Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Evdeki Malzemelerle Saç Bakımı

3 Dakika

Günlük hayatın içinde birçok faktörden olumsuz olarak etkilenen saçlarımız düzenli bakıma ihtiyaç duyarlar. Ancak bu bakım için mutlaka pahalı saç bakım kremlerine ya da bakım yağlarına ihtiyacınız yok Evdeki malzemelerle de saçlarınıza bakım yapmanız mümkün.

Fiziksel görünüşümüzün önemli bir tamamlayıcı olan saçlar ne yazık ki sağlıksız beslenme, hava kirliliği, güneş, deniz, havuz suyu, stres, kullanılan kimyasal maddeler, saça şekil vermek için kullanılan cihazlar gibi birçok şeyden ne yazık ki olumsuz etkilenerek sağlıklı ve canlı görünümlerini kaybederler. Çabuk kırılan, dökülen, mat bir görünüme sahip saçlar hiç kimseyi mutlu etmez. Peki sağlıklı saçlar için ne yapmak gerekir.

 • Saçların düzenli olarak kestirilmesi gerekir. Günlük hayatta saça uygulanan işlemler nedeni ile saçlar kırılırlar. Bu nedenle de düzenli olarak saçtaki kırıkların alınması gerekir. Böylece saçın sağlıklı uzaması sağlanır.
 • Saçın nem dengesini korumaya özen gösterilmesi gerekir. Yeterli sıvı alınmaması, olumsuz hava koşulları, saça uygulanan kimyasallar, saç şekillendirmek için kullanılan yüksek ısı veren cihazlar saçın nemini kaybetmesine neden olur. Bu nedenle düzenli bakımla saçın nem dengesi korunmalıdır. Sağlıklı bir saçın ilk şartı yeterince nemli bir saçtır.
 • Saça yapılan rutin bakımın içine saçın ihtiyacına uygun haftada en az iki kere maske uygulaması dahil edilmelidir.
 • Saç derisi de bakım sırasında ihmal edilmemesi gereken bir bölgedir. Çoğu insan saç bakımını sadece saçlarına uygular. Aslında saç derisi de düzenli olarak bakım rutinine dahil edilmelidir. Saçı ılık suyla ve uygun malzemelerle yıkamak ve düzenli olarak her yıkamada saç derisine masaj yapmak gerekir.
 • Saçların ihtiyaçlarının mevsimsel koşullara göre değişeceğini unutmamak gerekir. Bu nedenle de saçın bakım rutininin mevsim koşullarına göre yapılması çok daha iyi.
 • Saçların beslenmesi ve sağlıklı uzaması için sağlıklı beslenme esastır. Hücre yenilenmesinin sağlanması için protein, vitamin, mineral içeriği dengeli olan öğünlerle beslenilmelidir. Herhangi saç problemi yaşıyorsanız vitamin ya da mineral eksikliğiniz olup olmadığının değerlendirmesi doktorunuz tarafından yapıldıktan sonra gerekli ise takviye ürün kullanılmalıdır.
 • Sağlıklı saçlar için tarağında doğru seçilmesi gerekir. Saç fırçasının her zaman temiz olmasına da dikkat edilmelidir.
 • Mümkün olduğunca saç kurutma makinası kullanmaktan kaçınılmalıdır. Mutlaka kullanmak zorunda iseniz sürekli kullanmak yerine saçınızı aralık vererek kurutun. Isıyla saçınızı şekillendirmekten de kaçınmanızda fayda var.

Peki saçımıza bakım için evde bulunan malzemelerden hangilerini kullanabiliriz? Aslında evde bulunan, günlük hayatta sık kullandığımız birçok malzeme ile cilt ve saç bakımızı yapabiliriz. Zeytinyağı, bal, yumurta, tarçın gibi birçok malzeme ile saçımıza bakım için maske yapmak mümkün.

Evdeki malzemelerle saçlarımız için yapabileceğiniz maskelere birkaç örnek verelim.

Günlük Saç Bakım Maskesi

Yumurta beyazı protein içeriği çok yüksek bir besin. Düzenli olarak yapılacak yumurta maskesi ile kırılmaya, dökülmeye daha dirençli, sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz. Saçların onarılması için gerekli proteini yumurtadan almak mümkün. Yumurta tek başına ya da başka malzemelerle birlikte kullanılabilir.

 • 2 yumurta
 • 2 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı

Bir kapta yumurtaların sadece beyazı ve Hindistan cevizi yağını iyice karıştırın. Karışımı nemli saça uygulayın. Yaklaşık 20 dakika bekleyip saçı yıkayın.

Nemlendirici Maske

Saçı nemlendirmek için aloe vera, avokado kullanarak nemlendirici maskeler yapmak mümkündür.

 • 2 yemek kaşığı aloe vera
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı

Malzemeleri iyice karıştırıp saça ve saç derisine masaj yaparak uygulayın. Saçı bir havlu ile kapatarak yaklaşık yarım saat kadar bekleyip, saçı yıkayın. Aloe vera hem saçı nemlendirir hem de güçlendirir.

Dökülme Karşıtı Maske

 • 2 yumurta
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 çay kaşığı badem yağı
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı tarçın

Tüm malzemeyi iyice karıştırdıktan sonra saç diplerinizden itibaren masaj yaparak sürün. 5 dakika kadar bekleyip bol suyla yıkayın. Bu maskeyi haftada 2 kere uygulayabilirsiniz.

Yağlı Saçlar İçin Maske

 • 40-50 gram yoğurt
 • 1 yumurta

Tüm malzemeyi iyice karıştırıp nemli saça sürün. Yaklaşık yarım saat kadar bekletip saçınızı durulayın. Haftada 2 kere uygulanabilecek bu maske ile saçınızdaki yağlanma sorunu ile baş etmeniz mümkün olacaktır.

Zor Uzayan Saçlar İçin Maske

 • 1 tabak balkabağı püresi
 • 1 yemek kaşığı bal

Balı balkabağı püresi ile iyice karıştırarak saça uygulayın. 15 dakika kadar saçta bekleyin. Bekleme süresince bir havlu ile saçınızı kapatın. Daha sonra saçınızı bol su ile durulayın.

Balkabağının içindeki vitamin ve mineraller sayesinde saç beslenecek ve daha sağlıklı uzayacaktır.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.