Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Kestanenin Faydaları

3 Dakika

Kış mevsimi gelince sokakları süsleyen kestane arabalarına, yükselen o kokuya, kestanenin içimizi ısıtan lezzetine hepimiz aşinayız. Peki, kestanenin bizim için ne kadar faydalı olduğunu biliyor musunuz?

Havalar soğumaya başlar başlamaz sokaklarda görmeye başladığımız kestaneciler, adeta kış mevsimin bir geleneği gibidir. Herkesin severek tükettiği, birçok yemek ve tatlıda kendisine yer bulan kestane diğer yemişlerin aksine yüksek nişasta ve su içerir. İçeriğinde nişasta, lif, protein, potasyum, fosfor, kalsiyum gibi mineraller ve B1, B2 ve C vitaminlerini bulunan kestane oldukça doyurucu bir besindir. Ancak 100 gram kestane 176 kalori enerji sağlamaktadır, bu sebeple dikkatli tüketilmesi gerekir. Güçlü bir antioksidan kaynağı olan kestanede yüksek oranda demir de bulunur.

– Karbonhidrat içeriğinin yüksek olduğu bilinen kestanenin içeriğindeki karbonhidrat kompleks olduğu için vücut tarafından oldukça yavaş emilir. Kompleks karbonhidratların lif oranları da yüksektir, bu sebeple basit karbonhidratlar olarak bilinen gruptaki yiyecekler gibi kan şekerini yükselterek; diyabet ve kalp-damar hastalıklarına neden olmazlar.

– Önemli bir antioksidan olduğu bilinen kestane, aynı zamanda C vitamini açısından da oldukça zengin bir yemiştir. Bilindiği üzere C vitamini beyaz kan hücrelerinin üretimini artırırken, bağışıklık sistemini de güçlendirir. Vücudun direncini artırarak hastalıklara karşı savaşmasına yardımcı olur.

– Erken yaşlanma belirtileriyle savaşan kestane, özellikle yaşlılıkla birlikte başlayan hafıza sorunlarına karşı oldukça etkindir.

– Lif açısından çok zengin olduğu bilinen kestane bağırsak hareketlerini tetikleyici etki gösterir. Özellikle kabızlık durumunda, bağırsak hareketlerini düzenler ve buna bağlı rahatsızlıklar önler. Vücuda alınan yüksek oranda lif, aynı zamanda diğer besinlerdeki vücut için faydalı malzemelerin fazla emilmesine de yardımcı olur.

– Kestanenin kan basıncının düzenlenmesinde de etkili olduğu bilir. İçeriğinde bulunan potasyum, vücuttaki suyun hareketini kontrol ederken damarların genişlemesini de sağlar. Böylece kan akışını artıran ve daralmış kan damarlarının açılmasını da etkileyen potasyum atardamarlardaki gerilimi serbest bırakır. Böylece kalp krizi ve felç riski azalır.

– Kestanede bulunan potasyum, aynı zamanda beyne kan akışını artırarak sinir sisteminin daha iyi çalışmasına destek olur ve konsantrasyonu artırır.

– Kompleks karbonhidrat olduğu bilinen kestane vücuda enerji salar ve hâlsizliğe karşı iyi gelen bir yemiştir. Özellikle havaların soğuduğu kış mevsiminde, kendinizi daha yorgun hissettiğinizde kaybettiğiniz enerjiyi geri kazanmak ve zihinsel yorgunluktan kurtulmak için kestane tüketilebilir.

– Kestane yüksek kalorisi nedeniyle diyet listelerinde çok yer almasa da enerji verici özelliğiyle diyet sürecinde de ölçülü olarak tüketilebilir. 120 gramlık kestane 200 kaloridir, bu da bir ara öğününüzde rahatlıkla tüketip enerji dolabileceğiniz anlamına gelir.

– Kestane yağı da kendisi gibi oldukça faydalıdır. Özellikle cilt kusurlarını önlenmesinde oldukça etkili olduğu bilinen kestane yağı cilt lekelerinin ve yara izlerinin giderilmesinde kullanılır. Aynı zamanda eklem ve romatizma ağrılarına iyi gelir ve vücuda sürüldüğünde kan dolaşımını hızlandırır. Böylece stres ve yorgunluğa da iyi gelir.

Besin Değeri 100 gramda % Günlük Değer *

Kalori 176 kcal % 8.8
Karbonhidrat 39.3 g % 13.1
Lif 3.3 g % 13.3
Protein 1.0 g % 2.0
Yağ 0.9 g % 1.4
Kolesterol 0.0 mg % 0.0
A Vitamini 24.0 IU % 0.5
C Vitamini 37.4 mg % 62.3
Potasyum 486.0 mg % 13.9
Kalsiyum 25.0 mg % 2.5
Demir 0.9 mg % 5.2

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.