Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.

Doğal Deodorant Kullanmanın Avantajları

3 Dakika

Deodorant, ister sahada ter atıyor olun, ister sadece gününüze devam ediyor olun, çoğu insanın kişisel hijyen rutinlerinin önemli bir parçasıdır. Bununla birlikte, mağazadan satın alınan birçok deodorant, cilt tahrişine neden olduğu ve hatta sağlık riskleri oluşturduğu bilinen kimyasallar içerir. Sorunun çözümü ise genellikle doğal deodoranttır. Neden doğal deodoranta geçmeniz gerektiğini öğrenmek için avantajlarına göz atın!

Terlemek Normaldir!

Doğal deodorant kullanmanın en büyük nedeni, hala olması gerektiği gibi terlemenizdir. Terleme, vücut ısınızı düzenlemenize ve sisteminize giren toksinleri serbest bırakmanıza yardımcı olur. Kimyasal yüklü geleneksel deodorantlar, gözenekleri tıkama ve vücudunuzun ihtiyaç duyduğu şekilde terlemesini zorlaştırma eğilimindedir. Organik deodorantlar ise doğal bakterilerin ciltteki tuz ve suyla karışmasını engelleyerek kokuyu önlemeye yardımcı olurken, vücudunuzun olması gerektiği gibi terlemesini sağlar!

Kokuyu Doğal Olarak Durdurur

Vücut kokusuna neden olan ter değil, cildinizde zaten var olan bakterilerle birleşen terdir. Vücudunuzda iki tip ter bezi vardır: cildinizin yüzeyine sıvı salgılayan ekrin bezleri ve koltuk altlarınız gibi çok sayıda kıl folikülü olan bölgelerde gelişen apokrin bezleri. Apokrin bezleri tarafından salgılanan sıvı, cildinizdeki bakterilerle karışana kadar kokusuzdur.

Peki, doğal deodorant nasıl çalışır? Cildinizin terlemesini durdurmak yerine, doğal olarak elde edilen botaniklerle kokuyu nötralize etmeye yardımcı olur. Bir incelemeye göre, çay ağacı yağı gibi birçok doğal bitki aynı zamanda antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bu bileşenler kötü kokuları gizlemeye çalışır ve kokuya en başta neden olan cildinizdeki bakterileri en aza indirmeye yardımcı olabilir.

Güvenliğinizden Emin Olursunuz

Malzemelerin doğal olarak türetilmiş olması neden önemlidir? Kokuyu nötralize eden botaniklerle yapılan ve yapay koku veya koruyucu içermeyen doğal bir deodorant seçmek, yapay maddelerden kaçınmanıza ve cilt bakım ürünlerinizin güvenliğinden daha fazla emin olmanıza yardımcı olabilir.

Cilt Dostudur

Tıraş veya başka yöntemlerle koltuk altlarınızdaki tüyleri aldıysanız, cildinizin o bölgede ne kadar hassas olabileceğini ve ne kadar tahriş olabileceğini tam olarak bilirsiniz. Ancak hurma çekirdeği yağı ve hint yağı gibi doğal deodorantlardaki bitki bazlı bileşenler, pürüzsüz bir his sağlayabilir.

Doğal deodorantlar ayrıca kızarıklık ve alerjik reaksiyonlar gibi diğer cilt tahrişlerinden kaçınmanıza yardımcı olabilir. Araştırmalar da koku bazlı alerjik deri döküntülerinin birincil nedeninin deodorantlar olduğu sonucuna varmıştır. İçerik etiketlerine yakından bakmak, ürünlerinizde hangi maddelerden kaçınmak istediğinizi belirlemenize yardımcı olabilir.

Çevreyi Korur

Çevreyi korumakla ilgileniyorsanız, doğal deodorantın faydalarından bir tanesinin daha tadını çıkaracaksınız. Doğal, sürdürülebilir ve sorumlu bileşenlerle yapılmış bir deodorant seçmek, çevreyi göz önünde bulundurarak ihtiyacınız olan korumayı sağlamanıza yardımcı olur.

Doğal deodorantların hem cildiniz hem de çevre için çeşitli faydaları vardır ve geleneksel deodorant kadar etkilidir. Vücudunuz ve yaşam tarzınız için doğru çeşitliliği bulmak ve ayarlamak için biraz zaman ayırmak, başarılı bir şekilde geçiş yapmanıza yardımcı olabilir.

Doğal Deodorant Gerçekten İşe Yarıyor mu?

En büyük endişelerden biri organik ve doğal deodorantların gerçekten işe yarayıp yaramadığıdır. Geleneksel deodorant kutunuzu daha doğal bir alternatif kullanmak için bırakıyorsanız, nasıl çalıştıklarını merak ediyor olabilirsiniz.

Erkekler ve kadınlar için doğal deodorant aynı şekilde çalışır. Geleneksel deodorantların aksine doğal versiyonlar belirli bir cinsiyete hitap etmez. Kadınlar ve erkekler için en iyi doğal deodorantlar, daha iyi bir çevre ve cilt için güvenli bileşenler içerir ve sentetik ve yapay bileşenler kullanmaktan kaçınır. Piyasada bol miktarda doğal, organik deodorant seçkisi varken, hangi bileşenlerin size en iyi sonuçları vermesine yardımcı olacağını anlamak önemlidir.

Doğal deodorantlar ter bezlerini tıkamaz ve daha önce bahsettiğimiz sık sık endişe yaratan bileşenleri içermezler. Bunun yerine, vücut kimyanızla uyumlu bileşenlerle yapılırlar.

  • Dezenfekte Edici Malzemeler: Doğal deodorantlar genellikle hindistancevizi yağı ve bazı temel maddeler gibi dezenfektan ve antibakteriyel özelliklerle yapılır. Bunlar, ciltte doğal olarak oluşan bakterilerin neden olduğu kokuyu nötralize etmeye yardımcı olur.
  • Hoş Koku: Çoğu organik deodorant, vücut kokusunu engellemek ve taze kokmanızı sağlamak için uçucu yağlar kullanılarak doğal olarak kokulandırılır.
  • Emici Malzemeler: Kil veya kabartma tozu gibi doğal olarak emici maddeler, sinir bozucu koltuk altı lekeleri ve aşırı nemle mücadeleye yardımcı olur.

Doğal Deodoranta Geçmek İçin İpuçları

Artık doğal deodorantın neden daha iyi olduğunu bildiğinize göre, geçişi nasıl yapacağınızı bilmek de önemlidir. İlk olarak, geçiş yapmak için birkaç gün ayırmanız gerekecek, bu yüzden birkaç günlüğüne doğal yöntemleri tercih gerekecek. Gerekirse, geçiş sırasında uçucu yağlar kullanabilir; birkaç gün sonra doğal deodorantı kullanmaya başlayabilirsiniz! Geleneksel deodorantın yarattığı toksinlerin atılmasına yardımcı olmak için her gün yıkamayı ve haftalık olarak pul pul dökmeyi unutmayın. Tüm deodorantlar tüm insanlar için çalışmaz. Sizin için uygun olanı bulmak için bir deneme yanılma süreci alabilir. Doğal kumaşlardan yapılmış kıyafetleri tercih etmek de geçiş yaparken kokusuz kalmanıza yardımcı olabilir!

Bağışıklık Ekibi Türkiye’de bağışıklık ve sağlık üstüne kurulmuş en kapsamlı sitelerden biri olan Bağışıklık.com, 2017 yılından bu yana hizmet veriyor. Alanında uzman yazarlardan oluşan Bağışıklık.com ekibi, beslenmeden wellness önerilerine, spordan coronavirüs önlemlerine kadar sağlık ile ilgili hemen her konuyu detaylıca ele alıyor.
Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır. @2020 Albatros Bilişim Kooperatifi tarafından yapılmıştır.