fbpx

Gastrite Karşı Beslenme Önerileri

1 Dakika

Gastrit kelime anlamı olarak midede oluşan inflamatuarı (iltihabi-yangısal) ifade etmektedir. Bakteriyel bir enfeksiyona, strese veya tahrişe bağlı olarak gelişebilmektedir.

Aşırı strese bağlı yüksek asit salınımıyla baharatlı, acı yiyecekler, alkol veya sigaranın gastrite neden olabileceği belirtilmiştir.

Gastritin belirtileri beslenmeye bağlı olarak önlenebilmektedir. Seçilen besinler, pişirme yöntemleri, eklenen baharatlar gastrit için önemlidir. Yağda kızartma, acı baharatlar gibi besinler gastrit şikayetlerinin artmasına yol açabilmektedir.

Beslenme Önerileri

Yeşil yapraklı sebzeler; gastrit sorunu yaşan kişiler buharda pişmiş, ızgara edilmiş veya çok az yağda pişirilmiş sebzeleri tercih edebilirler.

Antioksidan vitaminler gastrit tedavisinde oldukça önemlidir. Yeşil yapraklı sebzeler antioksidan vitaminler (A, C,E) açısından zengindirler.

Çok sıcak ve çok soğuk içecekler- besinler ; mide duvarını tahriş edebilecek aşırı sıcak ve soğuk besinlerden kaçınılmalıdır.

Az yağlı protein kaynakları ; protein beslenmenin vazgeçilmez unsurudur. Hücre onarıcı ve enerji verici özelliği ile mutlaka tüketilmelidir. Ancak seçilecek protein kaynakları mide mukozasını ve sindirimi zorlayacak yağlı kaynaklardan seçilmemelidir. Az yağlı etler, tavuk, balık, az yağlı süt ve ürünleri tercih edilebilir.

Yiyecekleri yavaş ve iyi çiğnemek; gastritin primer nedeninin tedavisinde yeterli ve dengeli beslenme semptomları kısa sürede düzeltebilmektedir. Bunun için yemekler az az, sık sık yavaş ve iyi çiğneyerek tüketilmelidir.

Uzak Durulması Gereken Besinler

Alkol ve kafeinli içecekler; yüksek miktarda alkol ve kafein içeren içecekler mide yüzeyinde tahrişe sebep olabilmektedir.

Baharatlar ve bazı sebze- meyveler; kırmızı biber, acı biber, karabiber gibi baharatlar gastrit ağrısını artırabilmektedir. Bunun yanı sıra sitrik asit içeren domates, portakal ve mandalina gibi yiyecekler hastalığın belirtilerini şiddetlendirebilmektedir.

Aşırı yağ tüketimi; özellikle trans yağ içeren gıdalar, yüksek yağda kızartılmış gıdalar için mide aşırı derecede asit üretmektedir. Aşırı asit ise mide mukozasına zarar verebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.