Kepek Sorunu İçin Çözüm Önerileri

2 Dakika

Saçlarınıza özen gösteriyor, her türlü bakımı yapıyor ama yine de kepekten kurtulamıyor musunuz? Endişe etmenize gerek yok. Sizin durumunuzda olan pek çok insan var ve hemen hepsi kepek sorununu ortadan kaldırmak için arayış içinde…

Dış görünüşünüze zarar veren, kıyafetlerin omuzlarına dökülerek dikkat çeken ve saçlara bakıldığında hoş olmayan görüntüler yaratan kepekten kurtulmak için tercih edebileceğiniz birçok yöntem var.

Biz de bu yöntemlerden 5 tanesini sizin için listeledik.

Not: Kepek sorununu ortadan kaldırmak için kendinizce adımlar atmış olabilirsiniz ama uzun süreli devam eden kepek sorunundan mustaripseniz, kepek şampuanı kullandığınız 1 ay sonunda kepekten kurtulamadıysanız, çok fazla düzeyde kepeğiniz varsa ve kafa derinizde kızarıklık görüyorsanız ya da kaşınma yaşıyorsanız, aşağıdaki kepek sorunu çözüm önerilerini uygulamadan önce doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Kepek Neden Oluşur?

Kepek sorunu için sunduğumuz çözüm önerilerine geçmeden önce “Kepek neden oluşur?” sorusuna cevap aramalıyız. Belki de bu sayede neden kepek oluştuğunu tespit edebilecek ve basit önlemler alarak kepek sorununuzdan kurtulacaksınız.

İşte kepeğe neden olan etkenler:

  • Cildinizin sık sık kuruması
  • Stresli bir yaşam tarzı
  • Güneş ışığına çıkmamak
  • Sağlıksız ve dengesiz beslenmek
  • Saç spreyi, saç jölesi ve köpük gibi ürünleri yoğun kullanmak
  • Cilt hastalığına sahip olmak

Kepeğe etken olabilecek temel unsurlar bunlardır. Ama kişiden kişiye kepeğin oluşma sebebi de farklılık gösterebilmektedir. Dediğimiz gibi uzun süreli devam eden kepek sorununda en iyi yöntem doktora gitmektir.

Eğer ki yeni başlayan kepek sorununu çözmek istiyorsanız, o zaman aşağıdaki önerilerimizi dikkate alabilirsiniz.

Stresten Olabildiğince Uzak Durun

Stres, kepek oluşumunu tetikleyen unsurlardan bir tanesidir. Aslında stresten uzak durmanızı, sadece kepek sorunundan kurtulmanız için değil, size vereceği her türlü zarardan korunmanız için de tavsiye ediyoruz. Bildiğiniz gibi kepeğin ve daha birçok şeyin tetikleyicisi, yoğun stresli bir hayat yaşamaktır.

Tüm bunları göz önünde bulundurarak stresi hayatınızdan olabildiğince uzaklaştırırsanız – eğer kepek sorununuz stres kaynaklıysa – kepek sorunundan kurtulabilirsiniz.

Kepeğe Karşı Etkili Şampuan ve Saç Kremi Kullanın

Kepek sorununu ortadan kaldırmada etkili bir diğer yöntem de, kepeğe karşı etkili bir şampuan ve saç kremi kullanmaktadır. Kepekli saçlara özel olarak üretilen bu şampuan ve saç kremleri, 1 ay ya da daha kısa zaman diliminde kepekten kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Doğal yöntemlere geçiş yapmadan önce kepeğe karşı etkili şampuanlara ve saç kremlerine bir şans tanımalısınız.

Doğal Yağların Gücünden Faydalanın

Kepek sorununda tercihiniz şampuandan yana değilse ya da şampuan kullanıp istediğiniz sonucu alamadıysanız, doğal yağların gücüne sıra gelmiş demektir. Doğal yağ deyince hepimizin aklına ilk zeytinyağı gelir. Tabii ki de listemizde zeytinyağı var. Buna ek olarak çay ağacı yağı ve lavanta yağı da kepek sorunuyla mücadelenizde destekçileriniz olacaklar.

Bu yağlardan kullanmayı tercih ettiğinizi duşa girmeden ortalama 25-30 dakika önce saçınıza uygulayın ve duşa girdiğinizde dikkatli bir şekilde masaj yapar gibi saçlarınızı ovalayarak temizleyin.

Sulandırılmış Sirkeyle Saçlarınızı Durulayın

Not: Saçınızda kızarıklık veya yara varsa, sirke ya da diğer yöntemleri uygulamadan önce mutlaka doktorunuza başvurmaktır.

Sirkenin kepeğe iyi geldiği uzun zamandır bilinen bir gerçek… Ama saçlarınıza sirkeyi direkt olarak değil de suyla seyreltip uygulayın. Özellikle de elma sirkesi, saç derisiyle uyumlu değerleri sayesinde kepek için son derece etkili bir çözüm yolu olabilir.

Saç Jölesi ve Saç Köpüğü Kullanımına Ara Verin

Saç jölesi, saç köpüğü ve saç spreyi gibi saç bakım ürünleri, kepek sorununda tetikleyici unsurlar olabilir. Eğer ki yukarıda yer alan yöntemleri uygulamaya geçmeden önce basit adımlar atmak istiyorsanız, bu saç bakım ürünlerini kullanmaya bir süre ara verin.

Baktınız ki kepeğiniz azalıyor; bu ürünleri hayatınızdan çıkarmak en doğru tercih olabilir ama bunu istemiyorsanız, kullanım sıklığınızı azaltmaya giderek kepek sorununu hayatınızdan çıkarabilirsiniz.

Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.