Şampuan Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

2 Dakika

Saç problemlerinizden kurtulmak için doğru şampuanı kullanmak çok önemlidir. Eğer şampuanınız saç tipiniz ve saçınızın ihtiyaçlarına uygunsa saçınızın daha sağlıklı olmasını ve daha canlı gözükmesini sağlar, gelişimini destekler.

Saçınıza uygun olmayan bir şampuanı kullanmamak başlangıçta saçınıza zarar vermeyecek olsa da kepek, dökülme, yıpranma gibi problemlerinizi daha da kötüleştirerek saçınızın sağlıklı gelişimine ket vurabilir.  Şampuanınız her şeyden önce saçınızın pH seviyesini dengelemeye yardımcı olmalıdır. Ayrıca, bilinenin aksine sık sık şampuan değiştirmek saçınıza yarar sağlamaktan ziyade zarar verebilir.

Doğru şampuan seçimi saç bakım rutininin en önemli adımıdır. Saç derinizi ve saçınızı daha iyi tanıdıktan sonra doğru şampuanı bulmak oldukça kolaydır. İşte şampuan seçerken dikkat etmeniz gereken faktörler:

Saç Derisi Tipi

Şampuan seçerken bir şampuanın saçı temizlemekten çok daha fazlasını yapabileceğini unutmamak gerekir. Doğru şampuan sadece saçınızdaki fazla yağı ve kiri gidermez, aynı zamanda saç derinizin ihtiyacını karşılayarak sağlıklı saç gelişimini destekler. Bu anlamda şampuan seçmeden önce saç derinizi tanımak önemli bir adımdır.

Yağlı Saç Derisi

Yağlı saç derisine sahip olan kişiler saçlarını her gün yıkama ihtiyacı hissederler. Fakat saçınızı her gün yıkamak daha fazla sebum üretimine neden olur. Bu döngüden kurtulmak için saç yıkama rutininizde bir veya iki gün boşluk bırakmayı deneyerek, nemlendirici özelliği olmayan arındırıcı bir şampuan kullanın. Nemlendirici ve krem içerikli formüller saçınızın daha fazla ağırlaşmasına neden olur. Arındırıcı, güçlendirici ve hacim verici özellikli şampuanlar saçınıza ekstra nem vermeden saç derinizdeki yağ ve sebumu arındırmaya yardımcı olur. Bunun yanı sıra, saç kreminizi saç derinize uygulamaktan kaçının, sadece saçınızın orta ve uç kısımlarına uygulamaya dikkat edin. Son olarak, arındırıcı şampuanların yağlı saç derisi problemi olanlara fayda sağlayabileceği gibi aşırı yıkama ve ölçüsüz kullanım sonucunda saç derisini kurutup tahriş edebileceğini de unutmayın.

Kuru Saç Derisi

Kuru saç derisine sahip olan kişiler en çok pullanma ve kaşıntı gibi problemlerden şikayetçidirler. Doğru şampuanı seçmek bu problemlerin giderilmesi ve saç dökülmesini önlemek adına çok önemlidir. Eğer kuru saç derisine sahipseniz saçınızı daha da kurutma eğiliminde olan sülfat içerikli, hacimlendirici, güçlendirici özellikleri olan ve sert kimyasallar içeren şampuanlardan uzak durmalısınız. Nemlendirici, pürüzsüzleştirici ve kremsi formüller sizin için harika bir seçenektir. Örneğin argan yağı içerikli bir şampuan saç derinizdeki nemi korumaya yardımcı olurken, mentol içerikli bir şampuan ile kaşıntı hissinde rahatlama sağlanabilir. Ayrıca saç tipinize uygun bir saç kremi ile nemi hapsederek, elektriklenmenin önüne geçebilirsiniz.

Saç Tipi

Saçınızı doğru şampuanla yıkamak, saç bakım rutininizin en önemli adımıdır. Doğru bir şampuan seçimi saçınızın canlı ve parlak görünmesini sağlar. Bu nedenle, hangi saç tipine sahip olduğunuzu bilmeli ve şampuanınızı ona göre seçmelisiniz.

İnce Telli Saçlar

İnce telli saçlar doğal olarak yumuşak, hacimsiz ve yağlı olma eğilimindedir. Eğer bu saç tipine sahipseniz, nemlendirici özellikli, silikon içeren ve saçı ağırlaştıran şampuanlardan uzak durmalısınız. Hacim veren şampuanlar size en uygun seçenektir.

Dalgalı ve Kıvırcık Saçlar

Doğal olarak kuru ve kabarma eğiliminde olan bu saçlar için saçı ağırlaştırmadan nemlendirmeye yardımcı olacak bir şampuan tercih edilmelidir. Böylelikle buklelerin belirginleştirilmesi çok daha kolay olacaktır.

Yıpranmış ve İşlem Görmüş Saçlar

İşlem görmüş saçlar kuru ve kırılgan olabilir. Bu nedenle yıpranmış, cansız ve mat görünüme karşı özel bakıma ihtiyaç duyarlar. Saçınıza gereken bakımı ve nemi sağlayacak, protein, soya özleri ve amino asitler içeren onarıcı ve güçlendirici şampuanları tercih edebilirsiniz.

Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.