Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Neden Kilo Veremiyorsunuz?

2 Dakika

Özellikle bazı popüler diyetler ve hızlı kilo verdiren diyetler başarısızlıkla sonuçlanır. Peki, neden o kadar çabalamanıza belki de aç kalmanıza rağmen kilo veremiyorsunuz? İşte cevabı…

 • Şok diyetlerle aç kalırsınız. Vücuda günlük alınması gereken (karbonhidrat, yağ, protein gibi) temel besin öğelerini kısıtlayan bir diyet sağlıksızdır. Vücutta birçok eksikliğe neden olarak dengenin bozulmasını sağlarlar.
 • Bazen birkaç kilo verdikten sonra kilo vermeniz durur. Sağlıklı kilo kaybının önemli bir parçası da düzenli egzersizdir. Çok düşük kalorili bir diyet yaptıktan sonra verdiğiniz kilolar çoğunlukla su ve kas kaybı olmakta ve bir süre sonra vücut alışmakta kilo kaybı durmaktadır. Kilo kaybının devam etmesi için egzersiz şarttır.
 • Kilo verirsiniz ama koruyamazsınız. Ciddi kalori kısıtlaması yapılan diyetler kısa süreli işe yarayabilir. Fakat, bu durum uzun sürmez ve verilen kilolar hızla geri alınır.
 • Diyetten sonra daha hızlı kilo alırsınız. Günlük alınan kaloriyi kısıtlamak metabolizmayı yavaşlatır, bu da çok düşük kalorili diyetlerin bir diğer dezavantajıdır.
 • Diyeti bıraktıktan sonra tekrar diyet yapmak için cesaretiniz kırılır. Çok düşük kalori diyetler temel besin öğelerini kısıtladıkları için uzun süre uygulanamaz, bıraktıktan sonra da tekrar kilo kazanılacağı için diyete güveniniz sarsılır, cesaretiniz kırılır.
 • Kilo kaybından çok, para kaybedersiniz.
 • Kendinizi toplumdan izole edilmiş, sosyal ortamlara ayak uyduramayan biri olarak görürsünüz. Bazı pratik, sağlıklı diyet stratejileri olmadan parti, düğün gibi sosyal ortamlarda kendinizi mutlu hissedemezsiniz. Eğer servis edilen yiyecek sizin bireysel diyetinizde yer almıyorsa ne yapacaksınız? Bunun cevabını bilmeli ve bazı diyet stratejilerini öğrenmelisiniz.
 • Medyada vaat edilenlerin aksine halen ağırlık kaybetmediğinizi anlarsınız. Ticari olarak yürütülen birçok diyet kampanyası yanıltıcıdır ve fazla kilo alımı olarak geri döner.
 • Kalıcı ağırlık kaybı sağlamak için yaşam tarzınızı değiştirin. Çeşitli diyetler kısa zamanda kilo vermenizi sağlasa da kalıcı kilo kaybı için yaşam tarzınızı ve besin seçiminizi değiştirmeniz gerekir.
 • Destekleyiciler bulun. Kilo kaybında sosyal destek çok önemlidir. Grup desteği almak kilo vermeye ve yaşam boyu sağlıklı yeme alışkanlıkları kazanmaya yardımcıdır. Aile, arkadaş ya da tanımadığınız bir gruptan destek alabilir böylece cesaretinizi arttırabilirsiniz.
 • Plan yapın ve bağlı kalın. Kendiniz için en uygun planı belirlerken, en doğru olana erişene kadar denemeye devam edin. Mutlaka kendinize uygun seçimler yapabilirsiniz. Örneğin günlük kalori alımınızı 100 kalori kısıtlamak bile yılda yaklaşık 5 kilogram kaybetmenizi sağlar. 1 şişe aromalı sodanın bile 150 kalori içerdiğini unutmayın. Özellikle şekerli içecekleri tüketirken miktarına dikkat edin.
 • Yavaş kilo verin. Hızlı verilen kilolar yağ yerine çoğunlukla su ve kas kaybıdır. Fakat önemli olan vücut yağ yüzdesini azaltmaktır çünkü vücut yağ yüzdesinin fazlalığı olarak tanımlanan adipozite sağlığın bozulması ile ilişkilidir. Bu yüzden haftada 0.5-1 kg kaybetmeye çalışarak yavaş kilo verin.
 • Motive olun ve böyle devam edin. Yazın en sevdiğiniz bikiniyi giyebilmek gibi belli bir amaca ulaşmak için kısa süreli yapılan, çok kısıtlayıcı diyetler işe yaramaz ya da daha fazla kilo ile geri döner. Bu yüzden kararlı olmalı, gerçekten istemelisiniz. Örneğin; yediklerinizi yazabileceğiniz bir günlük tutmakla başlayabilirsiniz. Kilo verdiğinizde nasıl görüneceğinizi ve sağlığınızın iyileşeceğini düşünerek de kendinizi motive edebilirsiniz.

Diyetisyen Prof. Dr. Murat Baş – SAFE SLIMMER Veg Carbo Blocker için yapılan söyleşiden alınmıştır.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.