Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Asya’nın Mucize Baharatı: Köri

2 Dakika

Asya mutfağından tüm dünyaya yayılan köri Pakistan ve Hindistan mutfaklarının başlıca baharatlarından biri. Birçok yemek sosunda kullanılabilen köri birçok farklı baharatın karışımıyla oluşur. İçeriğinde zencefil, sumak, zerdeçal, kimyon, karanfil, kişniş gibi baharatlar bulunan köri, A vitamini, B vitaminleri, K vitamini, E vitamini ve C vitaminin yanında kalsiyum, magnezyum, fosfor, çinko, manganez, bakır ve selenyum açısından da zengindir.

– Köri içeriğindeki çeşitli baharatlar sayesinde yağ yakımını hızlandırıcı etki gösterir. Diyet sürecinde yemeklere eklenerek metabolizmayı hızlandırıcı olarak kullanılır ve tokluk hissi sağlar. Tabii eklendiği yemeğin de kalorisine dikkat etmek şartıyla… Kalori hesabı yapanların köriyi kalorisi yemeklere eklemek yerine çay olarak tüketmesi zayıflama sürecini hızlandırmak için daha çok tavsiye edilir.

– Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkili bir baharattır. Alternatif tıpta suyun içine atılıp tüketilmesiyle soğuk algınlığı ve mevsimsel enfeksiyonlara çözüm olarak kullanılır.

– İçeriğinde hem zencefil hem de zerdeçal bulunan köri, bu iki baharat sayesinde sindirim sisteminin düzenlenmesine destek verir. Mideye de iyi gelen bu baharat birçok mide rahatsızlığının tedavisinde de destekleyicidir.

– İltihap önleyici özelliği vardır. İçeriğinde bulunan birçok farklı baharat çeşidi sayesinde özellikle eklem iltihaplarına iyi geldiği bilinir.

– Hafızayı güçlendirici özelliği olan bir baharattır. Özellikle ilerleyen yaşlarda karşılaşılan alzheimer hastalığına karşı destekleyici tedavi olarak önerilir.

– Körinin içeriğinde kakule ve fesleğen de bulunur. Bu iki baharat sayesinde köri, kalp hastalıklarına da iyi gelir. Aynı zamanda köride bulunan lif de kolesterol yönetimine yardımcı olabilir.

– Toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Özellikle sigara kullananların köri tüketmesi tavsiye edilir. Çünkü içeriğinde bulunan krosin isimli madde toksinleri vücuttan atarak sigaranın zararlarını azaltır.

– Eski dönemlerde karaciğer rahatsızlıklarının tedavisinde kullanıldığı bilinir. Karaciğer hastalıklarına karşı önleyici olarak tüketilmesi tavsiye edilir.

– Yağlı ve karbonhidrat ağırlıklı yemeklerle birlikte tüketildiğinde sonrasında yaşanacak şişkinlik, hazımsızlık, mide ağrısı gibi rahatsızlıkların önüne geçer.

– Oldukça güçlü bir antioksidan olan köri, bu özelliği ile kanserli hücrelerin de çoğalmasını önleyici özellik gösterebilir. Yapılan çalışmalar, körinin vücuda girdikten sonra 24 saat içinde mutasyona uğrayabilecek hücreleri temizlediğini ve tümör oluşumunu azalttığını göstermiştir.

– Köri vücuda olan onlarca faydasının yanı sıra cilt için de oldukça faydalıdır. Özellikle zeytinyağı ile bir araya gelerek tam bir güzellik iksiri olur. Bir miktar körinin zeytinyağı ile karıştırılarak cilt maskesi olarak kullanılmasıyla ışıl ışıl ve oldukça canlı görünen bir cilde kavuşabilirsiniz. Tabii öncesinde bir alerjiniz olmadığından emin olun…

Hindinin En Lezzetli Hali: Köri Soslu Hindi

Sofralarınıza Asya lezzetini getiren köri, oldukça fazla yemekle bir araya gelebilen bir baharattır. Et yemeklerinden çorbalara birçok yemeğe lezzet katan bu mucizevi baharat özellikle beyaz et yemeklerine çok yakışır.
Hindinin ise belki de en güzel hali köriyle olur…

Malzemeler

Zeytinyağı
2-3 kaşık süt
2 diş sarımsak
Yarım kilo kuşbaşı doğranmış hindi eti
1 adet soğan
1 yemek kaşığı köri
200 ml sıvı krema
Tuz, karabiber, pul biber

Hazırlanışı

Kuşbaşı doğranmış kemiksiz hindi eti, zeytinyağı, süt, sarımsak ve baharatlarla karıştırılır. Kapalı bir kabın içinde en az iki saat dolapta marine olması beklenir. Marine edilmeden pişirilen hindi eti çok sert olacağı için bu işlem çok önemli.

Ardından, uygun yapışmaz bir tavaya zeytinyağı alınır ve kızdırılır. Daha sonra marine edilmiş hindi etleri yavaş yavaş, yağın soğumasına izin vermeden, tavaya alınır. Rengi dönene kadar kavrulur. Üzerine piyazlık doğranmış soğanlar eklenir ve bir süre daha kavrulur.
Bir tarafta da bir yemek kaşığı köri, 2 yemek kaşığı zeytinyağı ile açılarak etlerin üstüne eklenir. Son olarak tuz ve sıvı kremada eklenip karıştırılır. Birkaç dakika kreması çekilene kadar daha ocakta kalır. Kremasını çeken köri soslu hindiniz servise hazır.

Besin Değeri 100 gramda % Günlük Değer *

Kalori 325 kcal % 16.3
Karbonhidrat 55.8 g % 18.6
Lif 53.2 g % 212.8
Protein 14.3 g % 28.6
Yağ 14.0 g % 21.6
Kolesterol 0.0 mg % 0.0
A Vitamini 19.0 IU % 0.4
C Vitamini 0.7 mg % 1.2
Potasyum 1170.0 mg % 33.4
Kalsiyum 525.0 mg % 52.5
Demir 19.1 mg % 106.1

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.