Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Protein Kaynağı: Yer Fıstığı

3 Dakika

Protein Kaynağı: Yer Fıstığı

Vitamin, mineral ve antioksidan deposu, protein kaynağı yer fıstığı beyinden cilde birçok faydasıyla favori kuruyemişiniz olacak!

Lezzetli ve gevrek tadıyla vazgeçilmez olan yer fıstığı, yüzyıllardan beri insanlığın tükettiği popüler yağlı tohumlardan biri. Yer fıstığı, sağlıklı ve zinde bir beden için oldukça önemli. Aslında yer fıstığı baklagiller ailesinin bir üyesi ancak Antep fıstığı, badem gibi yenilebilir kuruyemişlerin hemen hemen tüm özelliklerini taşır. Farklı bölgelerde farklı çeşitleri bulunan yer fıstığının farklı isimlerle anıldığı da bilinir.

Yer fıstığı, yerden bir ayak boyu kadar büyüyen küçük, dikotiledon bitkisinden elde edilir. İlk kez coğrafi keşifler sayesinde Orta Amerika’da bulunduğu ve buradan İspanyol kaşifler aracılığıyla dünyanın geri kalanına yayıldığı düşünülen yer fıstığı; ünümüzde Çin, Hindistan, Afrika ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygın olarak yetiştirilir ve ticari olarak da oldukça önemli bir pazara sahiptir. Yer fıstığı bitkisinin tohumunu ektikten sonra ürün elde etmek için yaklaşık 120 ila 150 gün beklenmesi gerekir. Hasat sonrası elde edilen yer fıstığı çekirdeği kâğıt gibi ince, kahverengi bir tabaka ile kaplıdır ve diğer baklagillerde de olduğu gibi
ikiye bölünebilir.

Yer fıstığı farklı türlere sahiptir ve türlere göre farklı görünüş biçimleri değişebilir. Örneğin; Bambara cinsi yer fıstığı, yuvarlak börülce gibi görünmeleri bakımından Amerikan cinsi yer fıstığından farklıdır. Bambara yer fıstığı, birçok Afrika bölgesinde tüketimi çok yaygın ürünlerinden biridir ve çok ihtiyaç duyulan protein, yağ ve bitkisel kaynaklı diğer temel besinleri sağlar.

Yer Fıstığı Tüketmek İçin 6 Neden!

• Enerji verir

Yer fıstığı enerji açısından zengindir, 100 gramında 567 kalori bulunur. Sağlıklı bir yaşam için gerekli olan yararlı besinler, mineraller, antioksidanlar ve vitaminler içerir. Yer fıstığının içerisinde bakır, manganez, potasyum, kalsiyum, demir, magnezyum, çinko ve selenyum gibi birçok mineral kaynağı bulunur. Zinde bir beden ve yorgunluktan uzak bir gün geçirmek için yer fıstığı tüketimi oldukça önemlidir. Enerjiye ihtiyacınız olduğunda bir avuç yer fıstığı ya da bir kaşık fıstık ezmesi tüketmek size ihtiyacınız olan enerjiyi verecek!

• Kolesterole iyi gelir

Yer fıstığı, yeterli düzeyde tekli doymamış yağ asitleri (MUFA), özellikle de oleik asit oluşturur. Bu sayede yer kötü kolesterolü düşürür, iyi kolesterol seviyesini ise artırır. Yani yer fıstığının kolesterolle ilgili rahatsızlıkları bulunanlar için eşsiz bir besin olduğu söylenebilir. Yine yer fıstığında bulunan tekli yağ asitlerinin kalp ve damar rahatsızlıklarına karşı etkili olduğu, felç riskini azalttığı araştırmalarda gözlemlenmiştir. Bu nedenle yer fıstığının kolesterole karşı etkili bir besin olarak tüketimi önerilir.

• Protein Kaynağı

Yer fıstığı iyi bir protein kaynağıdır; büyüme ve gelişme için gerekli olan kaliteli amino asitleri oluşturur. Et ve et ürünleri dışındaki protein kaynaklarına çoğu zaman gereken önem verilmez. Ancak vücudumuzun bitkisel proteine de ihtiyacı vardır. Üstelik yer fıstığı birçok hayvansal ürüne göre daha fazla miktarda protein içerir ve daha sağlıklı bir besindir. Yer fıstığı zengin bir protein kaynağı olması sebebiyle mutlaka tüketilmelidir. Özellikle sporcuların vazgeçilmezler listesinde başlarda yer alması gerekir.

• Mide Kanseri Riskini Düşürür

Yer fıstığı üzerine yapılan bilimsel araştırmalarda içeriğinde kansere karşı etkili antioksidan ve asit çeşitleri bulunduğu gözlemlenmiştir. Bu bileşiğin midede kanserojen nitrozamin oluşumunu sınırlayarak mide kanseri riskini azalttığı düşünülür. Bu nedenle mide kanseri için risk grubunda olanların yer fıstığı tüketmesi tavsiye edilir.

• Beyine Yararlı

Yer fıstığı, başka bir antioksidan olan resveratrol maddesi için mükemmel bir kaynaktır. Resveratrol maddesinin kanser, kalp hastalığı, dejeneratif sinir hastalığı, Alzheimer hastalığı ve viral / fungal enfeksiyonlara karşı koruyucu bir işlevi olduğu bilinir. Bu nedenle özellikle ilerleyen yaşlarda düzenli yer fıstığı tüketimi önemli bir takviye olacaktır.

• Cilde faydalı

Yer fıstığı çekirdekleri mükemmel bir E vitamini kaynağıdır; 100 g başına yaklaşık 8 g E vitamini içerir. E vitamini, cildi zararlı oksijensiz radikallerden koruyarak mukoza ve cilt bütünlüğünün korunmasına yardımcı olan güçlü bir yağda çözünür antioksidandır. Yani parlak ve sağlıklı bir cilde sahip olmanın yolu yer fıstığından geçiyor diyebiliriz!

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.