Beslenme Sağlık

Kurban Bayramında dikkat edilmesi gerekenler

Kurban Bayramında dikkat edilmesi gerekenler

Kurban Bayramında şeker ve et tüketimi artmaktadır. Özellikle kronik hastalıklara sahip ve risk grubunda olan kişilerin daha dikkatli beslenmesi önerilmektedir.

Kırmızı et, içerdiği amino asitler bakımından zengindir. Ancak, doymuş yağlar açısından da zengin olması kötü kolesterole neden olabilir. Bu yüzden dikkatli tüketilmesinde fayda var.

Kurbanların veteriner kontrolünden geçmesi ve hijyenik ortamlarda kesilmesi önemlidir.

Sakatat kısmı doymuş yağ açısından çok zengindir. Başta karaciğer ve diğer organlarda zararlı madde birikimi olacağından dikkat edilmesi gerekir. Kolesterol, kalp ve damar hastalığı riski taşıyanlar özellikle dikkat etmelidir.

Etler sindirimi zor olan besinlerdir. Hayvanlar hemen kesildikten sonra yenilmemelidir. Kesildikten sonra sert yapıda olan etin sindirimi oldukça zordur. Bu yüzden en az 24 saat buzdolabında dinlendirilmelidir. Mide ve bağırsak rahatsızlıkları olanlar bu hususa özellikle dikkat etmelidir.

Doğru ısıda saklamak ve doğru şekilde (buzdolabı, soğuk su altı, mikrodalga fırın) çözünmesini beklemek gerekir. Çözündükten sonra tekrar dondurulmaması gerekir.

Izgara ve haşlama gibi yöntemlerle pişirme tercih edilebilir. İlave yağların eklenmesi sakıncalı olabilir.

Sağlıklı ve huzurlu bayramlar dileriz…

Yorum