Beslenme Sağlık Sağlıklı Yaşam

Zayıflama Süreci ve Yo Yo Diyetleri

Diyet Nedir?

Diyet kelime anlamıyla; sağlığı korumak veya düzeltmek amacıyla uygulanan beslenme düzeni demektir. Kişi varlığını sürdürebilmek için alması gereken makro ve mikro besin ögelerini yeterli ve dengeli bir şekilde alarak sağlıklı bir şekilde beslenebilir.

Diyet yaparken bu besin gruplarından birinin veya birden fazlasının ihtiyaç aşırı tüketilmesi vücut yağlanmasını arttırarak fazla kilo ve obeziteye sebep olabilmektedir. Kilo artışıyla diyabet, kalp damar rahatsızlıkları, tansiyon gibi metabolik rahatsızlıklar oluşabilmekte ve yaşam kalitesini düşürmektedir. Diyet yapmanın en sağlıklı ve kalıcı yolu kilo kaybının yavaş sağlanmasıdır.

Sağlıklı Kilo Kaybı

Kaliteli bir yaşam sürdürebilmek için beden kitle indeksinin (BKI) 25 altında olmalıdır. Sağlıklı kilo için beden kitle indeksi kadar vücut yağ oranı da önemlidir. Bu oran yetişkin kadınlarda %30’nin, erkeklerde ise %20’nin üstüne çıkmamalıdır.

Kilo kaybı ile ilgili gündemde çok fazla kirli bilgi bulunmakta. Kısa sürede fazla kilo kayıpları vaad edilen hiçbir beslenme programı sağlıklı değildir.

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre; ideal kilo kaybı haftada 0,5 ile 1 kg arasında olmalıdır. Kalıcı kilo kaybını sağlamanın en sağlıklı yöntemi budur.

Sağlıklı kilo kaybı bireyin yaşı, cinsiyeti, işi, çevresel faktörler, metabolizması, beslenme tarzı ile doğrudan ilintilir. Kişinin beslenme programı bu faktörler göz önüne alınarak düzenlenmeli ve kalori kısıtlaması yapılmalıdır.

Yo Yo Sendromu

İnternet üzerinde yer alan pek çok diyet programı ile kısa süreli kilo kayıpları sağlanabiliyor fakat uzun vadede bu verilen kilolar tekrar geri alınıyor. Buna Yo-Yo Sendromu da denilmektedir

Yo yo sendromlarında kilolarıyla mücadele eden kişi sürekli olarak kilo alıp vermekte, çok düşük kalorili diyetler uygulayarak vücuduna ve metobolizmasına geri dönüşü olmayan zararlar verebilmektedir.

Çok düşük kalorili diyet yapanlarda, bir süre sonra yeme atakları meydana gelmekte ve yeme bozuklukları ile savaşılmaktadır.

Yo yo Sendromu Yaşamamak İçin;

Fazla kiloları ile ilgili bir beslenme ve diyet uzmandan destek alınabilir,
3 Ana öğün + ara öğünler şeklinde düzenlenen liste ile kan şekeri seviyesi sağlanabilir, açlık hissedilmeden beslenme programı benimsenmeli
Beslenme programlarında bütün besin ögelerinden faydanılmalı,
Su tüketimi, yapılacak egzersiz konusunda destek olunmalı
Beslenme programı aynı zamanda bir beslenme eğitimi olmalıdır, danışana zayıflama süreci ile ilgili detaylı bilgi verilmelidir.

Yorum