Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Suyunda Bile Şifa Var: Marul

3 Dakika

Salataların Vazgeçilmezi Marul

Yeşil salataların en çok kullanılan ürünü marul, yaprağından suyuna şifa dolu bir besin. Düzenli olarak tüketildiğinde vücut için oldukça faydalı olan marul cilt bakımınızın dahi bir parçası olmaya aday.

Dünyanın hemen her yerinde çiğ olarak salatalarda kullanılan, herkesin severek tükettiği marul vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin bir besin. İçeriğinde A, B, C, D, E vitaminleri ile bakır, çinko, demir, fosfor, iyot, kalsiyum, sodyum mineralleri bulunduruyor. Güçlü bir lif ve antioksidan kaynağı olan marul, saç ve cilt hastalıklarından kalp sağlığına kadar birçok açıdan faydalı.

Adını Yunancada yaprakları salata olarak yenen bir bitki olan lactuca sativa anlamında kullanılan maruli kelimesinden dilimize geçmiş olan marul, papatyagiller familyasına mensup. Avrupa, Asya ve Afrika’yı kapsayan geniş bir bölgede yetişen marul, yetiştiği bölgenin özelliklerine bağlı olarak renk, şekil, düz veya kıvırcık oluşu, göbek bağlayıp bağlamamasına göre farklılıklar gösterir. Toprak seçiciliği olmayan, sert-ılıman iklim bitkisi marul çok geniş bir coğrafyada üretilmekte. En fazla marul üretimi yapılan ülkeler Çin, ABD, Hindistan ve İspanya. Ülkemizde ise her bölgede yetiştirilebilen marul en çok Ege, Marmara ve Akdeniz Bölgelerinde üretiliyor. Göbekli marulda Adana ve Mersin; kıvırcık marulda Samsun ve Mersin; atom (iceberg) marulda ise Ankara ve Mersin en fazla üretim yapılan iller.

Marulun Faydaları

Kalp ve damar sağlığında:

Marul tüketildiğinde vücuttaki kötü kolesterol düşer, böylece damar tıkanıklığı riski önlenir. Marul aynı zamanda kalp sağlığı için önemli olan arter damarların duvarlarını korur, kalp krizi ve inme gibi hastalık ihtimallerinin de önüne geçmiş olur.

Kemik sağlığında:

Marul, K vitamini açısından oldukça zengindir. Kemik ve kas gelişimi için birebir fayda sağlar. Özellikle yaşı ileri kişilerde görülme riski yüksek olan kemik erimesine karşı koruyucu etki gösterir. Yine ileri yaşlarda görülen unutkanlık durumlarına karşı da etkilidir. Herhangi bir aksaklıkta beyinde hasara neden olan sinir hücrelerini güçlendirir, unutkanlık ve konsantre eksikliği gibi hastalıkların yaşanmasını önler.

Uyku sorunlarına karşı:

Marul içinde bulunan lakturium maddesi kolay uyumayı sağlayan melatonin hormonunu çoğaltır. Uykudan önce, akşam yemeklerinde tüketilen marul daha rahat uykuya dalmayı ve derin bir uyku uyumayı sağlar.

Kilo kontrolünde:

Güçlü bir antioksidan olan ve bolca şif içeren marul, kilo kontrolünde de oldukça etkili. İçeriğinde lateks adı verilen bir sıvı süt içerir, bu sıvının anti-mikrobiyal özelliğe sayesinde vücuttan iltihabın sökülmesini sağlar. Aynı zamanda idrar söktürücü ve ödem attırıcı etkisi de vardır. Diğer yandan metabolizmayı düzenleyerek yağ yakımını hızlandırır. Mide asidini düzenleyerek kramp, ülser ve reflü gibi sağlık sorunlarının yaşanmasını önler.

Cilt sağlığında,

E ve C vitamini bakımından zengin olan marul, cilt hücrelerini yeniler. Cildin uzun yıllar daha parlak ve canlı olmasını sağlar. Kan dolaşımını hızlandırarak, sivilce ve akne oluşumunu önler. Ayrıca, sıvı bakımından zengin olan marul, hem cildi nemlendirir hem de vücudun sıvı oranını dengeler. Ciltte yaşanan kızarma ve kaşınma gibi sorunlarda marul suyu ile 10 15 dakika boyunca masaj yapılması önerilir. Bu yöntem şiddeti azaltır. Düzenli içilen marul suyu sadece cildin değil saçların da daha parlak olmasını sağlar.

*Aşırı tüketimi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Alerjik bünyelerde sorun teşkil edebilir. Prostat büyümesi ve idrar rahatsızlıkları olanlar doktora danışmadan tüketmemeli. Göz rahatsızlıkları olan kişiler doktora danışmadan tüketmemeli.

*Yabani marul cilde tatbik edildiğinde cildin tahriş olmasına sebep olabilir. Yabani marulun sinir sistemine etkisi olabileceği için, ameliyatlardan iki hafta önce tüketiminin kesilmesi gerekebilir. Doğru tüketim için doktorunuza danışınız.

Kilo Vermenin Kolay Yolu: Marul Smoothie

Malzemeler:

2 adet kivi

5 adet ıspanak yaprağı

5 adet marul yaprağı

1 yemek kaşığı bal

Hazırlanışı:

Kivilerle ıspanak ve marul yapraklarını iyice yıkayın.

Kivileri soyup ikiye böldükten sonra marul ve ıspanak yaprakları ve balla birlikte mutfak robotuna koyun.

Yüksek hızda robottan geçirin ve büyük bir bardakta servis edin.

İsterseniz, içmeden önce süzgüden geçirebilirsiniz.

 

Besin Değeri 100 gramda % Günlük Değer *
Kalori 16 kcal % 0.8
Karbonhidrat 1.7 g % 0.6
     Lif 1.3 g % 5.2
Protein 0.9 g % 1.8
Yağ 0.2 g % 0.3
     Kolesterol 0.0 mg % 0.0
A Vitamini 260.0 IU % 5.2
C Vitamini 24.0 mg % 40.0
Potasyum 280.0 mg % 8.0
Kalsiyum 36.0 mg % 3.6
Demir 1.1 mg % 6.1

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.