Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Avokadonun Faydaları

3 Dakika

Yaklaşık 7.000 yıl önce Güney Meksika ve Kolombiya’da ortaya çıktığı tahmin edilen avokado, 16. yüzyıldan itibaren yaygın olarak tüketilir. Bu kadar uzun yıllar insanlık tarihinin bir parçası olan ve şifalarıyla sıkça tüketilen avokado, ülkemizde ise son yıllarda giderek daha popüler hâle gelmiştir. Son yıllarda diyet listelerinin yıldızı haline gelen avokado sadece kilo vermek için değil, zengin içeriği nedeniyle sürekli tüketilmesi gereken bir besindir.

A, B, C, E, K vitaminleri ile bakır, demir, fosfor, kalsiyum, magnezyum, potasyum mineralleri bakımından zengin olan avokado, protein bakımından da en zengin meyvelerden biri. Günlük beslenme düzeninize katmanız gereken avokadonun sağlık için birçok faydası vardır.

• Kalp ve damar sağlığında etkili

Avokado içeriğinde bulunan beta-sitosterol sayesinde kolesterolün dengelenmesini ve belli bir seviyede kalmasını sağlar. Düzenli tüketildiğinde damar sertliğine karşı yardımcı bir besin olan avokado aynı zamanda aynı zeytinyağı gibi tekli doymamış oleik asit bakımından zengindir. Böylece kalp sağlığı üzerinde oldukça etkili olur.

• Mideye iyi geliyor

B6 vitamini açısından oldukça zengin olan avokado, bu içeriği sayesinde kusma ve bulantıyı azaltıcı etki gösterir. Özellikle hamilelik dönemindeki sabah bulantılarına iyi gelebilir ancak hamilelerin tüketmeden önce mutlaka doktorlarına danışmaları gerekir.

• Kilo vermeye yardımcı

Kalp sağlığına iyi geldiği bilinen avokadonun içerdiği doymamış tekil yağlar vücut için çok faydalı olmanın yanında uzun süreli tokluk hissi de yaratır. Oleik asit içeriği sayesinde kişinin beyninde tokluk hissi yaratan merkezi aktive eder. Sabah kahvaltısında tüketilen avokado gün boyunca tok hissetmenizi daha az kalori almanızı sağlar. Aynı zamanda avokado lif açısından oldukça zengindir ve karbonhidrat oranı düşüktür. Diğer meyvelere oranla çok daha şeker içerdiği için de kan şekeri kontrolüne yardımcı olur.

• Göz sağlığında etkili

Avokadonun içeriğinde neredeyse diğer tüm meyvelerden daha fazla miktarda lutein bulunur. Lutein sayesinde göz sağlığı üzerinde etkili olan avokado özellikle ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilecek katarakt rahatsızlığının önüne geçmekte görev alır.

• Sindirim sistemini düzenliyor

Lif oranının yüksek olduğu bilinen avokado bu özelliği ile sindirim sisteminin düzenlenmesine yardımcı olur. Yüksek lif oranı sayesinde bağırsaklarda bulunan sağlığa faydalı bakterileri besler ve kabızlığı önler.

• Kemik sağlığını destekler

Günde yarım avokado tüketmek kişinin günlük K vitamini ihtiyacının yaklaşık yaklaşık %25’ini karşılar. Kemiklerin sağlığını korumak için gerekli olan K vitamini, kalsiyum emilimini artırdığı gibi idrarda kalsiyum atılımını azaltır. Aynı zamanda lutein ve zeaksantin açısından oldukça zengin olan avokado kıkırdak yaralanmalarına karşı da etkilidir. Tüm bu özellikleriyle kemik erimesi (osteoporoz) hastalığı olanlar için çok faydalı olduğu söylenebilir.

• Cilt bakımında etkin

Avokadoda çokça bulunduğu bilinen C ile E vitaminleri cilt dokularının yenilenmesi ve onarımı için gerekli vitaminlerin başında gelir. C vitamini cilt için gerekli bir protein olan kolajen oluşumunu desteklerken E vitamini de cildin nem dengesinin sağlanmasına yardımcı olur. Cilt kuruluğu ve lekelerine karşı etkili olduğu gibi yaşlanmaya bağlı belirtileri de azaltır. Avokado aynı zamanda saç bakımında da ekilidir. Özelliklere kuru ve yıpranmış saçlara nemlendirici ve parlatıcı olarak önerilen avokado saç bakımı için en uygun yağlardan biridir.

• Erken yaşlanmanın belirtilerini durduruyor

Vücuttaki toksik maddeleri etkisiz hale getiren avokado, yaşlılığın ilk belirtilerini ortaya çıkaran zararlı maddelerin etkisini de yok eder. Erken yaşlanma belirtilerine karşı düzenli avokado tüketilmesi önerilir.

• Bağışıklığı güçlendiriyor

Avokado, kandaki alkali dengesini korurken kırmızı kan hücrelerini de etkiler ve bağışıklık sistemi üzerinde oldukça etkili olur. Vücudun savunma mekanizmasının düştüğü dönemlerde tüketilmesi tavsiye edilen avokado aynı zamanda demir açısından da oldukça zengindir.

*Her besin gibi fazla tüketilmesi halinde zararları olabilecek avokadonun genellikle, gebelik ve emzirme sürecinde tüketilmeden önce mutlaka doktora danışılması önerilir. Ayrıca, astım, alerjik astım, kolesterol sorunu, karaciğer rahatsızlığı olanlar da doktora danışmadan tüketmemelidir. Alerjik tepkimelere neden olabileceği bilinen avokadonun doğru tüketimi için doktorunuza danışınız.

Besin Değeri 100 gramda % Günlük Değer *

Kalori 143 kcal % 7.2
Karbonhidrat 4.4 g % 1.5
Lif 9.7 g % 38.8
Protein 0.6 g % 1.2
Yağ 11.5 g % 17.7
Kolesterol 0.0 mg % 0.0
A Vitamini 12.0 IU % 0.2
C Vitamini 8.5 mg % 14.2
Potasyum 370.0 mg % 10.6
Kalsiyum 10.0 mg % 1.0
Demir 0.1 mg % 0.8

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.