Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Akne ile Savaş

3 Dakika

Deri altındaki yağ bezlerinin ve kıl köklerinin tıkanması sonucunda oluşan bir tür cilt rahatsızlığıdır. Yüz, alın, göğüs ve sırt bölgesinde sıklıkla görülebilir.Genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkan akneler başka nedenlerden dolayı da ortaya çıkabilir.

Akne nasıl oluşur?

Yağ bezlerinden sebum denilen bir madde salgılanır ve bu madde kıl kökünden dışarıya çıkamadığı zaman birikir. Zamanla biriken bu madde bakteri oluşumuna uygun ortam hazırlar ve bu bakterilerin çoğalmasıyla ağrı,şiş ve kızarıklıklar meydana gelir. Bunun sonucunda da sivilceler ortaya çıkar.

Aknenin ortaya çıkmasındaki nedenleri sıralayalım

Kozmetik ürünleri kullanmak

Güzelleşmek için çoğu zaman kozmetik ürünleri kullanmaya başvururuz. Ne kadar çok bu ürünler kullanılırsa cilt o kadar tıkanır. Tıkanan ve nefes almayan bir cilt akne oluşumuna meyillidir. Bir süre sonra cilt altında bakteriler çoğalır ve dışarıya sivilce olarak bu durum yansır.

Uzun süre güneş ışığına maruz kalmak

Güneş cildi iyileştiren bir etkiye sahip olmasına karşın cilt gerektiğinden fazla güneş ışığına maruz kaldığında terlemeyi,lekelenmeyi ve sivilceyi meydana getirir.

Ellerin sık sık yüze temas etmesi

Ellerimizle gerek telefonlara gerek birsürü yüzey ile temas etmesi ve bunun sonucunda da ellerimizi yüzümüze değip durması sivilce oluşumunu tetikler ve bakterileri çoğaltır.

Bu alışkanlıklardan kurtularak cildimizin daha sağlıklı olmasını sağlayabiliriz.

Aynı havluyu defalarca kullanmak

Ellerimizi ve yüzümüzü yıkadıktan sonra kurulamak için havlu kullanırız. Ancak aynı havluyu değiştirilmesi  gereken süreden daha uzun sürede kullanılırsa bakteriler çoğalabilir ve bunun sonucunda çeşitli yerlerimizde sivilcelenmeler meydana gelebilir.

Mümkün olduğunca her gün havlunun değişmesi bu cilt kusurlarının engellenmesinde büyük önem taşır.

Stres yapmak

Günlük hayatın getirdiği zorluklar neticesinde hepimiz yer yer stres yapıyoruz. Ne yazık ki stresin var oluşu sivilce oluşumuna da sebebiyet veriyor. Gün içinde ne kadar çok kaygılanıp stres yaparsak sivilcelerin çıkma olasılığı da bir o kadar artıyor.

Sağlıksız beslenme

Dengeli ve sağlıklı beslenme vücudumuz için olmazsa olmazlarındandır. Dengeli bir şekilde beslenirsek vücudumuza ve yüzümüze iyi sonuçlar vererek yansır. Ancak sağlıksız beslenirsek bu durum değişir. Çok süt tüketmek, aşırı yağlı yiyecekler, yiyeceklerdeki baharat oranının çok fazla olması ve işlenmiş gıdalar tüketmek sivilce oluşumunu ciddi oranda arttırır.

İlaç kullanımı

Bazı ilaçlar salgılanan hormon oranlarını değiştirdiğinden dolayı sivilce oluşumuna sebebiyet verebilir. Doğum kontrol hapları, antidepresanlar ve özellikle lityum içeren ilaçlar sivilce oluşumunu arttırır. Ayrıca sakinleştirici ve öksürük şuruplarının içinde bulunan bromür maddesi de sivilce oluşumunu tetikleyebilmektedir.

Çevresel Faktörler

Gerek bulunduğunuz ortam gerek çevre koşulları sivilce oluşumunu etkileyebilir. Bulunulan ortamdaki havanın kirli olması, olması gerekenden daha sıcak ve nemli bir ortamda bulunulması sivilce arttırıcı bir etkiye sahip olacaktır. Çünkü cilt sıcak ve nemli havaya karşı kendine savunma olarak daha fazla yağ üretecektir.

Hormonal Faktörler

Büyümede ve metabolizmayı düzenleyen hormonlar, ergenlik dönemine girilmesiyle daha çok üretilir. Üretilen hormonlar ile beraberinde yağ bezlerinde de büyüme meydana gelir. Bunun sonucunda da normalden çok daha fazla yağ üretilir ve akne oluşumuna zemin hazırlayabilir.

Aknenin semptomları nelerdir?

Akne durumun şiddetine bağlı olarak farklı şekillerde kendini gösterebilir. Örneğin

Siyah noktaların çoğalması,

Küçük kırmızı yumrular,

Cildin yüzeyinde ağrılı olabilen topaklar,

Uçları beyaz sivilceler,

şeklinde kendini gösterebilir.

Öyleyse aknelerden nasıl kurtulabiliriz?

Akne oluşumunu azaltan birçok tedavi yöntemi mevcuttur. Bunları listelemek istersek,

Aloe Vera kullanın

Aloe Vera cilt problemlerine birebir iyi gelen şifalı bir bitki denebilir. Bu mucizevi bitki sivilceleriniz üzerinde baskı uygular ve cildinizdeki fazla yağı alarak yağ dengesini sağlamış olur. Böylelikle cildinizin rahatlamasını ve sivilce oluşumunun engellenmesinde yardımcı olur.

Salatalık maskesi uygulayın

Salatalık cilt dostu ve doğal bir üründür. İçerdiği zengin vitaminler ile cildinizi besler ve sivilce oluşumunu azaltır. Salatalıkları rendeleyip içerisine birkaç damla limon suyu ekleyip akne oluşan bölgelere sürün ve 15 dakika bekleyin. Süre sonunda yüzünüzü bol su ile yıkayın.

Gül suyu ile tonik uygulayın

Gül suyu cilde çok iyi gelen doğal bir bileşendir. Her sabah uyandığınızda yüzünüzü gül suyu ile duruladığınızda cildinizdeki farkı görünce gözlerinize inanamayacaksınız!

Organik bir gül suyu alın ve bir pamuğun üzerine döküp tüm cildinizde gezdirin.

Kahve telvesinden peeling yapabilirsiniz

Kahvenin bize birçok faydası var ve bu faydalarından biri de peeling etkisine sahip olması diyebiliriz. İçtiğiniz Türk kahvenizden geriye kalan telveyi kullanarak göz kenarları haricinde tüm yüzünüze sürün ve 10 dakika bekletin. Tanecikli bir yapı olması nedeniyle peeling etkisi yaratacak ve sivilcelerinizi azaltma konusunda size çok yardımcı olacaktır.

Yeşil çay ile yüzünüzü yıkayın

Yeşil çay antioksidan bir bitki olduğundan dolayı sivilcelere iyi gelen bir etkiye sahiptir.

Demlenmiş yeşil çayı soğutun ve pamuk yardımıyla yüzünüzü yeşil çayın suyu ile silin.

Çoğu insan hayatının belirli dönemlerinde sivilce sorunları ile karşı karşıya kalır. Ancak bu sorun hiçbir zaman kalıcı değildir.

Her sorun gibi aknenin de birçok çözüm yöntemi mevcuttur.

Doğru bir şekilde sorun tespit edildiğinde uygulanan tedavi yöntemleri etkisini gösterecek ve iyileştirecektir.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.