Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Lazer Epilasyon Türleri

3 Dakika

Kıllanma insan hayatında hem kozmetik hem psikolojik ve hem de sosyal sorunlara yol açabilir. Bu problemden kurtulmanın birçok yolu vardır. Bu yollardan biri de lazer epilasyondur. Lazer epilasyon türleri nelerdir bir bakalım.

Gelişen teknoloji ile paralel olarak kullanımımıza giren teknolojik yöntemlerden biri de lazerdir. Lazer uygulaması estetik ve tıbbi olan birçok uygulamada kullanılmaktadır. Bu kullanım alanlarından biri de epilasyon uygulamasıdır. Lazer epilasyon her iki cinste de istenmeyen tüylerden kalıcı olarak kurtulmayı sağlaması nedeni ile son dönemde oldukça sık tercih edilen yöntemler arasında yer almıştır. Lazer epilasyonun tüm vücut bölgelerine uygulanabilir.

Lazer epilasyon türlerine geçmeden önce lazer epilasyonun çalışma prensibine kısaca bir bakalım. Lazer cihazının başlığı aracılığı ile cilde ışın verilir. Ciltte bulunan ve kıla rengini veren melatonin adlı madde bu ışınları tutar ve ışınlar kılın yüzeyinde ısıya dönüşür. Kılın yüzeyinden kılın köküne iletilen ısı kıl kökünü tahrip ederek kılın dökülmesini sağlar. Kıl kökü tahrip edildiği için yeni tüy çıkmaz. Kişi böylece kıllanma sorunundan kurtulmuş olur.

Lazer epilasyon uygulamasına en az 2 yıl düzenli adet gören kişilerde yani yaklaşık 16 – 17 yaş civarında başlanabilir. Böylece kılların yeterince gelişmesi sağlanır.

Lazer epilasyonun kullanılan dalga boyuna göre değişiklik gösteren 4 farklı tipte cihazı vardır. Cihazların etki düzeyi tamamen kişinin özelliklerine bağlı olarak değişiklik gösterir. Kişinin cilt tipi, rengi ve kıl tipi başarıyı etkiler. Kullanılan lazer epilasyon cihazının verdiği dalga boyu ışının deriye işleme derecesini belirler. Dalga boyu kısaldıkça ışının kıl kökü tarafından tutulma oranı artar.

Lazer Epilasyon Türleri

Ruby Lazer: Çok kısa tüyler için oldukça uygun olan 694 nm dalga boyunda ışın veren bir cihazdır. Açık renkli tüylerde kullanıma için daha uygundur. Açık renkli ve çok kısa tüylerin olduğu dudak bölgesi tüyleri için kullanılabilir.

Alexandrite Lazer: 755 nm dalga boyunda ışınlar kullanarak çalışır. Çevre dokulara zarar vermez. Büyük başlığı sayesinde geniş alanlara uygulanabilir. Alexandrite lazer cihazı ile verilen dalga boyundaki ışınlar melatonin tarafından çok iyi tutulduğu için açık renkli ciltlerde etkilidir. Soğutucu sistem kullanılması nedeni ile acıyı azaltır. Geniş yüzeye uygulanabilmesi sayesinde seans süresini azalır.

Diode Lazer: İnce tüyler için ve cilt bölgesine çok yakın uzaklıktan atışlar yapılarak kullanılan Diode lazer tüm cilt tiplerinde kullanılabilen bir lazer epilasyon türüdür. 800 nm dalga boyu ile çalışır. Batık tüylerde de oldukça etkilidir. Cilde çok yakın mesafeden kullanılması nedeni ile soğutucu jelle birlikte kullanılır.

Nd – Yag Lazer: En acı veren lazer uygulamalarından biridir. Açık renkli ve ince kıllarda kullanılır. 1064 nm ile çalışır.

Lazer Epilasyon Hangi Vücut Bölgelerinde Kullanılır

Koltuk Altı: Özelikle kadınlar tarafından hijyen ve estetik nedenlerle sık olarak lazer epilasyon talep edilen bir bölgedir. Bu bölgedeki kılların diğer bölgelere göre biraz daha kalın olması nedeni ile 4 – 6 seans uygulanır.

Bikini Bölgesi: Yine kadınlarca sık lazer epilasyon uygulaması talep edilen bir diğer bölgedir. Genellikle 6 seanslık uygulama ile başarılı sonuçlar alınır.

Genital Bölge: Genital bölgede bulunan kıllarda lazer epilasyonla sorun olmaktan çıkabilir. Bu bölge tüyleri de oldukça kalın ve kısa olduğu için 4 – 6 seans olarak uygulanır. Cilt altı dokulara zarar vermeyen bir uygulamadır.

Bacak Bölgesi: Bu bölge tüylenmesinde ana rol oynayan faktör genetik faktörlerdir. Alt bacak tüylenmesi üst bacağa göre genelde daha fazla olur. Bu nedenle ihtiyaca göre kısmi ya da total bacak lazer epilasyonu yapılır. 6 seanslık uygulamalar sıktır.

Kol Bölgesi: Kollarımızın özellikle sıcak yaz aylarında çoğunlukla açıkta olması nedeni ile tüylenme için bir lazer epilasyon uygulanacaksa yaz ayında olmaması tercih edilir. Lazer epilasyon talebi bu bölge için iki cinsten de gelebilmektedir.

Göğüs Bölgesi: Kılların seyreltilmesi ya da tamamen alınması şeklinde lazer epilasyon uygulanabilir. Talep genellikle erkeklerden gelir.

Sırt Bölgesi: Sırt bölgesindeki kıllar zaman zaman kozmetik ve kıl dönmesi gibi sağlık sorunlarına neden olabilir. Yine daha çok erkeklerce epilasyon talep edilen bu bölgedeki kıllarda melatonin miktarı oldukça yüksek olduğu için lazer epilasyona cevabı da yüksektir.

Bu bölgeler dışında ense, boyun, tüm yüz ya da sadece bıyık ve çene bölgesine lazer epilasyon uygulanarak istenmeyen tüylerden kurtulmak mümkündür.

Lazer epilasyon uygulaması sırasında uygulanan bölgedeki tüm kıllar aynı uzunlukta olmadığı için tek bir seansta tüm kıllardan kurtulmak mümkün değildir. Bu nedenle tekrarlayan seanslar gerekir. Seans aralıklarının da en az bir, bir buçuk ay aralıklarla olması önerilir. Seanslar sırasındaki uygulama süreleri de uygulanan bölenin büyüklüğüne, kişinin cilt özelliklerine, hormonal yapısına ve kıl tipine göre değişebilir. Dudak üzeri uygulanan epilasyonla sırt ya da bacak için uygulanan epilasyon seans süreleri doğal olarak farklıdır.

Başarılı bir lazer epilasyon uygulaması için uygun cihaz seçimi ve işin uzmanı kişilerce uygulanması esastır. Lazer epilasyon uygulamasından sonra bölgeyi kızarıklık geçinceye kadar güneş ışığından korumak, bölgedeki çıkan tüylere müdahale etmemek, cilde ısı veren saç kurutma makinası ve tahriş edebilecek sıcak su ya da lifle yıkamaktan uzak durulması önerilir.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.