Beslenme Sağlıklı Yaşam

Sağlıklı Kilo Verme ve Diyet – Diyetisyen Prof Dr Murat Baş

Neden bazı kilo kaybı programları başarılı olmaz?

Özellikle popüler diyetler ve hızlı kilo verdiren diyetler başarısızlıkla sonuçlanır, çünkü;

• Aç kalırsınız. Vücuda günlük alınması gereken (karbonhidrat, yağ, protein gibi) temel besin öğelerini kısıtlayan bir diyet sağlıksızdır. Vücutta bir çok eksikliğe neden olarak dengenin bozulmasını sağlarlar.

• Birkaç kilo verdikten sonra kilo vermeniz durur. Sağlıklı kilo kaybının önemli bir parçası da düzenli egzersizdir. Çok düşük kalorili bir diyet yaptıktan sonra verdiğiniz kilolar çoğunlukla su ve kas kaybı olmakta ve bir süre sonra vücut alışmakta kilo kaybı durmaktadır. Kilo kaybının devam etmesi için egzersiz şarttır.

• Kilo verirsiniz ama koruyamazsınız. Ciddi kalori kısıtlaması yapılan diyetler kısa süreli işe yarayabilir. Fakat, bu durum uzun sürmez ve verilen kilolar hızla geri alınır.

• Diyetten sonra daha hızlı kilo alırsınız. Günlük alınan kaloriyi kısıtlamak metabolizmayı yavaşlatır, bu da çok düşük kalorili diyetlerin bir diğer dezavantajıdır.

• Diyeti bıraktıktan sonra tekrar diyet yapmak için cesaretiniz kırılır. Çok düşük kalori diyetler temel besin öğelerini kısıtladıkları için uzun süre uygulanamaz, bıraktıktan sonra da tekrar kilo kazanılacağı için diyete güveniniz sarsılır, cesaretiniz kırılır.

• Kilo kaybından çok, para kaybedersiniz.

• Kendinizi toplumdan izole edilmiş, sosyal ortamlara ayak uyduramayan biri olarak görürsünüz. Bazı pratik, sağlıklı diyet stratejileri olmadan parti, düğün gibi sosyal ortamlarda kendinizi mutlu hissedemezsiniz. Eğer servis edilen yiyecek sizin bireysel diyetinizde yer almıyorsa ne yapacaksınız? Bunun cevabını bilmeli ve bazı diyet stratejilerini öğrenmelisiniz.

• Medyada vaat edilenlerin aksine halen ağırlık kaybetmediğinizi anlarsınız. Ticari olarak yürütülen bir çok diyet kampanyası cesaretinizi kırmasın yanıltıcıdır ve fazla kilo alımı olarak geri döner.

• Yaşam tarzı değişikliği: Kalıcı ağırlık kaybı sağlamak için yaşam tarzınızı değiştirin. Çeşitli diyetler kısa zamanda kilo vermenizi sağlasa da kalıcı kilo kaybı için yaşam tarzınızı ve besin seçiminizi değiştirmeniz gerekir.

• Destekleyiciler bulun: Kilo kaybında sosyal destek çok önemlidir. Grup desteği almak kilo vermeye ve yaşam boyu sağlıklı yeme alışkanlıkları kazanmaya yardımcıdır. Aile, arkadaş ya da tanımadığınız bir gruptan destek alabilir böylece cesaretinizi arttırabilirsiniz.

• Plan yapın ve bağlı kalın: Kendiniz için en uygun planı belirlerken, en doğru olana erişene kadar denemeye devam edin. Mutlaka kendinize uygun seçimler yapabilirsiniz. Örneğin günlük kalori alımınızı 100 kalori kısıtlamak bile yılda yaklaşık 5 kilogram kaybetmenizi sağlar. 1 şişe aromalı sodanın bile 150 kalori içerdiğini unutmayın. Özellikle şekerli içecekleri tüketirken miktarına dikkat edin.

• Yavaş kilo verin: Hızlı verilen kilolar yağ yerine çoğunlukla su ve kas kaybıdır. Fakat önemli olan vücut yağ yüzdesini azaltmaktır çünkü vücut yağ yüzdesinin fazlalığı olarak tanımlanan adipozite sağlığın bozulması ile ilişkilidir. Bu yüzden haftada 0.5-1 kg kaybetmeye çalışarak yavaş kilo verin.

• Motive olun ve böyle devam edin: Yazın en sevdiğiniz bikiniyi giyebilmek gibi belli bir amaca ulaşmak için kısa süreli yapılan, çok kısıtlayıcı diyetler işe yaramaz ya da daha fazla kilo ile geri döner. Bu yüzden kararlı olmalı, gerçekten istemelisiniz. Örneğin; yediklerinizi yazabileceğiniz bir günlük tutmakla başlayabilirsiniz. Kilo verdiğinizde nasıl görüneceğinizi ve sağlığınızın iyileşeceğini düşünerek de kendinizi motive edebilirsiniz.

SAFE SLIMMER Veg Carbo Blocker için yapılan söyleşiden alınmıştır.

kilo vermede başarı

Yorum