fbpx

Diyet Kaçamakları Telafi Etme Yolları

1 Dakika

Kaçamaklar, zayıflama diyetlerinin olmazsa olmazıdır. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için takip edilen beslenme programlarının dışında küçük miktarlarda kaçamaklar yapılabilir. Üstelik bu kaçamaklar alışılan metabolizma hızının şaşırtılması için de önemlidir.

Diyette yasak yoktur. Sadık kalınması gereken porsiyonlar vardır. Unutulmamalıdır ki yasaklarla dolu diyetlerin uzun vadede başarı oranları düşüktür.

Gidilen davette yenilen minik bir dilim pasta veya bir pazar kahvaltısının biraz abartılmış olması diyetin bozulduğu anlamına gelmez. Kontrolü sağlamak ve tekrar beslenme programınıza dönmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Diyet kaçamağının ardından yapılması gerekenler;

Basit Karbonhidratlardan Uzak Durmak
Yapılan ufak bir kaçamağın diyeti bozmasına izin verilmemelidir. Özellikle bu dönemlerde basit karbonhidrat içeren (beyaz ekmek, makarna, pilav, mısır gibi) iştah artıran yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Bunlar yerine lif içeriği yüksek sebze yemeği + tam tahıllı ürünler içeren öğünler yapılmalıdır.

Kahvaltıyı Atlamamak
Çok yenildiği düşünülerek ertesi gün kahvaltıyı atlamak yanlış bir olgudur. Yapılan hafif bir kahvaltı yaşanabilecek hazım problemlerini ortadan kaldıracak ve gün içerisinde enerjik olmanızı sağlayacaktır.

Öğünleri Düzenlemek
Telafisi zor bir kaçamak yaptığınızı düşünüyorsanız öğle ve akşam yemeklerinizi salata, çorba ve az yağlı protein kaynakları ile toparlayabilirsiniz. Bir günlük akdeniz tarzı beslenme uygulanabilir.

Su Tüketmek
Maksimum metabolizma hızı için vücut suyunun dengede olması önemlidir. Güne su içerek başlamalı ve ortalama 2-2,5 litre su tüketilmelidir.

Ara Öğünleri Atlamamak
Düzenli olarak yapılan ara öğünler “Çok yedim!” denilerek bırakılmamalıdır. 3-4 saatten daha uzun süre aç kalmamaya özen gösterilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.