fbpx

HipoTiroid Hastalığında Beslenme

1 Dakika

Tiroid bezi boğaz önünde bulunan kelebek şeklindeki iç salgı bezidir. Az çalışmasına bağlı olarak kandaki T3 ve T4 değerlerinin çok düşük olması durumudur. Erkeklere nazaran kadınlarda daha sık görülmektedir. Beslenme ile ilişkisi yavaşlayan metabolizmayla birlikte kilo artışları ve kilo vermede sürecinde yaşanan zorluklardır.

Hipotiroidin en belirgin bulguları; yorgunluk, halsizlik, kas ve eklem ağrıları, yüz ve göz kapaklarında şişkinlik, saçlarda dökülme, ciltte kuruluk, iştah azalmasına karşın kiloda artış görülmektedir.

Hipotiroidi ile vücut ağırlığı arasındaki ilişki uzun süredir araştırılmaktadır. Tiroid bezleri metabolizmayı düzenlemektedir. Bazal metabolizma ise vücutta metabolik olayların sürdürülebilmesi ve organların işlevlerinin devam edebilmesi için kullanılan oksijen miktarı olarak tanımlanabilmektedir. Tiroid bezi yavaş çalışan bireylerin metabolizmaları düşük iken, hızlı çalışan bireylerin yüksek çıktığı düşünülmektedir.

Hipotiroidi hastalarının beslenmeleri genel anlamda kan değerlerine göre bir beslenme uzmanı tarafından hazırlanmış olmalıdır.

Yağsız et, tavuk tüketimi gerekli demir içeriği ve protein açısından önemlidir.

Omega 3 yağ asitleri açısından haftada 2-3 gün balık tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Kabızlık durumuna karşılık lifli besinler tüketilebilir.

Kurubaklagil tüketimi, tahıl grubu tüketimi önemlidir.

Selenyum minerali tiroid için önemlidir. Selenyum içeriği yüksek ; balık, karides, susam, mercimek, dana eti, mantar, çekirdek tüketilebilir.

Keten tohumu yüksek lif içeriği, E vitamini ve çinko minerali içerdiğinden tüketilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.
×

E-bültene Kayıt Ol!

E-Bültene buradan kayıt olabilirsiniz