Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Deniz Oyuncağı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

3 Dakika

Uzun ve sıcak yaz günlerinde çocukların en sevdiği oyunlar arasında deniz ya da havuz kenarında oynadıkları oyunlar gelir. İşte bu zevkli anlarda çocuklara eşlik eden oyuncakları nasıl seçmeliyiz birlikte bakalım.

Tatil deyince yetişkinlerin olduğu gibi çocukların da aklına denizde geçirdikleri zevkli anlar gelir. Deniz tatilini seven ailelerde deniz kenarında oynanan oyunlar adeta tatille özdeşlemiştir. Hepimizin aklında çocukluğumuzda deniz kenarında yaptığımız kumdan kaleler, topladığımız deniz kabukları ile ilgili anılar mutlaka vardır. Üstelik sadece kum ve deniz değil bu oyunları oynarken bize eşlik eden oyuncaklarımızda unutamadığımız oyuncaklarımız arasında yer alırlar.

Çünkü mekanlar değişse de oyuncaklar tüm çocuklar için önemlidir. Ama işin içinde sıcak hava ve ıslak zemin olunca deniz kenarında çocuklarımızın oynayacağı  oyuncakların daha bir dikkatle seçilmesi gerektiği aşikardır.

Deniz Oyunlarının Faydaları

Tüm oyunlar gibi deniz kenarında, kumda ve su içinde oynanan oyunlar da çocukların gelişimi için  önemli katkı sağlar. Çocuklar açık havada doğrudan kumla, güneşle  ve suyla temas ederek oynadıkları oyunlar sayesinde hem bağışıklık sistemlerini kuvvetlendirirken hem de oynadıkları oyunlar ile kişisel gelişimlerini sağlarlar.

Uygun zamanda aldıkları güneş ışığı D vitamini sentezlerine önemli katkı sağlar. Bu da sağlıklı bir bağışıklık, kas ve iskelet  sistemi demektir.

Kendi başlarına ya da arkadaşları ile oynadıkları deniz oyunları çocukların ince motor becerilerinin gelişmesine, grup çalışmasını öğrenmelerine, kaslarının kuvvetlenmesine katkıda bulunur.

Çocukların problem çözme, olaylara farklı yaklaşımlar sergileyebilme yetenekleri artar.

Oyuncakların farklı renk ve farklı figürlerde olmaları onlara öğretmek istediğiniz hayvan isimleri ya da renkleri daha iyi algılamalarını sağlayacaktır.

Farklı renk ve belki de sevdiği animasyon karakterleri şeklinde ki oyuncaklar suyu çok sevmeyen çocukların bile suyu sevmesine katkıda bulunabilir

Ailecek birlikte geçireceğiniz tüm zamanlarda olduğu gibi deniz kenarındaki oyunlarla da aile içi iletişim artacaktır.

Tüm bu nedenlerle deniz kenarında çocuklarımızı uygun oyuncaklarla desteklersek hem tatil yaparak dinlenmelerini hem de kişisel gelişimlerini sağlayabiliriz.

Önce deniz oyuncakları nelerdir birlikte bakalım. Denize girerken takılan can simidi, kolluk, can yeleği gibi ekipmanlar, şişme botlar, havuzlar, su tabancaları, kamyon, vinç, kepçe, kova, kürek, tırmık gibi kumda oynayabileceği oyuncaklar, kum kalıpları, şişme toplar, frizbi, plastik gemiler ilk akla gelen oyuncaklar arasında sayılabilir herhalde. Bunların bir kısmı sadece deniz kenarında değil daha sonraki zamanlarda da çocuklara iyi birer oyun arkadaşı olabilirler. Tüm bu oyuncakların ortak noktalarına bakacak olursak deniz oyuncaklarının çoğu plastikten yapılır. Kullanılan malzeme çocuk sağlığına uygun kaliteli plastiktir. Her ürünün farklı gelişim düzeyine göre planlanmış farklı boyutları bulunur ve üzerlerinde uygun olan yaş grupları yazar. Genellikle kolay temizlenirler.

Peki uygun deniz oyuncağı nasıl seçilir?

Deniz oyuncaklarını seçerken ilk dikkat edilmesi gereken husus çocuğun yaşına uygun olmasıdır. Her oyuncağın üzerinde kullanımının uygun olduğu yaşlar mutlaka belirtilmiştir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken diğer bir noktada her çocuğun gelişiminin farklı olduğudur. Bu nedenle özellikle suyun içinde kullanılacak olan can simidi, kolluk, can yeleği gibi ekipmanlarda çocuğun gelişimi de göz önüne alınarak satın alınmalıdır.  Bu ekipmanın çocuğa uygun olmaması suyun içinde tehlikeli durumlara yol açabilir.

Deniz oyuncağı seçiminde dikkat edilecek bir diğer önemli nokta da oyuncağın yapıldığı malzemedir. Bu malzemenin kaliteli hammaddeden seçilmiş olması, herhangi bir zararlı ya da karsinojen madde içermemesi, suyla ve güneşle temasında istenmeyen maddelerin açığa çıkmaması önemlidir.

Deniz oyuncağını seçerken oyuncağın çıkabilen küçük parçalarının olmamasına da dikkat etmek gerekir. Böylece çocukların bu parçaları yutma tehlikesi ile karşılaşmaması sağlanabilir.

Aynı şekilde oyuncağın çocuğa dolanabilecek ip ve benzeri ekipmanlar içermemesine dikkat edilmelidir.

Standartlara uygun oyuncağın bir diğer özelliği de tabii ki suda batmaması olacaktır. Suda batan deniz oyuncakları onları almak isteyen çocuklar için farklı tehlikeler yaratabilirler.

Deniz oyuncağı seçiminde bunları sık sık sahile taşımanız gerekeceğinden hafif ve kolay taşınabilir olanları tercih edin. Belki de oyuncakları taşıma kolaylığı sağlayan setler halinde almayı tercih edebilirsiniz.

Deniz oyuncaklarının adı üstünde denizde ve deniz kenarında kullanılacağı düşünülerek su, kum ve güneşten zarar görmeyecek, yıpranmayacak oyuncaklar olması gerekir. Örneğin suyun içinde takılan kollukların darbelerden etkilenmesi, istenmeyen durumlar yaşanmasına neden olabilir.

Oyuncak seçiminde oyuncağın mutlaka oyuncak güvenliği ile ilgili uygulanan yasal mevzuata uygun olması gerekir. Yasal mevzuatta istenen tüm standartları karşılaması beklenir.

Deniz oyuncakları seçilirken tüm oyuncaklar gibi çocukların gelişimine katkısı olabilecek oyuncaklar arasından seçim yapılmalıdır. Oyuncağın pahalı olması değil, sağlık ve güvenlik koşullarını sağlayan, yaratıcılığı destekleyen oyuncaklar olması önemlidir. Çocukların oynarken aynı zamanda öğrenebilecekleri oyuncaklar tercih edilmelidir.

Tüm bunlara dikkat ederek aldığınız oyuncaklar ya da ekipmanlarla çocukların asla deniz kenarında yalnız kalmaması gerektiğini unutmayın. Çünkü çocukların ve suyun doğası çok değişkendir. İkisinin de ne zaman ne yapacağı hiç belli olmaz. O nedenle deniz kenarında gözünüzün üstlerinde ve çok yakınlarında olmaya dikkat etmek gerekir.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.