Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Makyaj Malzemesi Temizliği Nasıl Yapılır?

3 Dakika

Makyaj yaparken kullandığımız malzemelerin kalitesi sağlığımız için ne kadar önemli ise kullandığımız malzemelerin temizliği de bir o kadar önemlidir. O nedenle her kullanımdan sonra ve düzenli aralıklarla makyaj malzemelerini temizlememiz gerekir.

Her sabah uyandığımızda, her akşam yatarken cildimiz için bir dizi malzeme kullanarak cilt bakımı yapıyoruz. Gün içinde de makyaj yapmak için yine aynı malzemeleri kullanıyoruz. Yapılan son gözlemler cilt sorunlarının büyük kısmının kullanılan makyaj malzemeleri ve onları uygulamak için kullanılan malzemelerle alakalı olduğunu göstermektedir. Bu nedenle makyaj malzemelerini seçerken cildimize uygun, ilgili kurumlarca onaylanmış malzemeler olmasına dikkat ettiğimiz kadar makyajı yaparken kullandığımız malzemelerin temiz tutmaya da dikkat etmemiz oldukça önemlidir. Böylece cilt sorunlarının en azından bir kısmının önüne geçmek mümkün olacaktır.

Makyaj Malzemeleri Nasıl Temizlenmeli

Makyaj Fırçaları

Makyaj esnasında en çok kullanılan malzemelerden biri makyaj fırçalarıdır. Makyaj rutininin değişmez parçası olan malzemeleri uygulamak için her gün kullanılırlar. Bu nedenle fırçaların en geç haftada bir temizlenmesi gereklidir. Göz bölgesi için kullandığınız fırçalarda bu sürenin daha da kısa tutulması önerilir.

Fırçaları temizlemek için bir kasenin içine bir miktar sıcak su ve bebe şampuanı dökerek karıştırın. Bebe şampuanınız yoksa bulaşık deterjanı da kullanabilirsiniz. Fırçanın uç kısmını bu şampuanlı suda 10-15 dakika kadar bekletin. Daha sonra ılık suyun altında elinizle ovalayarak durulayın. Bir kağıt havlu yardımı ile suyunu alıp fırçalarınızı kurumaya bırakın.

Aceleniz var ve fırçanızın kurumasını bekleyecek vaktiniz yoksa o an için hızlı temizliği makyaj temizleme mendili ile yapmanız mümkündür.

Düzenli temizlediğiniz fırçalar sayesinde özellikle göz farı sürmek için kullandığınız fırçalar nedeni ile göz enfeksiyonlarına neden olmaktan kurtulursunuz.

Makyaj Süngerleri

En az makyaj fırçaları kadar sık kullanılan bir diğer malzeme de makyaj süngerleridir. Bu süngerler eğer temiz olmazsa bir önceki makyajdan kalan atıklar, ölü deriler, enfeksiyon etkenleri cildinizde yeni sorunların oluşmasına neden olabilirler. Bu nedenle her kullanımdan sonra yıkanmaları uygun olacaktır. Çünkü birçok ürün nemli süngerler aracılığı ile cilde uygulanır. Kullanım sonrası ürün yıkanmazsa bekleme süresi boyunca süngerle temas edecektir.

Makyaj süngerlerinizi temizlemek için yüz yıkama jelinizden bir miktarı ılık su dolu bir kaseye koyarak köpürtün ve süngeri bu karışımın içinde 10-15 dakika bekletin. Daha sonra ılık su ile durulayıp kağıt havlu ile nemini alın. Nemini aldığınız süngerlerinizi kağıt havlu üzerinde kurumaları için bekletin.

Makyaj fırçaları ve süngerlerinizi alacağınız kozmetik özel ürünlerle de temizlemeniz mümkündür. Temizlikte mutlaka ılık su kullanmaya ve ürünleri temizlik sonrası mutlaka kurutarak kullanmaya dikkat etmeniz gerekir.

Makyaj Çantaları

En sık kullanılan makyaj malzemelerinden biri de makyaj çantalarıdır. Çantanın içindeki fırçalar, süngerler, dökülen farlar, açık kalan fondötenler derken bir anda çantanın içi çok kirli bir hal alabilir. Makyaj çantanızı eğer çantanın yapısı uygunsa çamaşır makinasında yıkayarak değilse ılık su ile elde yıkayarak temizleyebilirsiniz. Elde yıkama için bir kabın içine ılık su ve bulaşık deterjanı koyarak çantayı bu suda 10-15 dakika kadar bekletin. Sonra bol su ile durulayın.

Kirpik Kıvırıcı ve Cımbız

Makyaj malzemeleri içinde en kolay temizlenebilen malzemelerdir. Eğer kurutamayacaksanız su ile yıkama paslanmalara neden olabileceği için kolonyalı pamuk ile silmek yeterli olacaktır.

Likit Ruj

Likit ruj fırçanızı düşürdünüz ve tekrar dudağınıza sürmeden önce doğal olarak temizlemek istiyorsunuz. Bunun için en uygun olan işlem ruj fırçasını alkollü bir mendil ile silmek olacaktır. Eğer elinizde alkollü mendil yoksa kolonya ya da el dezenfektanı ile aynı işlemi yapabilirsiniz. Likit rujun uygulama ucuna alkollü karışımı sürdükten sonra alkolün uçması için birkaç dakika bekletin ve sonra rujunuzun içine geri koyun.

Klasik rujunuzu temizlemek için ise bu yöntem çok uygun değildir çünkü alkol ruju bozabilir. Bu durumda kirlendiği düşünülen katmandan bir bıçak yardımı ile ince bir tabaka kesmek en doğru çözüm olacaktır.

Göz Kalemi

Oldukça hassas olan göz bölgesi için kullanılan göz kalemlerinin de temizliği oldukça önemlidir. Eğer göz kaleminizin uç kısmı açıkta kalmış ve başka yüzeylere temas etmişse tekrar gözünüze sürmeden önce kalemtıraş yardımı ile üstten ince bir tabakayı açarak dış tabakayı uzaklaştırın.

Rimel-Maskara

Rimel ya da maskaranın temizliği söz konusu olduğunda ürün değil de uygulama aplikatörü akla gelmelidir. Eğer aplikatör doğal kıldan yapılmış bir fırça ise sabunlu su eğer plastik bir fırça ise sabunlu su ya da alkollü bir temizleyici kullanabilirsin.

Far Paleti

Eğer far paletinizi bir başkası ile paylaşmak zorunda kaldıysanız ya da paletiniz dış ortama uzun süre temas ettiyse tekrar göz bölgenize uygulamadan önce sprey şeklindeki bir dezenfektanı yaklaşık 10-15 santimetreden paletin üzerine püskürtebilirsiniz. Alkolün uçması için paleti bir süre havalandırarak kapağınızı kapatmanızda fayda vardır.

Manikür / Pedikür Setleri

İdeali, bu setlerin kişiye özel olmasıdır aslında. Ama bu mümkün değilse kuaförünüz kullanmadan hemen önce makyaj temizleme solüsyonu ya da alkollü mendil ile silerek kullanmasını mutlaka talep etmelisiniz.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.