Beslenme Sağlıklı Yaşam

Sağlıklı kilo vermek için ipuçları – Prof Dr Murat Baş

Sağlıklı kilo vermek için ipuçları – Diyetisyen Prof Dr Murat Baş

• Meyve ve sebzelere odaklanın. Yüksek su ve posa içeriği sebze ve meyveleri sağlıklı birer ara öğün haline getirir. Et ve/veya tahıllı yemeklerinize sebze ekleyin. Yemeklerinizi hem daha doyurucu hem de daha besleyici hale getirin.

• Tükettiğiniz karbonhidrat türünü değiştirin. Beyaz ekmek, un, pirinç gibi basit karbonhidratlar yerine kepekli ekmek, tam tahıllı ekmek, tam tahıllı gevrek, esmer pirinç gibi kompleks karbonhidratları içeren besinlerin tüketimini tercih edin.

• Proteini eksik etmeyin. Proteinler hem tok kalmaya yardımcı hem de vücut kas kütlesinin korunumu için gereklidir. Fakat, hayvansal kaynaklı protein tüketirken yağ miktarına dikkat edilmelidir çünkü protein kaynakları genellikle yüksek doymuş yağ kaynaklarıdır.

• Daha çok su için. Alkol, soda ya da şekerli içecekler yerine su tüketirseniz günlük kalori alımınızı azaltabilirsiniz.

• Beslenmenizde çeşitlilik sağlayın. Unutmayın ki hiçbir hap sağlıklı dengeli beslenmenin yerini tutmaz. Hiç bir besin tüm besin öğelerini içermediği için besin çeşitliliğine önem verin.

SAFE SLIMMER Veg Carbo Blocker için yapılan söyleşiden alınmıştır.

sağlıklı kilo kaybı ipuçları

Yorum