel hareketler kullanmak ve nazik davranmak argan yağının saç derisi tarafından daha iyi emilmesine yardımcı olur. Fakat saçlarınız çok yağlı ise argan yağını saç köklerinin 2-3 cm. yukarısından uygulamaya başlamanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca bu masaj sayesinde saç derisinde oluşan kepek ve kaşıntı problemlerini de engelleyebilirsiniz.

Her işlemde olduğu gibi fark edilebilir bir sonuç hemen meydana gelmiyor. Düzenli uygulamak ise fark edilebilen sonuç alma süresini kısaltıyor. Çoğunlukla bir ayın sonunda sonuçlar görülmeye başlanıyor fakat bu süre herkes için değişiyor.

Güçlü Tırnaklar için Argan Yağı

Argan yağını tırnaklarınıza da uygulayabilirsiniz. Özellikle tırnaklarında kırılma sorunu yaşayanlara argan yağı çok iyi gelecektir. İçeriğindeki bileşenler sayesinde argan yağı kırılgan tırnakları güçlendirir, kağıt gibi tırnakların kalınlaşmasına yardımcı olur. Argan yağını manikür suyuna ekleyerek kullanabileceğiniz gibi evde kendiniz de argan yağlı kürler hazırlayabilirsiniz.

Argan Yağlı Tırnak Kürü

Malzemeler:

• ½ limon
• Argan yağı

Limonun suyunu sıkın. Limon suyu miktarı ile aynı miktarda argan yağını limon suyuna ekleyin ve güzelce karıştırın. Tırnaklarınızı bu kürün içinde 15 dakika bekletin. Bu kürden maksimum fayda sağlayabilmek için haftada bir tekrarlayın. 1 ay sonunda tırnaklarınızdaki güçlenmeyi fark edebilirsiniz.

Argan yağı günümüzde oldukça popüler ve faydaları saymakla bitmeyen bir bitkisel yağ. Özellikle nemlendirme ve parlaklık verme özellikleri sebebiyle çok sık tercih ediliyor. Kurumuş eller, yüz, saçlar, dudaklar ve tırnaklar için farklı farklı yararları var. Farklı formlarda kullanarak vücudunuz için maksimum faydayı alabilirsiniz.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.