Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Cilt Tipine Uygun Serum Seçmek

3 Dakika

Cilt bakımı günlük hayatta sık olarak ihmal ettiğimiz bir bakımdır. Aslında cildimiz tüm dış etkenlere açık olan tek organımızdır. Soğuk, sıcak hava, rüzgâr, günlük hayatta karşılaştığımız kimyasallar, stres cilt sağlığını olumsuz etkileyebilen faktörler arasında yer alır.

Cilt bakımı çok zor bir işlem olmasa da biraz vakit ve nakit ayırmayı gerektiren bir işlemdir. Günlük hayatta sağlıklı beslenmek, yeterince su içmek, düzenli uyumak gibi sağlıklı yaşam önerilerinin yanında cildin temizliği ve nem dengesine de ayrıca önem verilmelidir. 20’li yaşlardan sonra cilt yaşlanma belirtileri göstermeye başladığı için eğer bir cilt sorununuz varsa serum kullanmaya başlayabilirsiniz.

Cilt bakımı 3 temel basamaktan oluşmalıdır. Cildin temizliği, onarımı ve bakımı için desteklenmesi ve son olarak ta yeterince nemlendirilmesi gerekir. İşte bugün konumuz olan cilt serumları cilt bakımının onarım ve bakımı için desteklenmesi basamağında devreye girerler.

Cilt Serumu Nedir?

Cilt serumları yoğun miktarda etken madde içeren topikal ürünlerdir. Cildin ihtiyacına göre hyaluronik asit, C vitamini, E vitamini, seramid, glikolik asit gibi aktif bileşenler içerebilirler. Cilt serumu kullanılmasında amaç yoğun miktarda aktif maddenin yüksek etkinlik sağlanabilmesi için cilde nüfuz etmesinin sağlanmasıdır. Etken madde serum formunda çok daha kolay ve hızlı emilerek cildin en alt tabakalarına kadar ulaşabilir. Etken maddelerin yüksek miktarlarda olması, sonuçların da daha kısa sürede ortaya çıkmasını sağlar.

Konsantre ürünler olması nedeni ile cilt bakım serumlarının fiyatları yüksek olabilir ancak aldığınız ürünü uzun süre kullanabileceğinizi de unutmamanız gerekir.

Cilt serumları cildin beslenmesi, parlaklığının sağlanması, kırışıklıkların, ince çizgilerin, lekelerin azaltılması, sivilcelerin iyileştirilmesi gibi çok farklı amaçlarla kullanabilirler. Su, jel ya da yağ kıvamında olabilirler.

Cilt serumları kullanılmadan önce serumların yeterince emilebilmesi için cildin iyice temizlenmesi gerekir. Serum uygulanmasından sonra da serumun cilde hapsedilebilmesi için bir nemlendirici ile kapatılması önerilir.

Cilt serumları genellikle bir damlalıkla beraber satılırlar. Çünkü bu serumlar oldukça yoğun olduklarından birkaç damla kullanımları yeteri olacaktır.

Cilt serum seçimi yapmadan önce cildinizin tipini ve ihtiyaçlarınızı belirlemeniz gerekir. Bunun içinde mutlaka bir cildiye uzmanından destek almalısınız.

Cilt serumu kullanımının özel bir yaşı yoktur. Çünkü cilt tipiniz ve cildinize ait yaşadığınız sorunlar size özeldir. Etken maddelerin doğru seçilmesi doğru cilt serumu tipini beraberinde getirecektir.

Serumların ne sıklıkta kullanılması gerektiği cildinizde sorununa göre farklılık gösterir.

Cilt Tiplerine Göre Serumlar

  • Akneye Meyilli Ciltler:

Genellikle yağlı cilt yapıları akneye daha meyilli olurlar. Eğer akne sorunu yaşıyorsanız kolajen üretimini artıran, ciltteki hücre iyileşmesini hızlandıran, iltihabı azaltacak etken maddeleri içeren serumlar kullanmalısınız.  Bu etkilere genellikle C vitamini, çinko, retinol ve salisilik asit içeren serumlarla ulaşabilirsiniz. Akneye meyilli ciltlerde genellikle büyük gözenekler söz konusudur. Bu gözenekleri açabilmek için salisilik asit iyi bir alternatiftir.

  • Normal Ciltler:

Bu cilt yapısına sahip kişiler ciltlerindeki sorunlara yönelik olarak kullanacakları tüm serumlarda fayda görürler. Çünkü ciltlerinde ekstra olarak dengelenmesi gereken bir yağ ya da nem dengesi yoktur.

  • Kuru Ciltler:

Eğer kuru bir cildiniz varsa gerekli nemi sağlayabilmek için hyaluronik asit ve seramid içeren serumlar önerilir. Ayrıca bir antioksidan olan E vitamini, seramid üretimini artıran niasinamid içeren serumlarda kullanılabilir.

  • Mat ve Cansız Görünen Ciltler:

Antioksidan özelliği ile hücre yenilenmesini hızlandıran yeşil çay özü içeren serumlar kullanılabilir.

  • Kırışıklıklar ve İnce Çizgiler: Ne yazık ki sağlıklı yaşam için tüm önerilere dikkat etsek de yaşla birlikte cildimizde bazı istemediğimiz değişikliklerin meydana gelmesi kaçınılmazdır. Çünkü yaşla birlikte vücutta kolajen üretimi azalır ve bu da ciltte kırışıklıkları beraberinde getirir. Bu durumda kolajen üretimini hızlandıracak, cilt hücrelerinin hızla yenilenmesini sağlayacak etken maddeli serumlar kullanmanızı gerektirir. Bu ihtiyacınızı retinol içerikli serumlarla karşılayabilirsiniz. Retinol aynı zamanda iyi bir nemlendirici olan hyaluronik asit üretimini de artıracaktır. Ancak eğer hamile iseniz bu serumlardan uzak durmalısınız. Retinol içeren serumların gece kullanılması uygundur. Çünkü güneş ışığı retinolün etkilerini ortadan kaldırıcı etkiye sahiptir. Ayrıca retinol kullanımı ciltte kızarıklık ve soyulmalara neden olabilir.

Eğer hassas bir cildiniz var ve yaşlanma karşıtı bir ürün arıyorsanız retinol içeren serumların yan etkileri sizi yorabilir. O zaman bakuchiol içeren serumlar önerilir. Bakuchiol doğal bir retinol muadilidir. Ama yan etkileri çok daha azdır.

  • Karma /Yağlı Ciltler: Bu cilt tipinin en büyük sorunu nem dengesini sağlamaktaki sorunlardır. Bu nedenle ağırlığının 1000 katı kadar su tutabilen hyaluronik asit içeren serumlar önerilebilir. Karma ciltlerin leke oluşumuna daha meyilli oldukları da unutulmamalıdır.
  • Sarkık Ciltler: Cildinizi sıkılaştırmak istiyorsanız cilt yapınızı destekleyen proteinlerin yapı taşı olan peptidleri içeren serumları kullanabilirsiniz.
  • Lekeli Ciltler: Cilt yapısı ve yaşla birlikte artan koyu renk lekelerle mücadele etmek için C vitamini içeren serumlar önerilmektedir.
  • Yaşlanmayla Savaşan Ciltler: Bu ciltler için resveratrol içeren serumlar önerilir. Etken madde üzümde bulunan oldukça etkili bir antioksidandır. Aynı zamanda kolajen üretimini de destekleyerek yaşlanma ile savaşır.

Tüm cilt bakım ürünlerinde olduğu gibi cildiniz için en doğru ürünün seçimini mutlaka işin uzmanına bırakmanız ve önerileri doğrultusunda kullanmanız gerekir.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.