Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Ödemlerden Kurtulmanın Yolu Beslenmeden Geçiyor

3 Dakika

Ödem kısacası vücudun su tutmasıdır. Genel olarak vücuda zararı olan bir durum olmasa da kilo vermek isteyenler ve aktif olarak spor yapan insanlar için önemli.

Vücudun su tutması şişkinlik yaratır. Bu sebeple başta karın bölgesi olmak üzere daha ince görünmek için ödemlerden kurtulmak gerekiyor. Ödem atma yöntemlerinden en kolayı ise ödem söktürücü besinleri hayatımıza sokmak. Tabii öncesinde vücudumuzdaki ödemin nedenini keşfetmemiz lazım.

Ödem neden olur?

​​​​Ödem, vücuttaki kılcal damarların sıvı sızdırması sonucu ortaya çıkar. Küçük kan damarlarından sızan bu sıvı, damar çevresinden bulunan dokularda birikir ve vücutta şişlik oluşmasına sebep olur. Genel olarak ödem, vücuttaki fazla sıvıyı tutan tuzun atılamamasından kaynaklanır. Tuzun atılmama sebepleri ise hafif ödemler için şu şekilde sıralanabilir;

  • Fazla tuzlu yiyecekler tüketmek
  • Uzun süre hareketsiz kalmak, hep aynı pozisyonda durmak
  • Kadınlarda regl döneminde görülen hormonal değişiklikler
  • Gebelik
  • Yüksek tansiyon ilaçları, steroidler, östrojenler ve bir grup diyabet ilaçlarının düzenli kullanımı

Ödemin belirtileri nelerdir?

Genellikle dokularda, özellikle kol ve bacaklarda, cilt altında şişlik olarak ortaya çıkan ödemin diğer belirtileri ise şu şekildedir;

  • Gergin ve normalden parlak bir cilt
  • Vücuttaki şiş bölgelere baskı yapıldığında çukur oluşması
  • Karın bölgesinde fazla büyüme

Bu belirtiler genellikle hafif ödemi işaret etmekle birlikte yine de önlem almakta fayda var. Dikkat etmenize ve ödeme neden olacak durumların ortadan kaldırılmasına rağmen şişkinlik hali devam ediyorsa dikkat edilmeli. Ödem belirtilerinin yanı sıra nefes darlığı, solunumda güçlük ve göğüste ağrı gibi şikayetler hızlı tedavi gerektiren akciğer ödemine işaret ediyor olabilir. Acil tedavi gerektiren akciğer ödemi için bir doktora görünerek doğru tedavi yöntemi öğrenilmeli.

Ödem Atmaya Yardımcı Besinler

Hafif ödem durumlarında doğru besinleri tüketerek şişkinlikten kurtulmanız mümkün. Günlük beslenme düzeninizden tuzlu ve yağlı yiyecekleri çıkarıp, doğru besinleri koyarak ödem sorununuzu çözebilirsiniz.

Muz

Muzun diyet listelerinde yer alması, sporcuların favori meyvesi olması boşuna değil. Doğal şeker ve potasyum kaynağı olmasının yanında ödem atmaya da yardımcı oluyor.

Nar

Nar, meşhur bilmecedeki gibi bir tanesinde binlerce fayda bulunan bir meyve. Antioksidan kaynağı olması ve içerdiği enzimlerle ödem atmak için iyi bir tercih.

Ananas

Ananas içerdiği yüksek lif oranıyla ödem atmak isteyenlerin ilk tercihlerinden biri. Yiyerek, suyunu içerek ya da kürlerde kullanarak şişkinliklere karşı lezzetli bir seçenek yaratabilirsiniz.

Yeşil Çay

Ödem atmanın en popüler yollarından biri de yeşil çay içmek. Ödem söktürücü özelliğinin yanında kafein ve kateşin içermesi nedeniyle yağ yakımına da yardımcı oluyor. Ancak günlük tüketimini belirli bir miktarın üzerine çıkarmamaya dikkat etmelisiniz.

Maydanoz

Salatalarda, yemeklerde ve tek başına tüketmeyi çok sevdiğimiz maydanoz da ödem söktürücü besinlerden biri. Ödem atma kürü tariflerinizde maydanoz suyuna da yer verebilirsiniz. Yarım demet maydanoz ile yarım limonu blenderdan geçirip suyunu çıkardıktan sonra, sabahları aç karna tüketmeniz yeterli.

Salatalık

Düşük kalori oranı, yüksek su miktarı ve mideyi rahatlatıcı özelliğiyle salatalık tüketmek de ödem atma yöntemleri arayanların arayışlarına cevap oluyor. Salatalığı suyun içine atarak tüketmek de oldukça sevilen bir yöntem. Gün içinde tüketeceğiniz suyun içine bir salatalık, birkaç adet nane yaprağı ve çubuk tarçın ekleyerek hem su içmeyi daha keyifli hale getirip hem de ödemden kurtulabilirsiniz.

Yoğurt

İçerisinde bulunan probiyotikler sayesinde ödemlerin en büyük düşmanlarından olan yoğurt da ödem atmaya yardım eden besinler denince ilk akla gelmesi gerekenlerden. Özellikle yağsız yoğurt kilo vermek isteyenler için harika bir alternatif.

Su

Ödem atmak için çok uzaklara bakmaya gerek yok, hemen yanı başımızda bir mucize bizleri bekliyor: Su! Her gün yeterli miktarda su tüketmenin binlerce faydasından biri de ödem atmaya yardımcı olması. Günde 2,5 litre su tüketerek ödemden çok daha hızlı kurtulabilir, su içmeyi unutuyorsanız hatırlatıcı uygulamaları kullanabilirsiniz.

Ödem nasıl tedavi edilir?

Uzun süren ve alınan önlemlere rağmen geçmeyen ödem durumlarında mutlaka bir doktora başvurulması gerekir. Ödem tahmin edilenden daha ciddi sorunlara işaret edebileceğinden, basite indirgemeyip önlem alınması gerekir. Özellikle kronikleşen durumlarda ödeme neden olan durum tespit edilip, tedavi uygulanmalıdır. Sürekli olarak vücuttan su ve tuz atıcı maddeleri kullanarak tedavi olmaya çalışmak sıvı elektrolit bozukluklarına ve hastanın zarar görmesine yol açabilir. Kontrolsüz olarak idrar söktürücü ilaçları doktor kontrolü olmadan kullanmak, vücuttan fazla sıvı kaybıyla birlikte başta sodyum ve potasyum olmak yararlı maddelerin de atılmasına neden olur.

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.